Aktualizováno 13:15 15. 3. 2025
Britský premiér Keir Starmer na úvod dnešního virtuálního summitu světových lídrů věnovaného Ukrajině vyzval své zahraniční kolegy k tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby Moskva přistoupila na Američany navrhované třicetidenní příměří v bojích mezi Ruskem a Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury a stanice BBC, podle níž britský ministerský předseda na online setkání prosazuje další podporu Ukrajině. Summitu se podle BBC účastní zástupci 26 zemí plus představitelé Severoatlantické aliance a Evropské unie.
„Pokud to Putin myslí s mírem vážně, je to velmi jednoduché, musí zastavit své barbarské útoky na Ukrajinu a souhlasit s příměřím,“ uvedl Starmer. Podle agentury Reuters státníkům na jednání také řekl, že musí být připraveni bránit potenciální mírovou dohodu.
„Pokud Rusko konečně přijde ke stolu, tak musíme být připraveni monitorovat (dodržování) příměří, abychom zajistili, že to bude vážný a trvalý mír,“ řekl Starmer lídrům podle agentury AP. „Pokud se tak nestane, pak musíme napnout všechny síly, abychom zvýšili ekonomický tlak na Rusko a zajistili ukončení této války,“ dodal Starmer Putin podle něj dříve či později bude muset přijít k jednacímu stolu.
Starmer dále podle Reuters řekl, že bude třeba, aby evropští a další spojenci přišli s konkrétními závazky k podpoře Ukrajiny.
Dnešní virtuální summit hostí britský premiér a navazuje na londýnský summit ze začátku března, který se také věnoval Ukrajině a evropské bezpečnosti, lídři se tehdy v Londýně sešli osobně. Dnešní jednání se má věnovat návrhu na příměří i takzvané koalici ochotných, tedy sdružení zemí ochotných vyslat na Ukrajinu vojáky pro případnou mírovou misi, případně takovou operaci podpořit.
Na jednání se očekávala účast asi 25 státníků včetně českého premiéra Petra Fialy. Podle BBC, která se odkazuje na kancelář britského premiéra, se nakonec připojili představitelé 26 zemí včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo nového kanadského premiéra Marka Carneyho. Účastní se také zástupci NATO a EU. Kromě nich se předpokládala účast lídrů evropských spojenců Kyjeva, Austrálie nebo Nového Zélandu. Stejně jako minule, na jednání nebude zástupce USA, napsala agentura AP.
Jednání se koná na závěr týdne, který přinesl posun v diplomatickém úsilí o ukončení více než tři roky trvající ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý přijal návrh Washingtonu na třicetidenní klid zbraní v bojích s Ruskem ihned poté, co se se představitelé USA a Ukrajiny setkali v Saúdské Arábii. Šéf Kremlu ve čtvrtek uvedl, že Moskva podle něj souhlasí, existuje ale řada otázek. Zelenskyj Rusko obvinil z toho, že záměrně klade podmínky, protože chce, aby diplomacie ztroskotala a válka pokračovala.
Dnešní schůzka má podle Reuters ukázat širokou podporu Ukrajině ze strany západních zemí a Starmer usiluje o nabídky logistické, finanční nebo vojenské podpory pro Kyjev, aby byl v silné pozici pro vyjednávání. Odehrává se v době zvýšeného diplomatického úsilí v Evropě, která reaguje na změnu v zahraniční politice Spojených států. Ty po lednovém nástupu prezidenta Donalda Trumpa do úřadu upustily od spojeneckého přístupu ke Kyjevu a začaly jednat s Moskvou v deklarované snaze o rychlé ukončení bojů.