ČTK

3. 12. 2024

Ukrajina otestovala nové typy raket domácí výroby a zrychluje produkci vlastních střel. Na platformě telegram to dnes bez dalších podrobností uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Web RBK-Ukrajina v souvislosti s vyjádřením hlavy státu připomněl, že v létě prezident informoval o úspěšném použití ukrajinské zbraně nazvané Paljanycja. Zelenskyj v srpnu hovořil i o testu první ukrajinské balistické střely.

Dnes na sociální síti Zelenskyj uvedl, že informace o testování raket obdržel při zasedání nejvyššího vojenského vedení země. „Hlavním tématem byly zprávy o zakázkách na výrobu našich zbraní na Ukrajině,“ uvedl prezident a zmínil nové objednávky dronů.

Zvláštní pozornost činitelé podle něj věnovali ukrajinskému raketovému programu včetně vývoje a dodávek střel, přičemž si vyslechl zprávu o testování nových typů raket. „Můžeme poděkovat našim ukrajinským vývojářům střel. Zrychlujeme výrobu,“ napsal prezident bez dalších podrobností.

Letos v srpnu Zelenskyj poprvé hovořil o úspěšném použití zbraně Paljanycja, která má proudový pohon a podle médií jde o zbraň mezi střelou a dronem, která by mohla mít dolet stovky kilometrů. Podle ministra pro digitální transformaci Mychajla Fedorova jedna Paljanycja přijde na méně než milion dolarů (necelých 24 milionů korun), píše RBK-Ukrajina. Zelenskyj v létě hovořil také o úspěšném testu první ukrajinské balistické střely. Podrobnosti ani tehdy nesdělil.

Ukrajina, která se už 33 měsíců brání mnohem většímu a vojensky lépe vybavenému Rusku, navyšuje domácí produkci zbraní ve snaze urychlit dodávky armádě a snížit svou závislost na západní pomoci, poznamenala agentura Reuters. Vlastní zbraň dlouhého doletu by Kyjevu umožnila zasahovat území hlouběji v Rusku, aniž by musel žádat své spojence o povolení použít jimi dodané střely.

Související témata

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.