Juraj Skovajsa

22. 10. 2024

Příjemný, ještě relativně teplý pondělní říjnový večer v Praze náhle protnula svým tancem smrt. Ne, nebojte se, nedošlo k žádné tragédii, tedy alespoň doslova v tu chvíli ne. To jen velmi sebevědomě nakráčela do Obecního domu „zubatá“ z pera Franze Liszta v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Záznam:

Skladba Tanec smrti využívá melodii Dies irae z gregoriánského chorálu a skladatel často pracoval na různých jejích verzích, neboť jej smrt údajně fascinovala. I když se smrt uvedla rázně, nechala umírajícímu čas na to, aby rekapituloval celý svůj život. Někdy si spolu možná i notovali.

Dílo koncipované pro klavír a orchestr, stejně jako i následující skladby, dirigoval Jonathan Darlington, rodák z Anglie s bohatým portfoliem angažmá, člen britské Královské hudební akademie a nositel francouzského titulu Rytíř umění a literatury. Za klavír usedl Marc-André Hamelin, kanadský rodák s proslulou technikou.

Na temnotu prostupující první skladbu navázal Ravelův Koncert D dur pro klavír levou rukou a orchestr, který autor napsal na objednávku rakouského pianisty Paula Wittgensteina, jenž během první světové války přišel o pravou ruku.

Levá ruka, která na klavíru přirozeně „obhospodařuje“ spíše hlubší spektrum tónů, se nejdříve musela vypořádat s tím, že je v tom sama. Brzy však zjistila, že plout po všech klávesách lze i bez pravé. A poté, co se osmělila, předváděla různé variace temp, metra a rytmů. Hamelin tak po právu sklidil před první polovinou koncertu velký potlesk, po kterém přidal i Debussyho.

Závěr koncertu korunovala Beethovenova pátá symfonie, aneb „Osudová“, kterou věnoval svému příteli a mecenáši, šlechtici z českých zemí, Josefu Františku Maxmiliánovi knížeti z Lobkowicz. Čtyřvětá klasika vyvedla posluchače od temnoty ke světlu, v určitém smyslu podobně, ale zároveň jinak než Ravelova skladba.

Související témata

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.