Ministerstvo státní bezpečnosti čínského režimu realizuje plán zaměřený proti duchovní praxi Falun Gong a Shen Yunu, uvádí informátor.
Šéf čínského Ministerstva státní bezpečnosti Chen Yixin osobně řídí očerňující kampaň ve Spojených státech zaměřenou proti souboru Shen Yun Performing Arts, odhalil nedávno informátor z bezpečnostního aparátu Komunistické strany Číny (KS Číny).
Shen Yun, přední soubor klasického čínského tance a hudby, je pro KS Číny hlavním cílem kvůli zobrazování čínské kultury, která není ovlivněna komunistickou ideologií. Společnost se sídlem v New Yorku založili stoupenci Falun Gongu, duchovní praxe, kterou KS Číny pronásleduje již čtvrt století.
Chen je znám jako loajální přívrženec šéfa KS Číny Xi Jinpinga. Od roku 2022 stojí v čele Ministerstva státní bezpečnosti (MSS) čínského režimu a učinil si z něj osobní misi splnit přání režimu zlikvidovat Falun Gong v zahraničí. Shen Yun se přitom stal hlavním cílem, uvádí informátor ve zprávě zveřejněné 24. listopadu Informačním centrem Falun Dafa (FDIC), neziskovou organizací sledující pronásledování Falun Gongu.
„Jeho plán spočíval v podkopání přítomnosti Falun Gongu v zahraničí, rozložení organizace a kompletním vyřešení ‚problému Falun Gongu‘ do konce roku,“ vysvětluje informátor.
Po neúspěchu několika svých domácích iniciativ se Chen obrátil na kampaň proti Falun Gongu jako na zdroj politického kapitálu, tvrdí informátor.
„Pokaždé, když Xi cestuje do zahraničí, čelí protestům praktikujících Falun Gongu, což ho velmi znepokojuje,“ uvádí.
Pokud Chen uspěje ve své misi eliminovat Falun Gong v zahraničí, „mohl by své úspěchy předložit Xi Jinpingovi a usilovat o uznání a odměny“, říká informátor.
Série odhalení
Toto je již čtvrtý informátor z KS Číny, který letos vystoupil, aby potvrdil a doplnil nové detaily o nejnovější kampani čínského režimu proti Falun Gongu.
Cílem kampaně je obrátit „americkou vládu a veřejné mínění proti pronásledované komunitě“ pomocí očerňování, včetně využití influencerů na sociálních sítích a významných amerických médií, sděluje FDIC ve své zprávě.
Za zmínku stojí, že letos zveřejnil deník The New York Times sérii útočných článků proti Shen Yunu. Jeden čínsko-americký YouTuber si připsal zásluhy za odstartování pokrytí tím, že poskytl klíčové zdroje.
Stejný YouTuber, čínsko-americký muž, byl podle informátorů použit KS Číny jako prostředník pro šíření hanlivých informací o Falun Gongu.
I když YouTuber není agentem čínské komunistické strany, je „zcela využíván státní bezpečností“, zmiňuje nejnovější informátor.
„Šíří vše, co mu předloží, možná si ani neuvědomuje, že to pochází od KS Číny. Agenti [mu] neodhalí svou identitu, ale už je pěšákem čínského komunistického režimu.“
FDIC nezveřejnilo totožnost informátora, ale označilo jej za „důvěryhodného díky potvrzení dalšími informacemi zevnitř a reálnými událostmi“.
„Informátor, který tyto informace poskytl, podstoupil velké riziko, aby je sdílel s okolním světem a varoval praktikující Falun Gongu i další,“ komentuje ve zprávě Levi Browde, výkonný ředitel FDIC.
„Tyto nejnovější detaily ukazují, jak je režim schopný manipulovat osoby mimo Čínu, aby jednaly v jeho zájmu. Influenceři na sociálních sítích a dokonce i profesionální novináři mohou nevědomky přispět k agendě KS Číny tím, že sdílejí informace pocházející od agentů MSS, aniž by znali jejich zdroj,“ dodává.
„Doufáme, že tato odhalení pomohou mezinárodní komunitě být ostražitější a skeptičtější vůči dezinformacím KS Číny o pronásledované komunitě, jako je Falun Gong.“
Sofistikovaná kampaň
Chenův tlak proti Falun Gongu „je systematickým a kompletním plánem“, podotýká informátor.
„Věřím, že to můžete také jasně vidět. Na každém kroku za manipulací tohoto spikleneckého plánu stojí veřejná a státní bezpečnost.“
Naznačuje, že některé prvky kampaně řídí Ministerstvo veřejné bezpečnosti (MPS) čínského režimu.
„Tajní agenti uvnitř organizací, jako je Falun Gong a prodemokratické hnutí, jsou v podstatě řízeni čtvrtým oddělením [MPS]. Jakmile jsou tito lidé aktivováni, hrozba je velmi vysoká,“ konstatuje.
„Tito agenti nejenže sami provádějí sabotáž, ale také motivují mnoho lidí kolem sebe a odhalují jim důležité informace, aby tito lidé mohli sami vystoupit a útočit na Falun Gong.“
Veterán pronásledování a infiltrace v USA
Chen Yixin byl dlouhodobě aktivní v pronásledování Falun Gongu v Číně, zejména v období, kdy působil jako jeden z předních představitelů Politické a právní komise ústředního výboru (PLAC) v letech 2018 až 2023.
Na schůzích, v projevech a článcích opakovaně vyzýval k „tvrdým zásahům“ proti Falun Gongu.
„Bojujte dobrou válku za likvidaci … udržujte přísné a vysokotlaké prostředí a rozhodně vykořeňte půdu, na které se jim daří,“ napsal Chen v článku z roku 2021.
Během jeho působení bylo podle dokumentovaných případů shromážděných webem Minghui.org, oficiální stránkou Falun Gongu, zatčeno a obtěžováno policií desítky tisíc praktikujících Falun Gongu a stovky byly zabity, často ve vazbě. Odborníci na lidská práva odhadují, že skutečná čísla jsou mnohonásobně vyšší.
Pod Chenovým vedením rozšířilo MSS svou působnost daleko za hranice zpravodajství a kontrarozvědky, „veřejně vyjadřuje své názory na bezpečnostní hrozby související s ekonomikou země, zahraniční politikou a dokonce i kulturou“, jak uvedl The Wall Street Journal 8. listopadu.
Podle tohoto deníku stál Chenův resort pravděpodobně za kybernetickým útokem Salt Typhoon, který pronikl do amerických telekomunikačních sítí a narušil mobilní komunikace možná tisíců Američanů, včetně kampaní zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidentky Kamaly Harrisové.
V roce 2020 Chen vedl drakonické lockdowny ve městě Wuhan, epicentru pandemie covidu-19.
–ete–