Zoologické zahrady v zimě „nespí“. Můžete je navštívit i v této adventní době a případně zmírnit svůj stres pohledem na pokojná zvířata.
Jihlavská zoo se těší z několika mláďat – jejich nedávno příchozím guerézám běloramenným se narodilo mládě.
„Jedná se o první mládě tohoto druhu narozené v naší zoo. Pohlaví zatím neznáme, mládě přišlo na svět 18. listopadu a zatím vypadá vše v pořádku. Matka o něj vzorně pečuje a pokud budou mít návštěvníci štěstí, tak ho i zahlédnou v jejich ubikaci, která se nachází kousek za hlavním vstupem zoo,“ sdělila Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava.
Tento druh gueréz chovají od roku 2015, kdy k nim přišla trojice samců ze Zoo Blackpool. Chovná skupina vznikla v roce 2020, kdy přicestovaly dvě samice ze Zoo Duisburg.
„Jedna z nich se právě stala matkou. Otec mláděte je 12letý, matka má 8 let. V tuto chvíli chováme dvě samice, dva samce a aktuální mládě,“ dodává Kubičková.
Guerézy pocházejí ze západní Afriky, kde obývají tropické deštné lesy. Samice je březí 180 dní, poté rodí jedno sněhobílé mládě. To postupně získává typické černé zbarvení s bílými rameny, ocasem a srstí kolem tváře.
V přírodě jsou dnes ohroženy kácením pralesů a lovem na maso, tzv. bushmeat. V minulosti byly loveny i pro kožešinu.
Dalším vzácným přírůstkem je mládě hrošíka liberijského. Dělá radost svým chovatelům a současně je příspěvkem k ochraně tohoto ohroženého druhu. Mládě se narodilo na konci listopadu, chovatelé zpočátku dopřávali samici klid. Mládě je možné zahlédnout přes sklo expozice, zoo prosí návštěvníky o zvýšení klidu v okolí ubikace hrošíků.
„Nynější přírůstek je samice, každým dnem nabírá sílu a rozkoukává se. Do venkovního výběhu se podívá nejdříve na jaře, až bude přívětivé počasí,“ uvádí zoo na svém Meta profilu.
Ze Zoo Stuttgart na konci listopadu dorazil do Jihlavy pár papoušků, kakadu růžových. Tento opeřenec je vítaným atraktivním druhem.
„Samec je desetiletý a samice patnáctiletá, a díky své přátelské a zvídavé povaze si rychle zvykli na nové prostředí. Kakadu růžoví se dožívají 40 až 50 let, v lidské péči často i déle,“ těší se jihlavská zoo a dodává, že k vidění jsou na Australské farmě.
Kakadu růžový pochází z Austrálie a je známý svou hlasitou komunikací, hravostí a akrobatickými dovednostmi. Vytváří celoživotní pár s jedním partnerem. Jsou to vysoce společenští ptáci, kteří se sdružují do velkých hejn čítajících stovky až tisíc jedinců.
Poprvé si zimu v Jihlavské zoo prožije i irbis.
Zoo Tábor hlásí přírůstek dvou lvů, v listopadu k nim přicestoval mimořádně vzácný bílý lev Gandalf a lvice Aisha.
„Bílé zbarvení Gandalfa není způsobeno albinismem, ale extrémně vzácnou genetickou mutací zvanou leucismus. Bílí lvi žijí ve volné přírodě jen zcela výjimečně a pouze na jediném místě na světě – v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice,“ uvádí lví ošetřovatelé.
Gandalf i Aisha, která má běžné zbarvení, pochází ze zrušeného soukromého chovu. Společně se nastěhovali do nového výběhu, který byl vybudován speciálně pro tento pár.
Dalším přírůstkem do Tábora je samice mývala severního. Byla chycena do pasti chovatelem z Frýdlantska, kterému chodila na slepice. Chovatel nechtěl, aby mývala někdo zastřelil, proto kontaktoval Zoo Tábor, která má jako jediná zoo v Česku výjimku z chovu mývalů severních. Jejich chov je totiž na celém území EU zakázaný.
„Zatím tedy bude nějakou dobu v karanténě, ale naši mývalí chlapci Rocket a Fredie se už na novou kamarádku moc těší,“ dodává zoo a děkuje chovateli za povedený dárek.