Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) je ochotný stáhnout pozměňovací návrh novely energetického zákona, který volá po zastavení podpory pro majitele solárních elektráren v dobách, kdy má elektřina na trhu mínusové ceny, výměnou za schválení legislativy.
Ustanovení o záporných cenách vadí vlastníkům fotovoltaických elektráren i některým politikům. Aby vláda dosáhla schválení 3. novely energetického zákona (tzv. LEX OZE III), kterou Vlček označuje za „klíčovou normu, která pomůže zlevnit energie v ČR“, potřebuje k tomu podporu opozice.
Ta v principu není proti novele, jen jí vadí některé body. Koalice proto musí hledat kompromisy. Jedním ze sporných bodů jsou záporné ceny. Pokud je na trhu přebytek elektřiny, může dojít k situaci, kdy se obchoduje za tzv. záporné ceny.
K tomuto fenoménu dochází v posledních letech stále více v důsledku přibývání obnovitelných zdrojů jako jsou solární nebo větrné elektrárny, které dodávají elektřinu do sítě pouze nárazově. Například v létě kolem poledne snadno dojde k situaci, kdy solární panely dodávají do sítě víc elektřiny, než se odebírá.
Čím víc je takových období, tím větší podporu musí stát vyplácet. Naopak když jsou ceny elektřiny vysoké, stát vyplácí méně. Ministerstvo financí v rámci hledání úspor proto chce, aby stát solárníkům podporu nevyplácel v hodinách, kdy je na trhu s elektřinou dosaženo záporných cen.
To ovšem vadí majitelům solárních elektráren, kteří by přišli o 20-30 procent obratu ročně, kritizuje Solární asociace. Argumentují tím, že nemají šanci připravit se na toto omezení např. instalací bateriových úložišť.
Vlček v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že je ochotný udělat politický ústupek v tom, že stáhne pozměňovací návrh týkající se záporných cen. „Jednám s předkladateli, aby byl návrh stažen,“ řekl s tím, že se k návrhu může sněmovna vrátit někdy později. Chce dát delší čas majitelům fotovoltaických elektráren, aby se mohli připravit.
Oponentem Vlčka v pořadu byl bývalý ministr průmyslu a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Ten poukázal na paradoxy podpory obnovitelných zdrojů. Zatímco solární baroni z let 2009 a 2010 podle něj inkasovali obří dotace od státu, jimi vygenerovaná elektřina tvořila 3 % celkového objemu produkce elektřiny, uvedl.
Hnutí ANO se podle tvrzení Havlíčka dlouhé roky snažilo napravit následky „solárního tunelu“, což se „částečně podařilo v roce 2021, kdy se zpřísnily podmínky, nasadila se 10 % daň a snížila se marže pro solárníky“.
Zároveň však zdůraznil, že nechce trestat investory, kteří přišli později, protože by to mohlo ohrozit budoucnost výstavby solárních kapacit u nás. Problém vidí také v neustálé proměnlivosti podnikatelského prostředí a legislativních podmínek. „Ty firmy to tady nevydýchají, oni odejdou,“ prohlásil s odkazem na české i zahraniční investory.
Vlček jej v otázkách tzv. solárního tunelu a stability pro investory kvitoval. Vláda počítá do budoucna se zvyšováním podílu obnovitelných zdrojů v našem energetickém mixu.
Firmy hrozí arbitrážemi
Novela energetického zákona obsahuje i další restriktivní opatření jako snížení hranice výnosnosti investic z 8,4 % na 6 % a 6,89 %. To znamená, že fotovoltaické elektrárny, které dosáhnou vyšších výnosů, nebudou mít nárok na dotaci. Dalším návrhem je zavést zpětné finanční kontroly solárníků ve snaze zjistit, zda nedostávají příliš vysoké kompenzace.
Některé návrhy mají být přitom v rozporu s evropskými pravidly, například zpětné snížení maximální povolené výnosnosti projektů. Solární asociace uvádí, že někteří zahraniční investoři již připravují žaloby na český stát.
Podle Havlíčka tkví hlavní problém v tom, že ministerstvu financí chybí v rozpočtu 20 miliard na podporu obnovitelných zdrojů. Kvůli tomu není schopno vyplatit majitelům solárních elektráren zákonem garantované dotace a musí hledat řešení v restriktivních opatřeních.
Havlíček navrhuje, aby ministr financí pracoval s tím, že „bude bohužel mít díru v rozpočtu“, kterou zacelí z „jiných příjmů“. Vlček uvedl, že věří, že se podaří novelu prosadit ještě tento týden a s ministerstvem financí má údajně dohodu, že nepoužité výdaje z letošního roku půjdou primárně na schodek v podpoře OZE v roce 2025.
Havlíček slíbil, že ANO je připraveno jednat, už kvůli tomu, aby podnikatelé neviděli, že u nás panuje „arogance moci“, kdy stát řekne: „Já jsem nezvládl rozpočet, tak mám právo vám to dneska nevyplatit a nedat.“