Epoch Times Česko ČTK

a 10. 1. 2025

Německo může podle Elona Muska zachránit jen Alternativa pro Německo (AfD). Americký miliardář to řekl v rozhovoru se spolupředsedkyní strany Alice Weidelovou, který ve čtvrtek vedli prostřednictvím sítě X. Musk, který má blízko k nastupujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, v uplynulých týdnech opakovaně podpořil AfD a útočil na německé politiky jiných stran. Podle kritiků se tak snaží ovlivnit výsledek předčasných parlamentních voleb v Německu, které se uskuteční 23. února.

Rozhovor Muska a Weidelové, která bude na víkendovém stranickém sjezdu v saské Riese zvolena oficiálně kandidátkou své strany na německou kancléřku, trval zhruba hodinu a čtvrt. Živě jej poslouchalo v určitých úsecích nejméně 200.000 lidí. Do takzvaného X-Space se lze přihlásit ale i anonymně, a skutečný počet posluchačů tak mohl být vyšší. Musk sociální síť X vlastní, koupil ji v roce 2022, když ještě nesla původní název Twitter. Síť následně opustila řada uživatelů, kteří ji kritizovali kvůli šíření dezinformací a konspiračních teorií.

AfD je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je také v hledáčku spolkové civilní kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích – Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku – ji místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá. Podle průzkumů veřejného mínění by mohla AfD v nadcházejících volbách získat kolem 19 procent hlasů a stát se druhou nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu.

„Jen AfD může Německo zachránit… jinak se to v Německu ještě výrazně zhorší,“ uvedl v hovoru Musk, který už dříve na síti X stranu podpořil. Před časem také zaútočil na sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, kterého označil za blázna, či na německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který je podle něj „protidemokratický tyran“.

Weidelová a Musk hovořili o řadě témat: o válce na Ukrajině, válce Izraele s teroristickým hnutím Hamás, ale například i o Muskově plánované misi na Mars či o víře v Boha. V úvodu se věnovali německé energetické politice, Weidelová kritizovala bývalou kancléřku Angelu Merkelovou za rozhodnutí vyřadit z provozu německé jaderné elektrárny. Označila ji za „první zelenou kancléřku“ Německa. Na otázku, jak se AfD staví k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi, Weidelová odpověděla, že Hitler nebyl pravicový ani konzervativní jako AfD, ale že byl „komunista a sám se vnímal jako socialista“. Komunisté, socialisté a sociální demokraté přitom patřili za Hitlerovy krutovlády k pronásledovaným skupinám.

Weidelová si v rozhovoru stěžovala na „nálepkování“ ze strany německých médií. Tvrdila také, že je to poprvé za deset let, kdy ji někdo poskytl možnost hovořit bez přerušování a bez zaujatosti proti ní.

Musk sehrál důležitou roli při zvolení republikána Trumpa americkým prezidentem a nyní se soustředí na podporu protisystémových stran v evropských zemích včetně Německa či Británie. Musk má na síti X přes 211 milionů sledujících.

V Německu vyvolaly v posledních dnech Muskovy aktivity pobouření. Podle některých německých politiků se miliardář vměšuje do předvolebního boje a ohrožuje dobré vztahy mezi Německem a USA. I kancléř Scholz se k situaci vyjádřil. „O tom, jak to bude v Německu dál vypadat, rozhodnou občanky a občané. Nerozhodují o tom majitelé sociálních sítí,“ uvedl v novoročním projevu.

Podle nedávného průzkumu agentury YouGov si 59 procent Němců myslí, že Muskova podpora AfD před volbami pomáhá. Jen čtyři procenta mají za to, že straně miliardářova přízeň škodí.

Související témata

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.