Tom Hanks na Instagramu varoval své fanoušky před reklamami na drogy, které používají jeho hlas prostřednictvím umělé inteligence.
Hlas herce Toma Hankse je údajně podvodně využíván k propagaci léčiv na sociálních sítích a v technologiích a podle právních expertů s tím on ani žádná jiná celebrita nemůže nic dělat.
Podle generálního ředitele společnosti GPTZero Edwarda Tiana totiž neexistují dostatečné federální a státní zákony, které by regulovaly používání umělé inteligence k replikování hlasu nebo podoby veřejných osobností.
„Zákony musí dohnat používání umělé inteligence v USA i celosvětově,“ řekl Tian deníku Epoch Times. „Lidé mohli vytvářet obsah generovaný umělou inteligencí známých osobností, aniž by čelili právním postihům.“
GPTZero je rozšíření prohlížeče, které je navrženo tak, aby odhalovalo obsah napsaný umělou inteligencí.
Filmová hvězda tento týden na sociálních sítích varovala své fanoušky před klonováním umělé inteligence.
„Na internetu se objevuje mnoho reklam, které falešně používají mé jméno, podobu a hlas a propagují zázračné léky a zázračné drogy,“ tvrdil Hanks 1. září na Instagramu. „Tyto reklamy byly vytvořeny bez mého souhlasu, podvodně a prostřednictvím umělé inteligence.“
Hanks v prohlášení uvedl, že má cukrovku druhého typu, ale dodal, že ohledně léčby spolupracuje pouze se svým certifikovaným lékařem.
Rovněž nejmenoval společnosti. Loni v říjnu, rovněž na Instagramu, Hanks označil nejmenovaný zubní program, který obvinil ze zneužívání jeho obrazu pomocí umělé inteligence.
„Nemám nic společného s těmito příspěvky, produkty a léčebnými postupy ani s mluvčími, kteří tyto léky propagují,“ napsal Hanks v nedávném příspěvku. „Nenechte se zmást. Nenechte se podvést. Nepřicházejte o své těžce vydělané peníze.“
Podle generálního ředitele a spoluzakladatele společnosti Pindrop Vijaye Balasubramaniyana je součástí problému široká dostupnost komerčních i bezplatných nástrojů umělé inteligence.
Pindrop je softwarová technologická společnost v Atlantě.
„Řešení tohoto problému vyžaduje ostražité spotřebitele, lepší dohled nad sociálními médii, který by spravoval zavádějící obsah a rizikové odkazy, lepší kontrolní mechanismy komerčních nástrojů pro generování umělé inteligence a regulace, které zvýší náklady podvodníků,“ řekl Balasubramaniyan deníku Epoch Times.
Hanks není sám. Country zpěvačka a hvězda filmu Yellowstone Lainey Wilsonová také tvrdí, že se stala obětí klonování hlasu umělou inteligencí.
Tato umělkyně svědčila 2. února před podvýborem Kongresu pro soudy, duševní vlastnictví a internet na podporu zákona No AI Fraud Act.
„Nejsou to jen umělci, kdo potřebuje ochranu,“ řekla. „Potřebují ji také fanoušci. Potřebují ji středoškolačky, které zažily hlubokou životní zkušenost s falešným pornem využívajícím jejich tváře, a starší občané, kteří byli přesvědčeni, aby odevzdali své životní úspory hlasovému klonu jejich vnuka v nesnázích. Umělá inteligence se stále více dotýká každého z nás.“
V případě schválení navrhovaného zákona No AI Fraud Act by se vytvořily právní mechanismy, které by zabránily neoprávněnému využívání podoby a hlasu Američanů ze strany platforem umělé inteligence.
Podle advokáta Marka Hirsche, který tvrdí, že tvůrci politik musí jednat rychle, aby si udrželi náskok před zdokonalující se umělou inteligencí, jsou k ochraně celebrit i běžných spotřebitelů zapotřebí také státní zákony.
„Nejhorší věc, která by se mohla stát, pokud nebudou přijaty žádné zákony, je, že zneužívání hlasů a obrazů celebrit k podvodům, falšování nebo nepravdivé propagaci bude pokračovat a dojde ke ztrátě soukromí slavných i obyčejných lidí,“ řekl Hirsch deníku Epoch Times. „Ochrana soukromí by měla být posílena tak, aby se vztahovala i na situace, které jsou pro umělou inteligenci jedinečné.“
Hirsch je právník zabývající se osobními újmami ve firmě Templer & Hirsch v Aventuře na Floridě.
Podle generálního ředitele společnosti Bitmind Kena Miyachiho může neoprávněné použití hlasu nebo obrazu umělé inteligence celebrit snížit důvěru veřejnosti a poškodit jejich image a pověst.
„Celebrity investují roky do budování své image a jejich týmy neúnavně pracují na vytváření jejich veřejné pověsti,“ řekl Miyachi deníku Epoch Times. „Falešné hlasy a klonování pomocí umělé inteligence mohou tuto těžce vydobytou pověst rychle narušit a potenciálně vážně poškodit jejich důvěryhodnost a kariéru.“
Miyachi chce, aby celebrity i široká veřejnost požadovaly, aby platformy sociálních médií zavedly přísnější a rychlejší odstraňování neoprávněného klonování hlasu.
„Čím více videí a zvukových klipů někdo zveřejňuje, tím více materiálu mají tyto modely umělé inteligence k dispozici pro trénink,“ řekl. „Čím více obsahu mají, tím je klonování lepší. Proto je pro padělky celebrit tak snadné, aby zněly téměř identicky jako ty skutečné.“
–ete–