Milan Kajínek

5. 2. 2025

Kde jsou základní problémy snižování konkurenceschopnosti Evropy a proč se Evropské unii v posledních letech nedaří? Český podnikatel a ekonom Richard Chlad v rozhovoru s ekonomem Štěpánem Křečkem komentoval kroky vedení Evropské unie, které připodobňuje k „jednomu obrovskému mejdanu“ skupiny lidí, kteří jsou „závislí na penězích a moci“.

„Jsou z mého pohledu opojení tím, co jsme jim umožnili, aby dělali,“ říká Chlad, podle něhož je vedení EU „už úplně odtržené od reality“ a „chová se sebedestruktivně“, zatímco ztrácí přehled o tom, „co je dobře a co je špatně“.

Jako řešení pro státy unie vnímá Chlad nutnost odtrhnout se od vedení „elitářské kliky“, která má „neomezené finanční možnosti“ a dostatečný aparát, aby se udržela u moci.

Rozhovor, který oba ekonomové vedli, si zobrazilo k dnešnímu dne 91 tisíc uživatelů. Níže přinášíme hlavní body, které během rozhoru diskutovali.

Screenshot z rozhovoru českého podnikatele a ekonoma Richarda Chlada s ekonomem Štěpánem Křečkem. (Epoch Times)

„Dvacet let ztrácíme, to už ale voliči museli pochopit“

Podle ekonoma Křečka si voliči uvnitř států Evropské unie již museli během posledních dvaceti let všimnout, že EU neustále ztrácí v porovnání s ekonomikou USA, a začali volit europoslance a politické strany, které se staví proti programu Green Deal. Přesto je většinový výsledek voleb podle Křečka takový, že se poměr sil v Evropském parlamentu v podstatě nezměnil.

Upřesněme, že Green Deal je projekt Evropské komise, který se snaží přivést Evropu k tomu, co Evropská komise popisuje jako „první klimaticky neutrální kontinent“. To znamená proměnit energetiku EU výrobou energie bez emisí skleníkových plynů do roku 2050, přičemž Green Deal je prezentován jako „naše záchranné lano z pandemie covidu-19“, do něhož má jít třetina investic ve výši 1,8 bilionu eur takzvaného Plánu obnovy příští generace EU a sedmiletého rozpočtu EU.

Podle ekonoma Chlada, který podle svých slov záměrně používá expresivní a zjednodušující žargon, aby jeho myšlenky pochopili i laici, zatěžuje EU občany stále větším množstvím daní a regulací, které vedou ke shromažďování financí, jež „přerozděluje skupina nikým nevolených úředníků“.

Chlad tvrdí, že finanční prostředky přerozdělované formou „subvencí, dotací a podpůrných programů“ jsou reálným motivátorem „korupce“ evropských premiérů nebo europoslanců, kteří mohou dostávat „bonusy a prémie“, pokud hlasují „tak, jak mu přikáže vrchnost“, nebo se drží nastavené politiky.

Prostředí vedení Evropské unie je podle Chlada vystavěné takovým způsobem, aby oceňovalo ty, kteří „drží hubu a krok“, a naopak upozaďovalo a zbavovalo prostředků ty, kteří proti směřování Evropské komise a EU vystupují.

Podle Chlada se jedná o „legalizovanou vrcholnou korupci financovanou z unijních peněz“.

Zpracuje tato „mašinérie“ každého?

Na otázku, zda zpracuje výše popisovaná „mašinérie“ každého, nebo zda je možné, aby se někdo prostřednictvím voleb vymkl kontrole a prosadil nějaké reálné změny, ekonom odpovídá, že by „neházel flintu do žita“.

„Flintu do žita už jsme házeli i za totáče a přišla nějaká ta sametová revoluce a celý systém, který vypadal, že je naprosto neprůstřelnej, se najednou rozpadl jak domeček z karet,“ míní Chlad. „Obávám se, že s touhle skupinou, která byla zvolená na příštích pět let kolem Ursuly von der Leyen, kteří neustále propagují myšlenky Green Dealu, absolutně nereflektují současnou ekonomickou situaci na průmyslových základech, které cíleně likvidují (se změny nedočkáme).“

Podle ekonoma chybí této skupině sebereflexe.

V příštích pěti letech bude podle Chlada pokračovat zesilování krize, kterou výsledek voleb ve Spojených státech, tedy zvolení Donalda Trumpa prezidentem a ovládnutí amerického Kongresu republikány, „ještě urychlí“, protože kráčejí opačným směrem a budou ekonomicky dále posilovat.

Vznikají „podivné“ koalice

Podle ekonoma Štěpána Křečka vznikají v Evropě po volbách koalice, jež záměrně vyčleňují strany, které ve volbách posílily, ale nejdou s hlavním proudem. Výsledkem jsou podle něho například koalice středopravých stran s ultralevicovými, s cílem nepřijmout do politiky tyto „vedlejší proudy“.

„To, co se děje v Německu, je jasný signál toho, že je německý volič, německý občan, nespokojený,“ komentuje Chlad posilování strany Alternativa pro Německo (AfD). „My jsme odfiltrovaní od toho, co se v Německu děje.“

Chlad předpovídá, že ignorování zvolených stran a pokračování ve směru, s nímž jsou občané nespokojení, povede k posilování stran, jako je AfD, po celé Evropě.

Pro vyřešení situace, která je podle ekonoma dlouhodobě neudržitelná, „budou muset pravicové bloky udělat nepopulární zásahy, nepopulární pro všechny“. „Bude muset udělat řízený restart, který se dotkne brutálně všech, dotkne se těch, kteří jsou závislí na sociálním systému, protože je neudržitelný,“ míní Chlad.

Takové kroky povedou podle ekonoma k poklesu popularity, což je „úkol pro jedno volební období“ nebo pro úřednickou vládu, která bude vědět, co dělá.

Související témata

Přečtěte si také

Americká cla na ocel české výrobce přímo neohrozí. Přesto jejich dopad pocítí

Uvalení 25% cla na dovoz oceli do USA, které hodlá americký prezident zavést od 4. března, se českých výrobců nedotkne přímo. Navzdory tomu negativní dopad očekávají.

Průmysl i stavebnictví zaznamenaly v roce 2024 meziroční pokles

Rok 2024 byl pro český průmysl a stavebnictví rokem výzev. Podle nedávno zveřejněných údajů Českého statistického úřadu došlo v naší zemi k mírnému poklesu produkce jak v průmyslu, tak ve stavebnictví.

Mladí se musí učit snést nějakou míru diskomfortu, vydržet nepřízeň, říká Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě

Už jste slyšeli o Nadačním fondu dobrodružné výchovy v přírodě? Podobných iniciativ vzniká v poslední době více. Prý vnímají naléhavou situaci – „epidemii duševních poruch“ a zřejmě „slabší úroveň odolnosti mladší generace“.

Problém pro drogové kartely. Mexiko nevyloučilo, že Spojené státy provádí u hranice s ním špionážní lety

Mexiko nevyloučilo, že Spojené státy v posledních týdnech provádí u hranic s ním špionážní lety. Stanice CNN uvedla, že cílem těchto armádních letů je sběr informací o aktivitách drogových kartelů v Mexiku.

Zelenskyj navrhuje výměnu území s Ruskem jako součást mírových jednání zprostředkovaných Trumpem

Pokud americký prezident Donald Trump dostane Ukrajinu a Rusko k jednacímu stolu, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plánuje nabídnout Moskvě výměnu obsazených území.

Od ledna 2026 začnou platit nové povolenky ETS2, které neúnosně zdraží benzín a naftu stejně jako vytápění obydlí uhlím a plynem a zásadně zvýší inflaci.
Zavedení nových emisních povolenek na PHM a topení zdevastuje ekonomiku a vyhrotí inflaci

Kapsy spotřebitelů v cenách hlavně za energii rabují od roku 2005 emisní povolenky ETS1. Od ledna 2026 začnou platit nové povolenky ETS2, které neúnosně zdraží benzin a naftu stejně jako vytápění obydlí uhlím a plynem a zásadně zvýší inflaci.

Vědomí neumírá – kam tedy po smrti odchází?

Přesahuje vědomí mozek? Studie naznačují, že vědomí může přežívat mimo tělo, cestovat mezi dimenzemi a ovlivňovat příjemce orgánů.

Od malebných břehů francouzského pobřeží k přírodě a tradicím Slovácka. Rozhlasoví symfonici bodovali

Smetanovu síň rozezněla ikonická díla Debussyho, Strausse a Nováka. Zpracování tvorby průkopníků hudebního impresionismu, pozdního romantismu a české moderny obstálo posluchačským standardům.

Erat se ohradil vůči obvinění, že řídil opilý. Objasnil svou verzi nehody

Bývalý hokejový reprezentant Martin Erat se ohradil proti tvrzením, že v USA řídil v opilosti a od nehody ujel.