Film odhaluje zločiny spáchané čínským komunistickým režimem proti svým vlastním občanům.
Dokumentární film, který odhaluje bezprecedentní nelidské činy Komunistické strany Číny, usiluje o přidání dalšího ocenění do své již bohaté sbírky.
Tvůrci dokumentu State Organs (Státní orgány), režírovaného držitelem ocenění Peabody Award Raymondem Zhangem, oznámili 3. září, že film oficiálně soutěží o Oscara 2025 v kategorii Nejlepší dokumentární film.
Film se zaměřuje na příběhy Yuna Zhanga a Shawna Huanga, kteří zmizeli za záhadných okolností v Číně na počátku 21. století, a na srdcervoucí cestu jejich rodin při pátrání po nich.
Co rodiny odhalují, je hrůza průmyslu obchodujícího s orgány, který je legitimizován Komunistickou stranou Číny (KS Číny).
Producentka Cindy Songová nedávno prozradila Epoch Times, že je potěšena, že film je mezi nominovanými na Oscara.
„Doufám, že díky tomuto filmu lidé pochopí skutečnou historii, která se nyní v Číně odehrává, a že příběhy nevinných obětí budou vyslyšeny po celém světě,“ uvádí Songová v prohlášení.
Film je nyní k dispozici členům dokumentární sekce v promítací místnosti Akademie pro účely hlasování.
Podle webových stránek Akademie filmových umění a věd začne předběžné hlasování o užším výběru 9. prosince, přičemž výsledky budou oznámeny 17. prosince. Hlasovací období pro nominace proběhne od 8. do 12. ledna a oficiální nominace budou zveřejněny 17. ledna.
97. ročník Oscarů se uskuteční 2. března.
Film State Organs již získal několik ocenění, včetně dvou cen Leo Awards 2023 za nejlepší režii a nejlepší hudební doprovod v kategorii celovečerních dokumentů, Cenu za vynikající výkon na Accolade Global Film Competition v březnu a cenu za nejlepší dokument o lidských právech na Manhattan Film Festival 2024.
V dokumentu vystupují Michelle Zhangová, sestra Yuna Zhanga, a dr. Will Huang, bratr Shawna Huanga. Oba popisují pátrání po svých zmizelých příbuzných, kteří byli praktikujícími Falun Gongu. Film je podpořen rozhovory s právníky, kteří mají odborné znalosti o státem podporované praxi nuceného odebírání orgánů v režii KS Číny.
Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je duchovní disciplína založená na principech pravdivosti, soucitu a tolerance. Podle oficiálních odhadů se do méně než deseti let od jeho představení v roce 1992 této praxi začalo věnovat nejméně 70 milionů lidí.
KS Číny vnímala popularitu Falun Gongu jako hrozbu pro svou vládu a v červenci 1999 zahájila kampaň na jeho likvidaci. Od té doby byly podle statistik shromážděných Informačním centrem Falun Dafa (Falun Dafa Information Center) miliony lidí uvězněny ve věznicích, pracovních táborech a dalších zařízeních, stovky tisíc mučeny a tisíce byly zdokumentovány jako zabité.
V roce 2019 nezávislý lidový tribunál v Londýně dospěl k závěru, že Peking zabíjí vězně svědomí kvůli jejich orgánům „v rozsáhlém měřítku“, přičemž hlavním zdrojem jsou uvěznění praktikující Falun Gong.
Songová také uvedla, že dokument má od své premiéry 15. července velký ohlas na Tchaj-wanu.
Promítání dokumentu se konalo 23. července v jiho-tchajwanském městě Kaohsiungu. Mezi přítomnými byla i městská radní Kaohsiungu, Li-na Chenová.
Po promítání řekla radní Chenová pro místní televizi NTD Asia-Pacific, že „všichni Tchajwanci by měli vědět, že pokud cestují do Číny kvůli transplantaci orgánů, mohou obdržet orgán odebraný od živých lidí“.
Chenová navrhuje, aby tchajwanský parlament přijal legislativu podobnou zákonu na ochranu Falun Gongu (Falun Gong Protection Act) ve Spojených státech.
Sněmovna reprezentantů přijala v červnu tuto bipartitní legislativu (H.R. 4132). Pokud bude schválena, mohou osoby zapojené do zločinů odebírání orgánů čínským režimem čelit sankcím ze strany USA a omezením víz. Doprovodná verze zákona (S.4914) byla představena v Senátu v červenci.
Snímek State Organs je v současné době k dispozici na několika digitálních platformách, včetně Amazonu, Apple TV, Google Play či Microsoftu.
–ete–