Juraj Skovajsa

26. 11. 2024

Pondělní večer symfoniků Českého rozhlasu v Obecním domě se nesl ve znamení romantiky jako univerzálního jazyka, kterým se mluví napříč Evropou.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) vedený německým dirigentem Axelem Koberem zahájil koncert Sukovou Dramatickou ouverturou, kterou dvaadvacetiletý „učeň“ mistra Dvořáka zkomponoval ještě jako absolventskou práci. Tato romantická pohádka kombinující jemnost i drama jednak nastavila směr večera a také ukázala výbornou komunikaci dirigenta s orchestrem a jeho sekcemi.

Na česko-německý úvod navázal violoncellový koncert pro orchestr pozdního anglického romantika Edwarda Elgara s hlavní hvězdou večera, devětadvacetiletou Rakušankou Julií Hagenovou a jejím cellem od Ruggieriho ze 17. století.

Už v úvodních tónech skladby, která byla dokončena v roce 1919, je patrný obtisk první světové války a strastí, kterými autor procházel. Přesto se v ní objevuje také naděje. Třebaže skladba není příliš složitá, autor v ní dal nahlédnout do hlubin své duše. Obzvláště zapůsobilo navazování, resp. předávání si melodií mezi jednotlivými sekcemi orchestru.

Mladá virtuoska během skladby ustála i utrženou žíni u smyčce, se kterou si rychle poradila. Po vřelém ohlasu publika přidala ještě kousek z Bachovy suity pro violoncello.

Ve druhé části večera symfonici pokračovali s další Elgarovou skladbou, která svým charakterem navázala na Suka. Šlo o tajemstvím zahalené dílo aneb Enigmu sestávající ze čtrnácti „variací“, skrze něž se nesla jemná a prostá krása, možná i záměrně skromná a „držící se při zemi“, aby pak v závěru ukázalo své přednosti.

Při čtení poměrů z Elgarova života se lze domnívat, že do Enigmy začlenil i svůj příběh. Nakonec, jak píše SOČR: „A velké symfonické finále? To by mohlo ztělesňovat autora samého – jako umělce, který už má dostatečné tvůrčí sebevědomí.“

Související témata

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.