Nedávná návštěva evropských poslanců na Tchaj-wanu vyvolala nevoli komunistického vedení Číny do té míry, že se rozhodlo sepsat protestní dopis, v němž českého účastníka delegace vyzvala, aby nepodporoval „separatisty“ a přestal se stýkat s oficiálními tchajwanskými představiteli.
Ondřej Kolář (TOP 09) se tento týden zúčastnil šestidenní delegace ostrovního státu v rámci Skupiny přátel mezi Evropským parlamentem a Tchaj-wanem vedenou europoslancem Michaelem Gahlerem z Německa.
Návštěva, která byla první delegací evropských poslanců na Tchaj-wanu od voleb v červnu, skončila v pátek a zákonodárci se zde setkali s viceprezidentkou Hsiao Bi-khim, náměstkem ministra zahraničních věcí Francois Wu a také s kolegy z tchajwanského parlamentu, uvedl deník Taipei Times.
Kolář dnes na sociálních sítích sdílel snímek dopisu, který mu zaslalo Oddělení pro parlamentní záležitosti Čínské diplomatické mise při Evropské unii. Dopis stejného znění dostali podle vyjádření Koláře také ostatní účastníci delegace.
Setkání s tchajwanskými představiteli označují čínští diplomaté za „vážné porušení závazku k principu jedné Číny“ a tento krok „silně odsuzují“.
Podle nepodepsaných autorů e-mailu existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je jeho nezpochybnitelnou součástí. Přestože režim v Pekingu považuje ostrov za svou provincii, Tchaj-wan nikdy pod její vládou nebyl, má vlastní demokraticky zvolenou vládu, vlastní měnu, vlajku a další atributy nezávislého státu.
Čína podle dopisu právě pracuje na obnovení meziparlamentních styků, které jsou v zájmu obou stran.
„Pro obě strany je důležité prokázat politickou moudrost a pohybovat se stejným směrem, ne vytvářet nové překážky,“ píše se v dopise.
Autoři proto vyzývají Koláře a jeho kolegy, aby si uvědomili závažnost a citlivost „tchajwanské otázky“, byli opatrní „ve slovech i činech“ a přestali s oficiálními styky s tchajwanskými představiteli. Jinak by to údajně mohlo vyslat „špatný signál separatistickým silám“.
Europoslanec výhrůžky v dopise odsoudil a vyzval čtenáře na sociálních sítích, aby mu navrhli odpověď na dopis, přičemž vítěz dostane za odměnu belgické pralinky.
Evropský parlament přijal minulý týden rezoluci týkající se „nesprávného výkladu rezoluce Valného shromáždění OSN 2758“ Čínskou lidovou republikou (ČLR) a „jejích neustálých vojenských provokací kolem Tchaj-wanu,“ uvedlo ministerstvo.
Evropský parlament vyjádřil nesouhlas s tím, že ČLR použila rezoluci z roku 1971, která nahradila Taipei Pekingem v OSN k zablokování účasti Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích přidružených k OSN. Parlamentní rezoluce byla přijata 432 hlasy pro a 60 proti.