29. 9. 2024

V tomto pokračování série Větší než život: Architektura v průběhu věků, se seznámíme s renesančním pokladem.

Dne 19. srpna 1418 vyhlásil bohatý florentský obchodní cech Arte della Lana v Itálii soutěž na výběr architekta, který postaví kopuli pro dokončení katedrály Santa Maria del Fiori, známé také jako Duomo. Jejich volba padla na Filippa Brunelleschiho. Jeho kopule, dokončená v roce 1436, byla prvním významným dílem renesanční architektury.

V době, kdy cech vybral Brunelleschiho, se katedrála stavěla již více než 120 let. Její jádro navrhl přední architekt 13. století Arnolfo di Cambio. Ve 30. letech 13. století postavil raně renesanční umělec Giotto di Bondoni v blízkosti kostela malou čtvercovou zvonici, která byla téměř stejně vysoká jako pozdější kopule. V 60. letech 13. století byly naplánovány rozsáhlé přístavby, díky nimž se katedrála stala jedním z největších kostelů na světě a její kopule byla větší než všechny do té doby postavené v Evropě.

Problémem bylo, jak zajistit, aby byla kopule konstrukčně pevná. Pilíře měly být tak velké, že by bránily výhledu z chrámové lodi do svatyně. Tupoúhelníky by fungovaly, ale Florenťané oddaní italskému estetickému purismu je odmítli jako stylově severoevropské. Zednický mistr Neri di Fioravanti věřil, že váhu kopule lze nasměrovat na stěny, ale měl jen základní představy, jak to udělat.

Řešení detailů kopule

Brunelleschiho úkolem bylo vypracovat detaily Fioravantiho koncepce. Brunelleschi byl naštěstí prvním člověkem po staletích, který důkladně studoval starořímskou architekturu. Kopule Pantheonu mu poskytla základ pro řešení inženýrského problému. Jeho širší estetické vzdělání mu umožnilo navrhnout kopuli v autenticky klasicistním stylu, který odstartoval renesanční architekturu. Renovace v 19. století se vrátily k italskému gotickému stylu Arnolfa di Cambio a Giotta.

Brunelleschiho kopule představuje závěrečnou estetickou ozdobu na vrcholu a spojuje dohromady osm žeber kopule. Bílá žebra nejenže příjemně kontrastují s červenými cihlami, ale také dodávají osmiboké kopuli kruhový vzhled. Tato žebra jsou klíčem ke kombinaci konstrukční pevnosti a stylistické dokonalosti kopule. (Fczarnowski / CCBY-SA 4.0)
Fasáda Augusta Passaglii z 19. století je navržena ve stejném italském gotickém stylu, v jakém byla původně postavena Santa Maria del Fiori. Barevnost, přísná symetrie a minimální opěrné prvky spojují fasádu s klasickými prvky budovy ve zdařilé prolnutí stylů. Public Domain
Centrální vchod do Santa Maria del Fiori dokonale demonstruje sochařské umění Augusta Passaglii. Zatímco bronzové dveře a části mramorové fasády pokrývají četné miniaturní sochy se složitými detaily, sochy v plné velikosti lemují obě strany vchodu. (Public Domain)
Interiér kostela Santa Maria del Fiori odpovídá italským gotickým standardům. Od hlavního vchodu vede do svatyně dlouhá úzká loď, kterou rámují gotické sloupy a vitrážová okna. Zakřivené hrotité oblouky směřují vzhůru ke klenutému stropu. (MenkinAlRire / CCBY-SA 3.0)
Masivní hodiny Santa Maria del Fiori na vnitřní stěně nad vchodem vyzdobil malíř Paolo Uccello; časomíru zhotovil florentský hodinář Angelo di Niccolò. Ve čtyřech rozích jsou postavy namalované v Uccellově obvyklém pozdně gotickém stylu. Při bližším pohledu zjistíte, že se jedná o 24hodinové hodiny. (Public Domain)
Vnitřek stěn těsně pod kopulí tvoří freska od Giorgia Vasariho. Spíše než dojem kulatosti působí tyto stěny dokonale osmiúhelníkovým dojmem, stejně jako spodní část interiéru samotné kopule. Jak oko postupuje vzhůru, zdá se, že kopule pomalu přechází v kruh, až na samém vrcholu dosáhne dalšího zřetelného osmiúhelníku. (Livioandronico2013 / CCBY-SA 4.0)

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Proč se nemusíte zajímat o módu
Proč se nemusíte zajímat o módu

Nejzářivějším rysem módního oděvního průmyslu je, že vůbec existuje. Na návrhy oděvů nelze uplatňovat autorská práva, takže každá sezónní přehlídka je pozvánkou k pirátství.