Zvolený prezident Donald Trump a jeho realizační tým již oznámili několik klíčových nominací.
Susie Wilesová, která byla hlavní poradkyní Trumpovy kampaně, bude jeho personální šéfkou. Bývalý newyorský kongresman Lee Zeldin povede Agenturu pro ochranu životního prostředí a kongresmanka Elise Stefaniková bude jeho velvyslankyní při OSN.
Tom Homan bude zastávat funkci prezidentova zmocněnce pro ochranu hranic. Stephen Miller bude podle zvoleného viceprezidenta J. D. Vance jeho zástupcem pro politiku. Nejnověji Trump oznámil, že jeho poradcem pro národní bezpečnost bude republikán Mike Waltz, velvyslancem USA v Izraeli bude Mike Huckabee a ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) by se měl stát bývalý ředitel amerických tajných služeb (DNI) a někdejší republikánský kongresman John Ratcliff. Z řady dalších nominací pro svou budoucí administrativu Trump také jmenoval právním poradcem Bílého domu Billa McGinleyho, jenž během Trumpova prvního prezidentského mandátu působil jako tajemník jeho kabinetu.
Zde jsou další některá jména, která jsou či mohou být ve hře při obsazování Trumpova kabinetu a dalších klíčových postů.
Ministerstvo zahraničí
Média informovala, že Trump je na nejlepší cestě jmenovat senátora Marca Rubia ministrem zahraničí – což je pozice klíčová pro prezidentovu zahraniční politiku. Deníku Epoch Times to potvrdil zdroj obeznámený s touto záležitostí.
Mezi dalšími jmény, o nichž se v souvislosti s touto pozicí hovořilo, jsou Richard Grenell, který během Trumpova prvního funkčního období působil jako velvyslanec v Německu, a Vivek Ramaswamy.
Na X Grenell popřel tvrzení, že se o tuto roli uchází.
Senátor Bill Hagerty, který byl také zmiňován jako jedna z možností, pogratuloval Rubiovi na X poté, co bylo oznámeno, že byl vybrán. Stejně tak Robert C. O’Brien, který působil jako poradce pro národní bezpečnost (NSA) během Trumpova prvního funkčního období a který byl rovněž zmiňován jako uchazeč. Senátor John Fetterman označil Rubia za „silnou volbu“.
Ministerstvo financí
Několik zdrojů deníku Epoch Times sdělilo, že jedním z hlavních kandidátů na post ministra financí je investor Scott Bessent, Trumpův sponzor, který nyní působí ve společnosti Key Square Group a kdysi pracoval pro Soros Fund Management.
Mezi dalšími jmény se zmiňují bývalý zmocněnec USA pro obchod Robert Lighthizer, Larry Kudlow, který za Trumpa vedl Národní ekonomickou radu, manažer hedgeového fondu John Paulson a Howard Lutnick, podnikatel, který spolupředsedá realizačnímu týmu.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti
Televize CNN v úterý oznámila, že ministerstvo vnitřní bezpečnosti povede guvernérka Kristi Noemová, na svém účtu Truth Social to ve středu v ranních hodinách našeho času potvrdil také Donald Trump.
Ministerstvo obrany
Novým ministrem obrany se podle Trumpova oznámení stane Pete Hegseth, moderátor televizní stanice Fox News a veterán Národní gardy. „Pete je tvrdý, chytrý a opravdu věří, že Amerika je na prvním místě. S Petem v čele mají nepřátelé Ameriky na paměti, že naše armáda bude opět skvělá a Amerika nikdy neustoupí…“ uvedl Trump na síti Truth Social.
„Ministerstvo pro efektivitu vlády“
V rámci volební kampaně Trump slíbil, že jeden z jeho klíčových podporovatelů, zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk, bude pověřen vedením komise zaměřené na snižování nákladů ve federální vládě. Ve svém předvolebním vystoupení v podcastu Joea Rogana tento podnikatel řekl, že D.O.G.E., což je odkaz na s Muskem spojený Dogecoin a mem psa Shiba Inu, by byl „nejvtipnější název“ pro tento subjekt.
Donald Trump rovněž ve středu ráno našeho času tuto nominaci potvrdil.
Generální prokurátor (Ministr spravedlnosti)
V souvislosti s touto funkcí se zmiňuje mimo jiné senátor Mike Lee. V úvahu může připadat také Ken Paxton, texaský generální prokurátor, a Matt Whitaker, který byl úřadujícím generálním prokurátorem během Trumpova prvního funkčního období.
V úvahu přichází také Jeffrey Clark, který byl Trumpovým asistentem generálního prokurátora pro oddělení životního prostředí a přírodních zdrojů a který se podílel na zpochybňování výsledků prezidentských voleb v roce 2020.
Představitel USA pro obchod
Na tuto pozici se diskutovalo o Lighthizerovi, který byl klíčovou silou Trumpovy obchodní politiky během jeho prvního funkčního období. Stejně tak Jamieson Greer a Jeffrey Gerrish, kteří pracovali na obchodní politice pod Lighthizerovým vedením během první Trumpovy administrativy.
Ministerstvo zemědělství
Jedním z uchazečů o tuto roli je Robert F. Kennedy mladší, autor kampaně „Make America Healthy Again“ (Učiňme Ameriku opět zdravou). Hovořilo se také o předsedovi Sněmovny reprezentantů pro zemědělství Glennu Thompsonovi a o texaském komisaři pro zemědělství Sidu Millerovi.
Kongresman Thomas Massie ve svém příspěvku na webu X naznačil, že je této roli otevřený, a zároveň uvedl, že mu Trumpův tým nedal žádné „závazky ani nabídky“.
V telefonickém rozhovoru s deníkem Epoch Times Miller uvedl, že ho zatím nikdo ohledně této pozice neoslovil. Připomněl, že když se o post ministra zemědělství ucházel naposledy po Trumpově zvolení v roce 2016, byl s ním pohovor veden až koncem prosince. Tentokrát však „jdou věci docela rychle“, řekl.
Řekl, že pokud bude vybrán, bude se řídit Trumpovou mantrou „Učiňme Ameriku opět zdravou“, a zmínil svou iniciativu Farm Fresh, jejímž cílem je zajišťovat školní obědy z místních zdrojů s výživnějšími surovinami, a svou práci v oblasti sběru pesticidního odpadu. Komisař dodal, že by se zaměřil na vyrovnání amerického zemědělského obchodu; v posledních letech se země stala čistým dovozcem potravin.
Ministerstvo obchodu
Jako o možné kandidátce se hovoří o Lindě McMahonové, která vedla Úřad pro malé podniky během Trumpova prvního funkčního období a která společně s Lutnickem předsedá Trumpovu realizačnímu týmu. V úvahu mohou připadat také Lighthizer a Hagerty.
Ministerstvo školství
Trump slíbil, že v rámci své Agendy 47 toto ministerstvo zruší.
Ve hře jsou i Betsy DeVosová, která byla Trumpovou ministryní školství během jeho prvního funkčního období, a guvernér Virginie Glenn Youngkin. Stejně tak Tiffany Justiceová, spoluzakladatelka organizace Moms for Liberty.
Ministerstvo energetiky
Mezi pravděpodobné uchazeče o tuto pozici patří guvernér Severní Dakoty Doug Burgum, který uvedl, že ho Trump v telefonickém rozhovoru oslovil „pane ministře“, když ho vyloučil z kandidatury na viceprezidenta. Ve hře by mohl být i David Bernhardt, který za Trumpa působil jako ministr vnitra, a Andrew Wheeler, bývalý Trumpův správce EPA. Stejně tak by se o post mohl ucházet i bývalý ministr energetiky Dan Brouillette.
Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb
O tuto pozici by se mohli ucházet jak Kennedy, tak bývalý guvernér Louisiany Bobby Jindal. Mezi další často diskutované osobnosti patří Eric Hargan, který byl náměstkem ministra tohoto resortu během první Trumpovy vlády, a Brian Blase, který byl zvláštním asistentem prezidenta pro hospodářskou politiku v rámci Národní ekonomické rady za Trumpa.
Ministerstvo bydlení a rozvoje měst
Dr. Ben Carson, který vedl toto ministerstvo během Trumpova prvního funkčního období, by se mohl znovu ujmout této role. V úvahu připadá i senátor Tim Scott a Brian Montgomery, někdejší Trumpův náměstek pro bydlení a rozvoj měst.
Ministerstvo vnitra
Burgum a Bernhardt, o nichž se hovoří jako o možných šéfech ministerstva energetiky, by se mohli ucházet i zde. Mohla by jím být i senátorka Cynthia Lummisová a také bývalá Trumpova náměstkyně ministra vnitra Katharine MacGregorová.
Ministerstvo práce
Patrick Pizzella, který byl Trumpovým úřadujícím ministrem práce, a Bryan Slater, virginský ministr práce za Youngkinovy vlády, patří mezi jména, která se dostávají do užšího výběru.
Ministerstvo pro záležitosti veteránů
Právě zde může mít Gabbardová v administrativě své místo. Dalším jménem je Robert Wilkie, který ministerstvo vedl po většinu Trumpova prvního funkčního období.
Ministerstvo dopravy
V úvahu by mohli připadat kongresmani Garret Graves a Sam Graves.
Úřad pro řízení a rozpočet
Russ Vought, který tento úřad vedl na konci Trumpova prvního funkčního období, byl veřejně podpořen Trumpovým právním spojencem Mikem Davisem.
Dalšími důležitými posty, které by Trump mohl brzy obsadit, jsou vědecký poradce, správce Úřadu pro malé podniky, předseda Rady ekonomických poradců, komisař Úřadu pro potraviny a léčiva, tiskový tajemník Bílého domu a ředitel národních zpravodajských služeb.
–ete–
Původní článek americké redakce byl aktualizován o nové informace.