Epoch Times Česko ČTK

a 12. 11. 2024

Lidé se někdy diví, že vrcholový sportovec může mít cukrovku. Nemoc, která u mnoha pacientů souvisí s nezdravým životním stylem, má ale i vrozenou variantu. Na dnešní tiskové konferenci Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Českého olympijského výboru (ČOV) to řekla bývalá biatlonistka Tereza Jandová. Podle předsedy ČOV Jiřího Kejvala výbor eviduje zhruba padesátku vrcholových sportovců, kteří mají cukrovku. Je mezi nimi například skeletonistka Anna Fernstädtová, která skončila sedmá na olympijských hrách.

„Někdy se lidé ptají: To máš z toho, že jsi jedla hodně cukru?“ řekla Jandová. Poukázala tak na to, že lidé moc neví, že cukrovka může být i vrozená. Diabetes prvního typu vzniká podle odborníků kombinací dědičných předpokladů a vlivu vnějšího prostředí, která spustí proces, kdy imunitní systém začne ničit buňky vlastního těla.

Cukrovka ale nemusí pacienty omezovat ve sportu, naopak jim pohyb pomáhá. „Všechno jsem se učila postupně časem. Člověk musí dobře znát svoje tělo a to, jak funguje při různých druzích sportu,“ vysvětlila Jandová, která přivezla tři medaile ze zimní univerziády v Lake Placid v roce 2023.

Cukrovku jí lékaři diagnostikovali v roce 2022. „První sezona se mi hodně zadařila, byla jsem hodně namotivovaná. Ale ve druhé sezoně se něco stalo a měla jsem glykemie hodně rozházené,“ řekla. Dodala, že zvládla zhruba polovinu tréninků. Poté se rozhodla ukončit kariéru a začala pracovat v IKEM, kde radí pacientům, kteří se dozvědí svou diagnózu. Natáčí pro ně i videa, jak mohou se svou nemocí sportovat, která obsahují i praktické tipy, například na nastavení inzulinové pumpy nebo plánování jídla.

Sportovkyně se shodují v tom, že po diagnóze se jejich život změnil. „Jde do toho většina vašich myšlenek. Zdravý sportovec přemýšlí především nad tím, jak se mu povede závod, jak se na něj připravit,“ řekla někdejší atletka Barbora Dvořáková, která se věnovala běžeckým sprintům, skoku dalekému a víceboji. Pacient s cukrovkou podle ní řeší hlavně udržení hladiny cukru a jídlo, které musí mít s sebou.

Zvládnutí cukrovky je ale podle Dvořákové pro sportovce paradoxně snazší, protože mají ve svém tréninku a životě rutinu a řád. Sama má diagnózu od 17 let, sportovala s ní osm let.

„Zdravý člověk má v těle rozpuštěnu jednu kostku cukru,“ uvedl zástupce přednosty Centra diabetologie IKEM Peter Girman. Tělo nemocných s cukrovkou ale neprodukuje inzulin, který ho odbourává, musí ho proto dodávat, nejčastěji injekčně nebo prostřednictvím inzulinové pumpy.

„Musejí používat pokročilé metody monitorování cukru v krvi. (…) Důležité je i plánování jídel a občerstvení před, během a po tréninku,“ doplnil v tiskové zprávě IKEM přednosta centra Martin Haluzík.

Cukrovkou druhého typu, který často souvisí s nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu, trpí v ČR více než milion lidí. Každý třetí Čech starší 65 let je diabetik, nejčastěji se nemoc rozvine mezi padesátým a pětasedmdesátým rokem života. Cukrovka prvního typu tvoří zhruba deset procent případů.

Související témata

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.