Sladké, šťavnaté a oblíbené zejména u dětí: hrušky nejenže potěší chuťové pohárky, ale díky množství živin jsou také velmi cenné pro naše zdraví.
Pokud si chcete vychutnat zdraví prospěšné účinky sladkých hrušek, je nejlepší sbírat je v období sklizně, která trvá od konce léta do poloviny podzimu. Na rozdíl od jablek se hrušky nedají tak dobře skladovat. Z kulinářského hlediska jsou velmi všestranné: skvěle chutnají jako čerstvá svačinka, v koláčích nebo se slanými pokrmy.
Toto ovoce pochází z Asie a má bohatou historii. Ve staré Číně byla hrušeň považována za symbol věčného života a také Babyloňané a germánské kmeny ji uctívali jako posvátný strom. Hrušeň obecná (Pyrus communis) patří do čeledi růžovitých a jedna z dnešních 5 000 odrůd se pěstuje téměř na všech kontinentech.
Zdravotní přínosy a živiny hrušek
Hrušky jsou bohaté na vitaminy, minerály, stopové prvky a fytochemikálie. Díky těmto živinám jsou hrušky mimořádně užitečným ovocem s léčivými účinky, které pomáhá při různých onemocněních.
Kromě vitaminu C a K obsahuje ovoce důležité vitaminy skupiny B, jako jsou B1, B2, B6 a kyselina listová. Sloučeniny folátu – syntetická forma tohoto vitaminu se nazývá kyselina listová – jsou důležité pro růst a krvetvorbu. Nedostatek kyseliny listové je velmi rozšířený. Podle Spolkového institutu pro hodnocení rizik konzumuje 80 až 90 % obyvatel Německa mnohem méně tohoto vitaminu, než je doporučeno.
Dětem, které mají naštěstí velmi rády sladké, šťavnaté hrušky, toto zdravé ovoce prospívá zejména díky obsahu kyseliny listové.
Snadno stravitelné a s vysokým obsahem elektrolytů
Hrušky obsahují méně kyselin než jablka, a proto jsou velmi snadno stravitelné. Jsou proto velmi vhodné i pro osoby s citlivým žaludkem, starší osoby, nemocné lidi a kojence.
Hrušky mají také mimořádně vyvážený poměr minerálních látek a stopových prvků a vysoký obsah elektrolytů. Vysoký obsah draslíku má také močopudný účinek a zmírňuje problémy s ledvinami a močovým měchýřem.
Hrušky s 83 % vody účinně zásobují naše tělesné buňky tekutinami, i když nepijeme. Díky krátké době pobytu v žaludku jsou rozpuštěné živiny rychle k dispozici pro vstřebání ve střevě. Vláknina obsažená v hruškách také rychle působí a pomáhá čistit střeva a odstraňovat zácpu. Již Hildegarda von Bingenová doporučovala vařené hruškové pyré při zácpě a hnilobě ve střevech.
Hrušky jsou tedy ideálním ovocem k pročištění organismu a odstranění toxinů.
Vliv na riziko cukrovky a kontrolu hmotnosti
Přestože hrušky chutnají velmi sladce, mohou snižovat riziko cukrovky a pomáhat při hubnutí. Toto ovoce má pouze 58 kalorií na 100 gramů a má nízkou glykemickou zátěž. To znamená, že má malý vliv na hladinu cukru v krvi a uvolňování inzulinu. Je to díky vláknině a dalším bioaktivním látkám, které obsahuje. Hrušky navíc obsahují především fruktózu, která hladinu cukru v krvi téměř nezvyšuje.
Lidé s intolerancí fruktózy je však právě z tohoto důvodu snášejí hůře. Ovoce navíc obsahuje v poměru k fruktóze málo glukózy, což toleranci dále zhoršuje.
Ochranné rostlinné látky ve slupce
Cenné flavonoidy a sekundární rostlinné látky, jako jsou antokyany a kyselina chlorogenová, se nacházejí především ve slupce hrušky. Mají antioxidační účinek a protirakovinné vlastnosti. Kvercetin, další flavonoid ve slupce hrušky, se ukázal jako účinný proti vysokému krevnímu tlaku, zánětům, cukrovce a cévním onemocněním.
Hrušky působí antioxidačně také na pokožku. Studie potvrdila omlazující účinek hrušek na pokožku, který je známý z tradičního použití.
Tip: Krátká trvanlivost a rychlá zkáza často vedou k intenzivnímu používání pesticidů. Abyste se vyhnuli zdravotním rizikům, je proto lepší používat ekologicky pěstované ovoce.
Recept: Zapečené skořicové hrušky s vlašskými ořechy
Ingredience (2 až 4 porce):
- 4 hrušky
- 2 lžíce javorového sirupu
- 50 g nahrubo nasekaných vlašských ořechů
- ½ lžičky skořice
Příprava (přibližně 45 minut):
- Předehřejte troubu na 180 stupňů. Hrušky omyjte, rozkrojte napůl a odstraňte jádřinec.
- Půlky hrušek potřete javorovým sirupem a část nechte v dutině. Do dutin rovnoměrně rozdělte vlašské ořechy a hrušky posypte skořicí.
- Pečte v troubě asi 20 až 30 minut, dokud hrušky nezměknou. Podávejte teplé a ihned si pochutnejte.
–etg–