Epoch Times Česko ČTK

a 6. 1. 2025

Bezpečnostní záruky pro Kyjev budou účinné pouze v případě, že je poskytnou Spojené státy. V rozhovoru s americkým podcastem Lexe Fridmana to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který rovněž vyjádřil naději, že se brzy po inauguraci 20. ledna setká s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Zelenskyj v rozhovoru ocenil zvoleného amerického prezidenta, který slíbil rychlé ukončení války. Trump ovšem zatím nevysvětlil, jak toho chce dosáhnout. Ukrajina podle Zelenského spoléhá na to, že příští šéf Bílého domu přinutí Moskvu souhlasit s trvalým mírem.

„Bez Spojených států bezpečnostní záruky nejsou možné. Myslím tím bezpečnostní záruky, které mohou zabránit ruské agresi,“ řekl Zelenskyj. Ukrajinský prezident dále uvedl, že se musí sejít s Trumpem před stanovením postupu, který zastaví Rusko. Do tohoto procesu musí podle Zelenského promluvit i evropské vlády. Pak může Kyjev vést přímé rozhovory s ruskou stranou.

Téměř tři roky od vpádu Ruska na Ukrajinu vyvolalo zvolení Trumpa naději na diplomatické řešení konfliktu, ale v Kyjevě také obavy, že rychlý mír bude za vysokou cenu, podotýká agentura Reuters.

Zelenskyj využil tříhodinového rozhovoru, který byl v neděli večer zveřejněn na portálu YouTube, k zopakování výzvy, aby se Ukrajina stala členem NATO. Zdůraznil také, že příměří bez bezpečnostních záruk pro Kyjev by Rusku jen poskytlo čas ke znovuvyzbrojení pro nový útok. Tyto garance podle něho musí být spolehlivé, a ne jako budapešťské memorandum z roku 1994. To podepsaly Rusko, Británie a Spojené státy s Ukrajinou, která se slíbila vzdát svých jaderných zbraní výměnou za některá bezpečnostní ujištění. Zelenskyj podotkl, že velmoci nesvolaly konzultace, když Rusko v roce 2014 obsadilo ukrajinský Krym a části Donbasu. „Tuto zemi, tyto lidi (Ukrajince), tyto bezpečnostní záruky měli všichni u prdele,“ řekl ukrajinský prezident v podcastu.

Vrátil se v něm také do prvních dnů celoplošné ruské invaze v únoru 2022. Mluvil tehdy s běloruským autoritářským lídrem Alexandrem Lukašenkem, spojencem Ruska, který se mu prý omluvil. Údajně Zelenského ujistil, že nemá nic společného s tím, že Putin využil běloruské území k útoku na Ukrajinu. Ukrajinský prezident mu ale na to řekl, že je také vrah. „Pochop, nejde bojovat s Rusy,“ hájil se Lukašenko a údajně Zelenskému navrhl, aby Ukrajina zaútočila na běloruskou rafinérii, „která má pro něj takový význam“.

Ruskojazyčný servis BBC k tomu napsal, že rafinérie v běloruském Mazyru, jeden z hlavních výrobců a dodavatelů pohonných hmot pro ruskou armádu, loni v červnu dočasně zastavila výrobu. Podle oficiálního vysvětlení se to stalo kvůli ničivé vichřici, ukrajinská média však psala o tom, že to bylo v důsledku útoků ukrajinských dronů.

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.