14. 9. 2024

Sladké, šťavnaté a oblíbené zejména u dětí: hrušky nejenže potěší chuťové pohárky, ale díky množství živin jsou také velmi cenné pro naše zdraví.

Pokud si chcete vychutnat zdraví prospěšné účinky sladkých hrušek, je nejlepší sbírat je v období sklizně, která trvá od konce léta do poloviny podzimu. Na rozdíl od jablek se hrušky nedají tak dobře skladovat. Z kulinářského hlediska jsou velmi všestranné: skvěle chutnají jako čerstvá svačinka, v koláčích nebo se slanými pokrmy.

Toto ovoce pochází z Asie a má bohatou historii. Ve staré Číně byla hrušeň považována za symbol věčného života a také Babyloňané a germánské kmeny ji uctívali jako posvátný strom. Hrušeň obecná (Pyrus communis) patří do čeledi růžovitých a jedna z dnešních 5 000 odrůd se pěstuje téměř na všech kontinentech.

Zdravotní přínosy a živiny hrušek

Hrušky jsou bohaté na vitaminy, minerály, stopové prvky a fytochemikálie. Díky těmto živinám jsou hrušky mimořádně užitečným ovocem s léčivými účinky, které pomáhá při různých onemocněních.

Kromě vitaminu C a K obsahuje ovoce důležité vitaminy skupiny B, jako jsou B1, B2, B6 a kyselina listová. Sloučeniny folátu – syntetická forma tohoto vitaminu se nazývá kyselina listová – jsou důležité pro růst a krvetvorbu. Nedostatek kyseliny listové je velmi rozšířený. Podle Spolkového institutu pro hodnocení rizik konzumuje 80 až 90 % obyvatel Německa mnohem méně tohoto vitaminu, než je doporučeno.

Dětem, které mají naštěstí velmi rády sladké, šťavnaté hrušky, toto zdravé ovoce prospívá zejména díky obsahu kyseliny listové. 

Snadno stravitelné a s vysokým obsahem elektrolytů

Hrušky obsahují méně kyselin než jablka, a proto jsou velmi snadno stravitelné. Jsou proto velmi vhodné i pro osoby s citlivým žaludkem, starší osoby, nemocné lidi a kojence.

Hrušky mají také mimořádně vyvážený poměr minerálních látek a stopových prvků a vysoký obsah elektrolytů. Vysoký obsah draslíku má také močopudný účinek a zmírňuje problémy s ledvinami a močovým měchýřem.

Hrušky s 83 % vody účinně zásobují naše tělesné buňky tekutinami, i když nepijeme. Díky krátké době pobytu v žaludku jsou rozpuštěné živiny rychle k dispozici pro vstřebání ve střevě. Vláknina obsažená v hruškách také rychle působí a pomáhá čistit střeva a odstraňovat zácpu. Již Hildegarda von Bingenová doporučovala vařené hruškové pyré při zácpě a hnilobě ve střevech.

Hrušky jsou tedy ideálním ovocem k pročištění organismu a odstranění toxinů.

Vliv na riziko cukrovky a kontrolu hmotnosti

Přestože hrušky chutnají velmi sladce, mohou snižovat riziko cukrovky a pomáhat při hubnutí. Toto ovoce má pouze 58 kalorií na 100 gramů a má nízkou glykemickou zátěž. To znamená, že má malý vliv na hladinu cukru v krvi a uvolňování inzulinu. Je to díky vláknině a dalším bioaktivním látkám, které obsahuje. Hrušky navíc obsahují především fruktózu, která hladinu cukru v krvi téměř nezvyšuje.

Lidé s intolerancí fruktózy je však právě z tohoto důvodu snášejí hůře. Ovoce navíc obsahuje v poměru k fruktóze málo glukózy, což toleranci dále zhoršuje.

Ochranné rostlinné látky ve slupce

Cenné flavonoidy a sekundární rostlinné látky, jako jsou antokyany a kyselina chlorogenová, se nacházejí především ve slupce hrušky. Mají antioxidační účinek a protirakovinné vlastnosti. Kvercetin, další flavonoid ve slupce hrušky, se ukázal jako účinný proti vysokému krevnímu tlaku, zánětům, cukrovce a cévním onemocněním.

Hrušky působí antioxidačně také na pokožku. Studie potvrdila omlazující účinek hrušek na pokožku, který je známý z tradičního použití.

Tip: Krátká trvanlivost a rychlá zkáza často vedou k intenzivnímu používání pesticidů. Abyste se vyhnuli zdravotním rizikům, je proto lepší používat ekologicky pěstované ovoce.

Pečené hrušky s vlašskými ořechy. (Zulfiska / Envato)

Recept: Zapečené skořicové hrušky s vlašskými ořechy

Ingredience (2 až 4 porce):

  • 4 hrušky
  • 2 lžíce javorového sirupu
  • 50 g nahrubo nasekaných vlašských ořechů
  • ½ lžičky skořice

Příprava (přibližně 45 minut):

  1. Předehřejte troubu na 180 stupňů. Hrušky omyjte, rozkrojte napůl a odstraňte jádřinec.
  2. Půlky hrušek potřete javorovým sirupem a část nechte v dutině. Do dutin rovnoměrně rozdělte vlašské ořechy a hrušky posypte skořicí.
  3. Pečte v troubě asi 20 až 30 minut, dokud hrušky nezměknou. Podávejte teplé a ihned si pochutnejte.

etg

Související témata

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper
Průzkumníci oceánů objevili tisíce metrů pod hladinou podmořskou horu, kterou obývá vzácná chobotnice Casper

Dálkově řízený hlubinný robot objevil háje houbových zahrad a prastarých korálů ponořených tisíce metrů pod hladinou...