Německý kancléř Olaf Scholz dnes během návštěvy západoněmeckého Solingenu, kde v pátek mladý Syřan zabil nožem tři lidi, slíbil zesílit deportace migrantů, omezit ilegální imigraci i zpřísnit zákon o držení zbraní. Slíbil rovněž tvrdé potrestání pachatele útoku, který označil za terorismus.
Syřan v Solingenu ubodal nožem tři lidi a dalších osm zranil při oslavách výročí založení města, když zaútočil v davu. Muž, který se podle vyšetřovatelů patrně připojil k takzvanému Islámskému státu (IS), se podle týdeníku Der Spiegel v sobotu večer krátce před 23:00 sám přihlásil policejní hlídce.
Tento 26letý Syřan podle magazínu do Německa přišel na konci prosince 2022 a v Bielefeldu požádal o azyl. Úřadům údajně nebyl znám jako islamistický extremista. Čin v Německu znovu vyvolal debatu o pravidlech udělování azylu a deportacích neúspěšných žadatelů.
„Hluboce cítíme, jak strašný je to zločin. Všichni jsme pohnuti a nikdo z nás to nevyžene z hlavy,“ řekl Scholz podle agentury DPA při návštěvě místa činu. Sám je prý rozhněvaný.
„Byl to terorismus, terorismus proti nám všem,“ řekl Scholz novinářům poté, co položil květinu na místě útoku. „Budeme muset učinit maximum pro to, aby ti, kteří nemohou a nemají povoleno pobývat v Německu, byli repatriováni a deportováni,“ řekl Scholz.
Pavel odsoudil teroristický čin
Čin odsoudil také český prezident Petr Pavel, který dnes hlavě německého státu Franku-Walteru Steinmeierovi svým jménem a jménem českých občanů poslal kondolenční telegram. „Jde o barbarský a ničím neomluvitelný pokus šířit zlo, strach a nenávist, který si zasluhuje naše odsouzení a opovržení,“ napsal Pavel. „Násilný zločin je vždy neospravedlnitelný. Vraždění civilistů na oslavách jejich města, domovů a pospolitosti se vymyká jakémukoli pochopení,“ dodal.
Podle německých médií úřady chtěly Syřana už loni deportovat do Bulharska, ale jejich pokus byl neúspěšný, když ho nezastihly v ubytovně pro uprchlíky.
Scholz dnes útočníka označil za „dublinský případ“, čímž odkázal na pravidla Evropské unie, podle nichž musí žadatel o azyl žádost podat v první unijní zemi, do které vstoupí. Kancléř slíbil, že Berlín vyhošťování dále uspíší, „v nouzi právními ustanoveními“. Nutné je však podle něj „důsledné, praktické provádění“ současných předpisů.
Z policejních statistik vyplývá, že Německo loni vyhostilo 21 206 migrantů, předloni 18 094. Dohromady 4776 bylo loni vráceno přímo na hranicích. Letos od ledna do července bylo podle spolkového ministerstva vnitra vyhoštěno 11 102 osob, zatímco ve stejném období minulého roku jich bylo 9185.
Zpřísnění zákonů
Scholz dnes rovněž slíbil zpřísnění zákona o držení zbraní, zejména pak používání nožů. „To se má stát a to se nyní i velmi rychle stane,“ ujistil šéf německé vlády.
Například německá ministryně vnitra Nancy Faeserová navrhuje, aby nože nošené na veřejnosti směly mít maximální délku čepele šest centimetrů, zatímco dosud je povoleno 12 centimetrů. Manipulace s nebezpečnými vystřelovacími noži na veřejnosti by byla zakázána.