Hlavními akcenty práce Evropské komise Ursuly von der Leyenové budou zvyšování konkurenceschopnosti, boj proti vysokým cenám energií, ale také posilování bezpečnosti a obranyschopnosti Evropy. U příležitosti 100 dnů ve funkci, které dovrší v příštím týdnu, to ČTK řekl český eurokomisař Jozef Síkela. Komise se podle něj snaží od svého nástupu na začátku loňského prosince postupovat a měnit věci velmi rychle, vyzdvihl například práci na výrazném snížení administrativy zejména pro malé a střední firmy.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu za STAN Síkela se jako eurokomisař pro mezinárodní partnerství zabývá dohledem nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou. Spadá pod něj také plán Global Gateway, kterým chce unie konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky a počítá se zajištěním investic až 300 miliard eur (7,5 bilionu Kč) do infrastruktury zejména v Africe, Indii, Latinské Americe a Tichomoří.
Síkela uvedl, že ani nestačí počítat země a projekty, které v prvních měsících svého mandátu navštívil. Jako hlavní zmínil prosincovou cestu do Mauritánie, kde za EU podepsal dohodu o rozpočtové podpoře v hodnotě 100 milionů eur (přibližně 2,5 miliardy korun), návštěvu Světového ekonomického fóra v Davosu či svou účast na jednání angolského prezidenta Joaa Lourença v Paříži.
Zabýval se i koridorem Lobito, který má sloužit k přepravě nerostných surovin potřebných pro výrobu baterií a elektromobilů z Konga a Zambie do zbytku světa přes Angolu, ale třeba i otázkou ochrany deštného pralesa v Kongu. „Těch aktivit je celá řada a já na ně navážu teď týdenní cestou do střední Asie, kde navštívím Kyrgyzstán, Kazachstán, Turkmenistán, Uzbekistán a Tádžikistán. Je tam velmi intenzivní agenda a velmi důležité projekty jak pro střední Asii, tak pro Evropu a evropské firmy,“ řekl.
Síkela se chystá také na výroční zasedání Světové banky ve Washingtonu, navštíví při té příležitosti i New York a bude jednat se zástupci amerických firem. „Jedna věc jsou některé kroky americké administrativy, ale tradice transatlantického partnerství, ať už v otázce ochrany demokracie a řádu práva, ať už v oblasti vojenské spolupráce, ale zejména v oblasti obchodu, je tak dlouhá a tak hluboká, že je potřeba ji chránit,“ uvedl. V USA chce také vyvracet slova prezidenta Donalda Trumpa, že EU vznikla s cílem poškodit USA.
Komise jako celek se podle Síkely snaží věci rychle měnit. Rychle podle něj vznikla některá důležitá legislativa. „Jsou tam velmi pozitivní věci, jako například naše takzvané omnibusy a výrazné snížení administrativy, zejména pro malé a střední firmy,“ dodal. Komise se bude dál soustředit na posilování konkurenceschopnosti, boj proti vysokým cenám energií, zvyšování bezpečnosti a obranyschopnosti Evropy.
Při srovnání s angažmá v české vládě zmínil, že jeho portfolio má daleko širší agendu ve srovnání s ministerstvem průmyslu. Jako eurokomisař má vedle hospodářských ministrů, se kterými se setkával v rámci ekonomické diplomacie, schůzky s větším počtem ministrů, ale i premiéry a hlavami států. „Práce v komisi je trošku víc strukturovanější, trošku méně politická,“ uvedl. Omezené časové limity pro vyjadřování v komisi podle něj vyžadují velmi dobrou přípravu. „Musíte jít k věci, proto třeba jednáním EK předchází celá řada jiných jednání na úrovni kabinetů nebo šéfů kabinetů. To znamená, že komise je pak daleko rychlejší, než jsem byl zvyklý,“ popsal.