Epoch Times Česko ČTK

a 12. 12. 2024

Pražský dopravní podnik (DPP) v letech 2014 až 2022 obchodoval s 16 firmami přímo napojenými na lidi obviněné či vyšetřované v korupční kauze Dozimetr a zaplatil jim přes 728,6 milionu korun. Vyplývá to z auditu, který si nechal zpracovat pražský magistrát. Auditoři v dokumentu na více než 800 stranách popisují stovky netransparentních obchodů a stovky podezření, kdy podle nich mohly být vyvedeny peníze z dopravního podniku a uzavírány nevýhodné smlouvy, píše deník MF DNES. Dopravní podnik kritiku auditorů odmítá, v reakci uvedl, že prohřešky se děly v minulosti a dnes už nejsou možné.

V kauze Dozimetr čelí obžalobě devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, úplatkářství a praní špinavých peněz. Obžaloba tvrdí, že skupina obsadila v DPP důležité pozice tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Dopravní podnik podle auditorů z německé společnosti StoneTurn z Frankfurtu nad Mohanem v kontrolovaných letech organizoval neprůhledná výběrová řízení, přiděloval a dělil zakázky těsně pod limitem, aby mohl firmy vybírat napřímo. Uzavíral smlouvy s nevýhodnými či předraženými cenami, platil za práci, kterou nepotřeboval či ji nelze ověřit.

Audit je třetí v pořadí, který si Praha nechala po kauze Dozimetr zpracovat. Předchozí dva se věnovaly spolupráci se společností Xanthus Servisní a výstavbě metra Palmovka. Po prvních dvou podala Praha trestní oznámení. Novým auditem se dnes mají zabývat pražští zastupitelé.

Dopravní podnik závěry auditorů, kteří zkoumali přes 10.600 dokumentů, rozporuje. Podle deníku tvrdí, že dostal málo času na uplatnění svých připomínek, a u mnoha zakázek má vlastní vysvětlení situace. „Vzhledem k tomu, že zpráva zachycuje období od roku 2014 až do roku 2022, některá zjištění jsou již zhojena úpravou vnitřních kontrolních mechanismů dopravního podniku, aby byla ošetřena známá rizika. Například lze uvést zavedení dalšího schvalovacího stupně v případě vnitropodnikových objednávek, snížení limitů pro uveřejňování veřejných zakázek realizovaných mimo režim zákona o zadávání veřejných zakázek,“ napsal dopravní podnik ve vyjádření zaslaném magistrátu.

„Téměř určitě i v tomto případě magistrát trestní oznámení podá,“ řekl MF DNES radní Prahy pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský.

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.