9. 12. 2024

„Letošní rok byl pro většinu německých podniků obtížný,“ řekl Clas Neumann, předseda východočínské pobočky Německé obchodní komory.

Důvěra německých společností v Čínu se dostala na historické minimum, uvedla 4. prosince Německá obchodní komora v Číně s odvoláním na svůj nově zveřejněný průzkum.

Německo je největším evropským obchodním partnerem Číny a obchodní napětí mezi Čínou a EU se vyostřilo, protože EU se snaží Čínu přimět k dodržování mezinárodních standardů.

„Letošní rok byl pro většinu německých společností obtížný, což je přimělo k úpravě jejich obchodních vyhlídek směrem dolů,“ uvedl Clas Neumann, předseda východočínské pobočky Německé obchodní komory.

Polovina německých společností v průzkumu uvedla, že podmínky v jejich odvětví se letos zhoršily, a pouze třetina z nich předpovídá v příštím roce zlepšení. Přesto 92 % německých společností plánuje pokračovat ve své činnosti v čínské ekonomice s hodnotou 19 bilionů dolarů, uvedl Neumann.

Britská obchodní komora v Číně provedla podobný průzkum a 3. prosince uvedla, že důvěra je nízká a pouze 41 procent respondentů očekává v příštím roce zlepšení.

„Britské podniky se nadále potýkají s významnými překážkami, od zpomalení čínské ekonomiky až po regulační překážky,“ uvedla komora, která zastupuje přibližně 400 společností včetně Rolls-Royce, AstraZeneca a Standard Chartered. „Očekávání tržeb se snížila a optimismus podniků pro rok 2025 je nízký navzdory oznámení stimulačních opatření.“

Čína v současné době zažívá hospodářský pokles, a mezinárodní analytici sledují podrobnosti o stimulačních opatřeních čínského režimu, která zatím nesplnila očekávání.

Čínská ekonomika se během pandemie covidu-19 prudce propadla kvůli drakonickým lockdownům komunistického režimu. Přísné podmínky také vyvolaly odliv zahraničního kapitálu z Číny a zahraniční investice v Číně měly nadále klesající tendenci. Čínský sektor nemovitostí, který podporoval národní HDP, také zažívá volný pád, což přimělo režim, aby vložil finanční prostředky do zmírnění kolapsu tohoto odvětví.

„Čínská ekonomika již neusiluje o růst, ale o přežití,“ řekl před časem deníku Epoch Times Mike Sun, americký podnikatel s desítkami let zkušeností s poradenstvím zahraničním investorům a obchodníkům v Číně.

Finanční poradci a světové banky upozorňují, že opatření, která režim dosud přijal, domácí poptávku nezvýšila. Někteří poradci, stejně jako Sun, navíc upozorňují, že čínský režim v minulosti falšoval nebo zveřejňoval jen omezená čísla a skutečné problémy mohou být mnohem horší.

Nízká domácí poptávka je příčinou sníženého prodeje evropským podnikům v Číně.

Přispívá také k problému nadměrné nabídky v Číně, která je hlavní příčinou obchodního napětí s Evropskou unií.

Evropská unie v říjnu zvýšila cla na čínská elektrická vozidla až po ročním vyšetřování, které dospělo k závěru, že čínský režim toto odvětví dotoval až do bodu, kdy došlo k nadměrné nabídce, a že čínští výrobci uplatňují na evropském trhu dumpingové ceny.

Mluvčí čínského režimu signalizovali odvetná opatření a krátce poté Peking oznámil cla na dovoz evropských potravin a napadl clo na elektromobily podáním formální stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO). Evropská unie tvrdila, že čínská cla a šetření týkající se evropských potravinářských výrobků nesplňují normy, s nimiž Čína souhlasila při svém vstupu do WTO.

EU se také samostatně zaměřila na čínský dovoz na základě nucené práce používané čínským režimem a nekalých obchodních praktik.

Na této zprávě se podíleli Terry Wu a agentura Reuters.

ete

Související témata

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.