„Letošní rok byl pro většinu německých podniků obtížný,“ řekl Clas Neumann, předseda východočínské pobočky Německé obchodní komory.
Důvěra německých společností v Čínu se dostala na historické minimum, uvedla 4. prosince Německá obchodní komora v Číně s odvoláním na svůj nově zveřejněný průzkum.
Německo je největším evropským obchodním partnerem Číny a obchodní napětí mezi Čínou a EU se vyostřilo, protože EU se snaží Čínu přimět k dodržování mezinárodních standardů.
„Letošní rok byl pro většinu německých společností obtížný, což je přimělo k úpravě jejich obchodních vyhlídek směrem dolů,“ uvedl Clas Neumann, předseda východočínské pobočky Německé obchodní komory.
Polovina německých společností v průzkumu uvedla, že podmínky v jejich odvětví se letos zhoršily, a pouze třetina z nich předpovídá v příštím roce zlepšení. Přesto 92 % německých společností plánuje pokračovat ve své činnosti v čínské ekonomice s hodnotou 19 bilionů dolarů, uvedl Neumann.
Britská obchodní komora v Číně provedla podobný průzkum a 3. prosince uvedla, že důvěra je nízká a pouze 41 procent respondentů očekává v příštím roce zlepšení.
„Britské podniky se nadále potýkají s významnými překážkami, od zpomalení čínské ekonomiky až po regulační překážky,“ uvedla komora, která zastupuje přibližně 400 společností včetně Rolls-Royce, AstraZeneca a Standard Chartered. „Očekávání tržeb se snížila a optimismus podniků pro rok 2025 je nízký navzdory oznámení stimulačních opatření.“
Čína v současné době zažívá hospodářský pokles, a mezinárodní analytici sledují podrobnosti o stimulačních opatřeních čínského režimu, která zatím nesplnila očekávání.
Čínská ekonomika se během pandemie covidu-19 prudce propadla kvůli drakonickým lockdownům komunistického režimu. Přísné podmínky také vyvolaly odliv zahraničního kapitálu z Číny a zahraniční investice v Číně měly nadále klesající tendenci. Čínský sektor nemovitostí, který podporoval národní HDP, také zažívá volný pád, což přimělo režim, aby vložil finanční prostředky do zmírnění kolapsu tohoto odvětví.
„Čínská ekonomika již neusiluje o růst, ale o přežití,“ řekl před časem deníku Epoch Times Mike Sun, americký podnikatel s desítkami let zkušeností s poradenstvím zahraničním investorům a obchodníkům v Číně.
Finanční poradci a světové banky upozorňují, že opatření, která režim dosud přijal, domácí poptávku nezvýšila. Někteří poradci, stejně jako Sun, navíc upozorňují, že čínský režim v minulosti falšoval nebo zveřejňoval jen omezená čísla a skutečné problémy mohou být mnohem horší.
Nízká domácí poptávka je příčinou sníženého prodeje evropským podnikům v Číně.
Přispívá také k problému nadměrné nabídky v Číně, která je hlavní příčinou obchodního napětí s Evropskou unií.
Evropská unie v říjnu zvýšila cla na čínská elektrická vozidla až po ročním vyšetřování, které dospělo k závěru, že čínský režim toto odvětví dotoval až do bodu, kdy došlo k nadměrné nabídce, a že čínští výrobci uplatňují na evropském trhu dumpingové ceny.
Mluvčí čínského režimu signalizovali odvetná opatření a krátce poté Peking oznámil cla na dovoz evropských potravin a napadl clo na elektromobily podáním formální stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO). Evropská unie tvrdila, že čínská cla a šetření týkající se evropských potravinářských výrobků nesplňují normy, s nimiž Čína souhlasila při svém vstupu do WTO.
EU se také samostatně zaměřila na čínský dovoz na základě nucené práce používané čínským režimem a nekalých obchodních praktik.
Na této zprávě se podíleli Terry Wu a agentura Reuters.
–ete–