Rusko vymírá. Podle oficiálních statistik měla celková populace Ruska po rozpadu Sovětského svazu přibližně 150 milionů obyvatel. Světová banka odhaduje současnou populaci Ruska na 144 milionů. Uskutečnit sčítání obyvatelstva je mimořádně náročné, protože do mnoha odlehlých oblastí země nevedou žádné komunikace. Je nutné připomenout, že Rusko tvoří různé národnosti a etnika. Sčítání obyvatelstva z roku 2021 ukázalo, že samotní Rusové tvoří přibližně 72 procent obyvatelstva země, což je asi 103,5 milionu.
A jejich počet nadále klesá. Příčinou je emigrace Rusů do jiných zemí a ekonomické, stejně jako sociální faktory, které vedou k volbě bezdětného života. Mladí Rusové často vyjadřují obavy z finanční nestability a nejistoty ohledně budoucnosti, což snižuje jejich touhu plánovat velké rodiny.
Úbytek ruského etnika je zejména ve velkých městech, jako jsou Moskva a Petrohrad, kompenzován přílivem migrantů z Asie – z bývalých zemí Sovětského svazu. „Ročně ztrácíme 500 až 600 tisíc lidí. A to představuje hrozbu pro národní bezpečnost vzhledem k velikosti území a potřebě značného množství lidí na udržení tempa růstu potřebného pro ekonomiku. Takže jedním z nejdůležitějších úkolů současnosti není jen doplňování, ale i zvyšování počtu obyvatel země,“ uvádí Albert Bachtizin, ředitel Ústředního ekonomicko-matematického institutu Ruské akademie věd.
V roce 2023 klesla plodnost (průměrný počet dětí na ženu v reprodukčním věku) v zemi na 1,4, což je nejméně za posledních 17 let. Rusko dnes podle Bachtizina potřebuje „speciální demografickou operaci“.
Přesně před rokem v listopadu se ruský prezident Vladimir Putin vyslovil, že zvýšení počtu ruské populace bude „naším cílem na nejbližší desetiletí“. V květnu, na začátku svého pátého funkčního období, vyzval občany, aby se úhrnná plodnost do roku 2030 zvýšila na 1,6 a do roku 2036 na 1,8 dítěte.
„Mnohé naše národy zachovávají tradici rodiny, kde se vychovávají čtyři, pět nebo více dětí,“ řekl na Světové radě ruského lidu v Moskvě. „Připomeňme si, že v ruských rodinách měly naše babičky a prababičky sedm i osm dětí. Zachovejme a oživme tyto tradice. Mít mnoho dětí, velkou rodinu, by se mělo stát normou, způsobem života pro všechny národy Ruska.“
Daň z bezdětnosti
Aby se v zemi zvýšila populace, přichází do úvahy myšlenka opětovného zavedení daně pro bezdětné, která platila během sovětské éry v letech 1941 až 1990. V Sovětském svazu museli bezdětní muži od 20 do 50 let a bezdětné vdané ženy od 20 do 45 let odvádět státu šest procent svého platu. Nižší sazba se vztahovala na ty, kteří vydělávali méně než 91 rublů (přibližně 910 Kčs v té době) měsíčně. Z výplaty menší než 70 rublů (přibližně 700 Kčs) se daň nevybírala.
Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova by ruští odborníci měli prozkoumat myšlenku návratu sovětské daně z bezdětnosti. „Je nutné analyzovat tuto zkušenost. Na první pohled je nepravděpodobné, že by tato daň měla nějaký vliv na demografickou situaci. Ale měli by to vyhodnotit specialisté,“ zmínil.
Ruské úřady diskutovaly o návratu daně z bezdětnosti už v roce 2020, ale ministerstvo financí to nepodpořilo. „Tato iniciativa není realizovatelná, protože je v rozporu se základy ústavy, neboť jde o svobodnou volbu člověka. Pokud člověk nemůže mít děti z fyziologických důvodů, bude muset sbírat potvrzení pro daňový úřad? Je to směšná iniciativa, pravděpodobně nebude podpořena,“ sdělil Valerij Rjazanskij, který tehdy zastával funkci prvního místopředsedy Výboru pro sociální politiku Rady federace.
Návrat daně z bezdětnosti nedávno znovu navrhl člen obranného výboru Státní dumy, generálporučík Andrej Gurulev, a podpořil ji také poslanec Jevgenij Fjodorov. Podle něj je nutné zvýšit daň z příjmu fyzických osob ze současných 13 procent, aby příjmy státního rozpočtu pokryly 30 až 40 tisíc rublů (přibližně 7 200 až 9 600 Kč), které rodiče dostávají na každé dítě.
„Co po muži v tomto životě zůstane? Kdyby tě zítra odnesli nohama napřed, co by po tobě zůstalo? První je jméno, druhé jsou děti. Zbytek nikoho nezajímá,“ prohlásil Gurulev v rozhovoru pro televizi Tsargrad. „To je asi to hlavní, pokud jsi skutečný muž: tvoje rodina, kterou jsi na této zemi zanechal,“ dodal.
Gurulev také navrhl, aby peníze z daně šly na modernizaci sirotčinců. Vyjádřil se i k ideologii „childfree“ (vědomé odmítání mít děti), kterou Rada federace zakázala propagovat. Poslanec zákaz plně podporuje. Podle něj je navíc nutné zavést v Rusku válečnou cenzuru.
Rada federace (horní komora ruského parlamentu) ve středu 20. listopadu schválila zákon, který zakazuje propagaci bezdětného způsobu života („childfree“) na internetu, v médiích, filmech a reklamách.
Za propagaci těchto myšlenek hrozí fyzickým osobám pokuta až 400 000 rublů (okolo 96 000 Kč) a právnickým osobám až 5 milionů rublů (okolo 1 200 000 Kč). Zároveň mohou čelit zákazu činnosti na 90 dní. Cizincům hrozí deportace z Ruska, a navíc mohou dostat až 15 dní vazby nebo pokutu do 100 000 rublů (asi 23 900 Kč).
–etsk–