Komentář
Článek původně vyšel na stránkách Gatestone Institute.
Čína 22. října provedla cvičení s ostrou střelbou v Tchajwanském průlivu.
Tento agresivní krok následuje po třináctihodinové simulované blokádě Tchaj-wanu ve dnech 14. a 15. října. Lidová osvobozenecká armáda v rámci cvičení Joint Sword-2024B nasadila rekordních 153 letadel a také 26 lodí, včetně Liaoningu, jedné ze tří letadlových lodí země.
Rozsáhlého cvičení se zúčastnila také čínská pobřežní stráž, která, jak poznamenal týdeník Economist, provedla „bezprecedentní“ hlídku kolem hlavního tchajwanského ostrova.
Podle čínské pobřežní stráže bylo cvičení „praktickou akcí ke kontrole tchajwanského ostrova v souladu se zákonem založeným na principu jedné Číny“.
Ohlášené zóny cvičení Joint Sword-2024B byly vzdáleny pouze 24 námořních mil od pobřeží Tchaj-wanu, což je blíže než zóny při předchozích cvičeních.
Pozorovatelé se domnívali, že přítomnost plavidel pobřežní stráže, která jsou určena k prosazování vnitrostátního práva, signalizuje, že Čína posiluje své tvrzení, že Tchaj-wan je čínským územím.
Peking tvrdí, že ostrov je od nepaměti „nezcizitelnou“ součástí Číny. Lidová republika nad Tchaj-wanem nikdy nevykonávala kontrolu. Ve skutečnosti nad ním žádný čínský režim nikdy neměl nezpochybnitelnou svrchovanost. Čankajšek, první čínský vládce, který vykonával kontrolu nad celým ostrovem, přišel v roce 1949.
Tchajwanští představitelé sdělili návštěvníkům z řad cizinců, že očekávají, že Peking v nadcházejících měsících zavede nad ostrovní republikou karanténu.
„Komunistická strana Číny s pomocí Joint Sword vypracovává a dokončuje svůj koncept karantény pro Tchaj-wan,“ řekl Gatestone John Mills, plukovník americké armády ve výslužbě. „Vědí, že blokáda je válečný akt, takže hrají hru na karanténu po vzoru toho, co udělal prezident Kennedy v roce 1963 Kubě.“
„Když Číňané zahájí karanténu, zaměří se na lodě převážející zásilky zbraní, jako byla například nedávná loď, která převážela rakety Harpoon,“ řekl Mills, který byl ředitelem pro politiku, strategii a mezinárodní záležitosti v oblasti kybernetické bezpečnosti v Úřadu ministra obrany. „Zaměří se také na civilní letadla přepravující osobnosti, které chtějí předat pod čínskou kontrolu. Pravděpodobně dojde také k přerušení podmořských kabelů.“
Kdy k tomu dojde? V této otázce nepanuje shoda. Mills se domnívá, že by Číňané mohli vyhlásit karanténu letos nebo brzy poté.
Karanténa je lstivý manévr v době, kdy Čína není připravena na plnohodnotnou válku a není připravena zahájit nepřátelské akce zahájením invaze na hlavní tchajwanský ostrov.
Není připravena? Si Ťin-pching čínské armádě nedůvěřuje, válka na Tchaj-wanu by byla mezi Číňany krajně nepopulární a čínský režim je krajně odmítavý ke ztrátám na životech.
Si se proto snaží všechny ostatní zastrašit, aby se podřídili. „Cílem cvičení je ohrozit bezpečnost Tchaj-wanu do té míry, aby tchajwanský lid ztratil důvěru ve svou vládu, a změnit status quo Tchaj-wanu odděleného od Číny,“ uvedla pro Fox News Digital Elizabeth Freund Larusová z Atlantic Council Global China Hub.
„Používali velmi starou čínskou strategii zvanou ,obklíčení bodu/úder na posilu‘,“ řekl Čang Čching ze Společnosti strategických studií R.O.C., který zkoumal dráhu ruských a čínských plavidel před Joint Sword-2024B. „Skutečným cílem jsou Spojené státy,“ řekl tchajwanský analytik televizi Fox. „Nacvičovali si způsoby, jak přepadnout americké námořnictvo, pokud zamíří k Tchaj-wanu, který již drží jako rukojmí.“
Si Ťin-pching si možná myslí, že může Tchaj-wan dobýt pouhou karanténou, která není válečným aktem, ale riziko pro něj spočívá v tom, že pokud tento krok selže, bude muset přejít k úplné blokádě, což už válečný akt je. Čínská armáda oznámila, že Joint Sword-2024B praktikuje „blokádu klíčových přístavů“. Karanténa by tedy mohla spustit řetězec událostí, které povedou ke konfliktu.
Aby byla blokáda úspěšná, bude muset téměř jistě zahrnovat i výsostné japonské území, konkrétně ostrov Jonaguni, nejzápadnější obydlené území Japonska. Z tohoto malého ostrova jižně od Tchaj-peje jsou vidět tchajwanské hory. Spojené státy mají s Japonskem smlouvu o vzájemné obraně, což znamená, že jakmile Čína vyhlásí blokádu, výsledná válka vtáhne do hry i USA.
Pokud Siho karanténa selže, nebude moci ustoupit. V současné době jsou ve vysokých kruzích komunistické strany považovány za přijatelné pouze ty nejagresivnější odpovědi. Extrémní nepřátelství naznačuje, že v čínském hlavním městě není něco v pořádku, takže svět by měl být připraven na cokoli, kdekoli a kdykoli.
Čína je schopna nepředstavitelných věcí. Režim spustil 19. října propagandistickou kampaň, v níž předvedl čínskou vojenskou sílu jen dva dny poté, co Si, který je zároveň předsedou Ústřední vojenské komise strany, provedl inspekci brigády raketových sil Lidové osvobozenecké armády.
Si vyzval raketová vojska, aby mimo jiné vybrousila „bojové schopnosti“.
Raketové síly, které 25. září zkušebně odpálily mezikontinentální balistickou raketu směrem na Havaj, mají na starosti většinu jaderných zbraní země.
Siovy naznačené hrozby použití těchto zbraní jsou obzvláště zlověstné. Musíme si položit otázku: Kdy v historii se militantní režim dopustil agresivního jednání a neustále vyhrožoval válkou, ale ve skutečnosti tak neučinil?
Nic není nevyhnutelné, ale nyní existuje téměř neodolatelný impuls k válce.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska The Epoch Times.