76minutový dokumentární film zachycuje děsivé pátrání dvou rodin po jejich zmizelých blízkých v Číně.
3. října se v Lewes Public Library ve městě Lewes ve státě Delaware sešly desítky lidí na promítání dokumentárního filmu State Organs (Státní orgány), který odhaluje jedno z nejtemnějších porušování lidských práv současnosti – nucené odebírání orgánů v Číně.
Na promítání, které pořádal Rotary satelitní klub CAAHT (EFOH.org) Ending Forced Organ Harvesting (Ukončení nucených odběrů orgánů) a na kterém se podílely skupiny na podporu lékařů včetně Doctors Against Forced Organ Harvesting (DAFOH.org), Delaware Medical Freedom Alliance (DelawareMFA.org) a Greater Philadelphia Falun Dafa Association (GPFDA.org), proběhla také panelová diskuse s odborníky a Cheng Peimingem, prvním známým člověkem, který přežil nucené odběry orgánů.
76minutový dokument, jehož producentem je držitel ceny Peabody Raymond Zhang a hudbu složil Daryl Bennett, držitel ceny Emmy, sleduje mrazivé pátrání dvou rodin po jejich zmizelých blízkých v Číně a odhaluje důkazy o státem schváleném násilném odebírání orgánů.
Diváci byli viditelně dojati a mnozí byli šokováni i rozzlobeni mrazivou realitou, která je ve filmu zobrazena.
Jasné poselství
Pro přítomné bylo poselství jasné: lidé by se měli postavit proti těmto zvěrstvům a podpořit legislativní úsilí, jako je zákon na ochranu Falun Gongu, aby byla zajištěna spravedlnost pro miliony obětí, které nemohou mluvit samy za sebe.
Ústřední postavou diskuse byl Cheng, jehož trýznivý útěk z Číny poté, co byl podroben odebírání orgánů, publikum zaujal.
Cheng byl vězněn za svou víru ve Falun Gong, duchovní praxi pronásledovanou Komunistickou stranou Číny, a v čínském vězení mu byly odebrány části jater a plic. V rozhovoru s překladatelem popsal své utrpení do nejmenších podrobností a vylíčil nesnesitelnou bolest a svůj zázračný útěk.
„Když jsem si uvědomil, co se děje, věděl jsem, že musím utéct, jinak mě kvůli mým orgánům zabijí,“ vyprávěl Cheng.
Jeho svědectví mnohé šokovalo, zejména když mluvil o nesčetných dalších lidech, kteří neměli takové štěstí.
„Miliony lidí stále trpí,“ řekl. „Stojím tu dnes nejen za sebe, ale za všechny oběti, které nemohou promluvit.“
Victor Carlstrom, příjemce transplantovaného srdce z Lewes, označil Chengův příběh za „zázrak přežití“ a vyjádřil svůj hluboký šok z odhalení v dokumentu.
„Opravdu mě zasáhlo, že to nejsou jen odsouzení vězni – zaměřují se na lidi kvůli jejich přesvědčení. Je to zvěrstvo,“ řekl Carlstrom deníku Epoch Times.
Jako příjemce transplantátu byl Carlstrom ohromen, když se dozvěděl, že v Číně mohou lidé získat transplantaci během několika týdnů.
„Zemřelo tu tolik lidí, kteří čekali na orgány – nejen na srdce, ale i na další životně důležité orgány,“ řekl Carlstrom. „Určitě to znamená, že (v Číně) se orgány na vyžádání odebírají nikoli lidem, kteří zemřou… Je těžké pochopit jakoukoli příčinu nebo důvod, proč vyrábějí orgány na objednávku.“
Výzvy ke svědomí a akci
Abraxas Hudson, prezident DMFA, pronesl vášnivou výzvu k publiku, aby se postavilo proti zlu nucených odběrů orgánů.
„Je to děsivý příběh a velmi smutná realita. Taková míra zločinného porušování lidských práv kdekoli na světě není v pořádku,“ řekl Hudson deníku Epoch Times. „Mnoho lidí v Americe je apatických, protože se to děje tisíce kilometrů daleko a nevědí, co s tím mohou dělat… Ale my se musíme postavit zlu a musíme chránit budoucnost tím, že převezmeme odpovědnost za budoucnost, kterou chceme.“
Hudson zdůraznil, že zvyšování povědomí je prvním krokem k boji proti těmto zločinům.
Ocenil Chengovu odvahu podělit se o své zkušenosti. „To, že je schopen se postavit a promluvit zde, je úžasné,“ prohlásil Hudson. „Když se každý postaví proti zlu, tak se prostě rozpustí a rozplyne, stejně jako tyranie nebo totalita.“
Hudsonovy myšlenky našly odezvu u posluchačů, z nichž mnozí vyjádřili nový pocit odpovědnosti.
„Je to nelidské… Musíme to lidem říct. Musíme pochopit, co se děje, a musíme přimět lidi, které volíme, aby to zastavili,“ řekla Janine Fitzgeraldová, zvolená prezidentka Rotary klubu Lewes-Rehoboth Beach, v rozhovoru pro Epoch Times.
„Nafotila jsem všechny obrazovky,“ dodala Linda Sidowski, tajemnice DMFA. „Budu zkoumat různé způsoby, jak dát najevo svůj hlas a pomoci těm, kteří jsou pronásledováni.“
Reakce publika: Šok a požadavek spravedlnosti
Emocionální dopad dokumentu byl hmatatelný. Deborah Bergmanová, pedagožka v důchodu, byla hluboce dojata spojením mezi zvěrstvy v Číně a holocaustem.
„Srovnání nacismu za druhé světové války a toho, co se děje nyní – děláme totéž. Předstíráme, že to neexistuje, ale ono to existuje. A pokud to může existovat pro jednu náboženskou skupinu, kde se zastaví?“ uvedla pro Epoch Times.
Další účastnice Constance Higginsová vyzvala k větší informovanosti a aktivitě. „Podepsala jsem petici, která půjde našim senátorům, a chci jim napsat osobní vzkaz, abych je povzbudila, aby s tím něco udělali,“ řekla.
Mnozí účastníci se k této výzvě připojili a naléhali na své senátory, aby podpořili zákon na ochranu Falun Gongu, který v červnu schválila Sněmovna reprezentantů USA a v současné době je projednáván v Senátu USA. Cílem návrhu zákona je postihovat osoby a subjekty zapojené do nucených odběrů orgánů, což je krok k ukončení tohoto porušování lidských práv.
Carlstrom vyjádřil nedůvěru, že by se o takovém zvěrstvu mohlo tak málo mluvit. „Jak je možné, že se toho média ve Spojených státech opravdu nechopila a neudělala z tohoto příběhu větší událost, protože je to opravdu neuvěřitelné?“ řekl. Pro Carlstroma představuje návrh zákona zásadní příležitost, jak pohnat pachatele k odpovědnosti a zabránit tomu, aby se Američané stali spoluviníky těchto zvěrstev.
Globální dopad
Dokumentární film a následná diskuse poukázaly na širší globální důsledky nucených odběrů orgánů. Dr. Jessica Russoová, zástupkyně DAFOH, vysvětlila, jak vedla kontrola čínského režimu nad transplantačním průmyslem k prosperujícímu mezinárodnímu černému trhu s orgány.
„Lidé ze Západu, kteří cestují do Číny za transplantacemi, se nevědomky podílejí na tomto systému masového vraždění,“ zdůraznila. „Potřebujeme přísnější předpisy, jako je zákon na ochranu Falun Gongu, které by zabránily Američanům vyhledávat transplantace v zemích, kde dochází k porušování lidských práv.“
Po skončení akce se mezi účastníky projevil zřetelný pocit naléhavosti. „Násilné odebírání orgánů je prostě nepochopitelné. Dnes v noci nebudu spát. Myslím, že ani polovina těchto lidí tady nebude,“ řekl Fitzgerald. „Svět se musí spojit a zbavit se všech mocichtivých jedinců, kteří s lidmi zacházejí jako s pouhým zbožím, ne jako s lidmi.“
Hudson uzavřel večer poselstvím: „V přítomnosti zla musíme být stateční. Jen tak se mu můžeme postavit a zastavit ho.“
Na této zprávě se podílela Nancy Wangová.
–ete–