Téměř 60 členů domácí církve se shromáždilo uvnitř k pravidelné nedělní bohoslužbě, čtyři vedoucí církve byli zatčeni.
Čínská policie provedla 1. září razii v místě konání bohoslužeb podzemní církve a zadržela čtyři církevní představitele, čímž pokračovala v represích proti náboženským skupinám.
Více než 30 policistů v uniformách i v civilu obklíčilo prostory pronajaté církví Early Rain Covenant Church v Čcheng-tu v provincii S‘-čchuan.
Téměř 60 členů domácí církve se shromáždilo uvnitř na pravidelnou nedělní bohoslužbu. Policie uzavřela místo bohoslužby, přičemž věřící již byli uvnitř, a těm, kteří zůstali venku, zabránila vstoupit do budovy.
Křesťané v Číně, kteří čelí pronásledování ze strany Komunistické strany Číny (KS Číny), se již léta scházejí v podzemních kostelech, protože režim oficiálně zakazuje všechny církve nespadající pod kontrolu KS Číny.
Čtyři církevní představitelé – Li Jing-čchiang, Wu Wu-čching, Jen Chung a Ceng Čching-tcha – jsou v době zveřejnění článku stále ve vazbě.
Narušení poklidné bohoslužby
Jeden z věřících, pan Liu (pseudonym), popsal scénu po incidentu v rozhovoru pro Epoch Times. Uvedl, že policisté a příslušníci státní bezpečnosti dorazili do podzemního kostela asi v 8:50 hodin ráno, ještě před začátkem bohoslužby.
„Ďábel nikdy nespí,“ řekl Liu s odkazem na neustálé obtěžování, kterému církev čelí. Připomněl, že když policie přijela, Wu již vyjednával s personálem místa konání bohoslužby a předpokládal, že denní bohoslužba bude opět narušena.
Podle Liua jejich služba pokračovala i přes zásah policie.
Věřící uvnitř i venku pokračovali v bohoslužbě pod vedením svých církevních představitelů – zpívali písně, modlili se a účastnili se online bohoslužby.
Kolem 9:05 byli podle něj Li a Wu zadrženi policií. Navzdory stupňujícímu se napětí bohoslužba pokračovala pod vedením Jena a Cenga, kteří pokračovali v plánovaném čtení z Bible, modlitbách a chvalozpěvech.
V 9:55 se policie vrátila a vzala Jena a Cenga do vazby, uvedl Liu. Po jejich zatčení byla v místě konání akce přerušena dodávka elektřiny, čímž byla zastavena probíhající bohoslužba. Zaměstnanci správy nemovitostí v místě konání bohoslužby se ji pokusili dále narušit hlasitým přehráváním písní KS Číny s cílem přehlušit věřící, uvedl Liu. Pokusili se také vyhnat ty, kteří zůstali uvnitř.
Věřící zůstali neoblomní, řekl Liu. Pokračovali ve zpěvu písní a pokojné bohoslužbě, přičemž někteří se přemístili na web, aby dokončili svou nedělní bohoslužbu. Ti, kteří byli předtím uzamčeni, byli nakonec nuceni budovu opustit, ale vytrvale hledali nové místo, kde by mohli pokračovat v bohoslužbě, řekl.
Jeden ze zámořských křesťanů, který si přeje být znám pod svým příjmením Luo, potvrdil deníku Epoch Times, že na razii se podílelo více než 30 policistů z Úřadu veřejné bezpečnosti a policejní stanice Chung-pchaj-lou v okresu Wu-chou ve městě Čcheng-tu.
Dotázaní uvedli pro Epoch Times, že policie instruovala rodiny dvou zadržovaných osob, aby připravily léky na dobu až dvou týdnů, což naznačuje možnost prodlouženého zadržení. Neexistují žádné informace o místě pobytu nebo stavu Liho a dalších zadržených pracovníků církve.
Pokusy deníku Epoch Times kontaktovat Úřad veřejné bezpečnosti okresu Wu-chou a policejní stanici Chung-pchaj-lou a požádat je o vyjádření byly neúspěšné.
Čtyři církevní představitelé nejsou jedinými členy církve, kteří byli zatčeni. Podle magazínu Bitter Winter, který se zaměřuje na náboženskou svobodu a lidská práva, čínské úřady v roce 2018 církev Early Rain Covenant Church zakázaly a její pastor Wang I byl v roce 2019 odsouzen k devíti letům vězení.
Zhoršování náboženského prostředí v Číně
Režim je stále nepřátelštější i vůči zahraničním misionářům, neboť KS Číny považuje jejich činnost za „západní vliv“. Nový čínský zákon proti špionáži definuje „nelegální náboženské aktivity“ jako špionáž a cizincům podle něj hrozí dlouhé tresty odnětí svobody.
Organizace ChinaAid se sídlem v Texasu při zveřejnění své výroční zprávy o pronásledování za rok 2023 uvedla, že kvůli otevřenému útlaku křesťanů ze strany KS Číny zůstalo jen málo křesťanů a církví, které by nebyly dotčeny snahami čínské vlády o pronásledování.
V březnu prohlásil prezident a zakladatel organizace ChinaAid Bob Fu: „Komunistická strana Číny již léta systematicky usiluje o zničení nejen křesťanství, ale všech skutečných náboženství a víry v celé Číně. Příběhy pronásledování právníků zabývajících se lidskými právy, členů církví, pastorů a obyčejných křesťanů by měly rezonovat v našich srdcích a myslích.”
„Doufám a modlím se, aby mezinárodní společenství na tyto příběhy reagovalo obnovenou a jednotnou vizí mnohostranné koordinace na obranu náboženské svobody pro všechny v Číně.”
Na této zprávě se podíleli Li Si a Michael Zhuang.