Lékařské a zdravotnické odbory a Česká lékařská komora (ČLK) vyzvaly lékaře a zdravotníky, aby k 31. říjnu podali v nemocnicích výpověď z přesčasových hodin, pokud se nedospěje k dohodě na navýšení platů. Zástupci lékařů to v úterý řekli na tiskové konferenci ke kampani Slibem neuzdravíš.
Zákon, který by odměny zdravotníků navázal na průměrnou mzdu, se podle odborářů s platností od příštího roku schválit nestihne. „Náš plán je, že dáme vládě ještě šanci a k 31. 10, pokud se nic nestane, tak znovu zopakujeme výpovědi z přesčasové práce,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel, který byl vůdčí osobností lékařských protestů Děkujeme, odcházíme na přelomu let 2010 až 2011.
Ministerstvo zdravotnictví podle nich neplní všechny sliby, které lékaři dostali minulý rok v prosinci od premiéra, před hrozícími protesty. Vadí jim započítání osmi hodin přesčasů týdně nebo nesjednocení platů ve státních a mezd v soukromých nemocnicích.
„Všichni pracovníci mají stanoveny platy či mzdy za pětidenní pracovní týden, návrhy zaměstnavatelů a ministerstva, aby u lékařů byly platy stanoveny za šestidenní pracovní týden, jsou nesmyslné. Mimo jiné proto, že popírají princip dobrovolnosti přesčasové práce,“ napsal v dopise prizident České lékařské komory Milan Kubek v červenci, který zaslal ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi.
Ministr Válek se k dopisu vyjádřil mimo jiné prostřednictvím sociální sítě, kde napsal:
„Plnění prosincové dohody podepsané i se zástupci zdravotnických odborů garantuji. Valná většina z dohodnutých kroků je splněna. Zdravotníci si finančně přilepšili a například doktoři dostali od ledna přidáno 5 – 8 – 15 tisíc korun v závislosti na dosažené kvalifikaci.
Oblast vzdělávání je rovněž plněna a novela zákoníku práce už je v legislativním procesu. Zbývá dořešit úpravu zákona, která se týká odměňování zdravotníků. Na ministerstvu jsme připravili jeho znění, které přináší nepodkročitelný příjem odpovídajícím Hegerovu memorandu, tedy 1,5 – trojnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství za dva roky zpětně.
Zítra nás čeká technické jednání nad jednotlivými detaily. Náš návrh je kvalitní, plní dohodu a já jsem připraven ho prosazovat ve vládě i parlamentu. To si myslím, je klíčové. Bude tím po 13 letech konečně naplněno Hegerovo memorandum,“ sdělil na svém účtu X.
Podle vyjádření lékařů tvoří 40 % jejich platu právě přesčasy. Z tohoto důvodu začali lékaři protestovat už minulý rok na podzim.
„Přesčasy se v některých nemocnicích po protestu lékařů zmírnily, ale dodržovat zákonný limit se daří pouze ve čtvrtině nemocnic,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Sekce mladých lékařů ČLK Dalibor Veselý.
Další problém vidí prezident ČLK Kubek v tom, co si stát za zdravotní péči objednává, a tím, co jsou zdravotní pojišťovny ochotné platit. Na rok 2025 podle něj nejsou v úhradové vyhlášce navržené úhrady na úrovni reálných cen.
Válek opět opakuje, že ministerstvo jejich požadavky splnilo.
„K požadavkům zdravotnických odborů mám v tuto chvíli jediné: Ministerstvo zdravotnictví splnilo svoji část dohody z 8. prosince ve všech bodech. Novela zákoníku práce je účinná, požadavky v oblasti vzdělávání byly splněny a lékařským odborům jsem předložil i návrh na sjednocení odměňování zdravotníků, který přesně plní prosincovou dohodu i Hegerovo memorandum. Požadavky odborů jsou ve výši desítek miliard korun navíc a pokud bychom jim chtěli vyhovět, museli bychom to sebrat jiným,“ sdělil na svém účtu X.
S využitím zprávy ČTK.