Kennedy kritizoval WHO za to, že během pandemie covidu-19 neřešila své nedostatky.
Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. 20. května vystoupil s projevem ke Světové zdravotnické organizaci (WHO), v němž uvedl, že politická angažovanost WHO – konkrétně skutečnost, že čínskému komunistickému režimu umožnila „nepatřičný vliv“ během pandemie covidu-19 – byla klíčovým důvodem, proč prezident Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z této ženevské organizace.
Ve svém videoposelství Kennedy prohlásil, že WHO se „stala nástrojem politiky“ a „odvrátila se od zdraví a zdravotní bezpečnosti“.
„Všechno to vyšlo najevo během pandemie covidu, kdy WHO pod tlakem Číny potlačovala informace v klíčových fázích,“ uvedl Kennedy.
Čínský režim dosud nepřiznal, že pandemie covidu-19 začala v Číně. Místo toho nedávno zveřejnil zprávu, která jako původ viru označuje Spojené státy.
Režim v roce 2019 utajil vypuknutí epidemie, čímž způsobil zpoždění globální reakce na pandemii. Dokumenty zveřejněné kongresovým výborem v roce 2024 ukázaly, že jeden výzkumník působící v Číně zmapoval genetickou sekvenci viru SARS-CoV-2 o dva týdny dříve, než byly informace předány světu.
Kennedy ve svém projevu kritizoval WHO za to, že neřešila vlastní selhání během pandemie covidu-19.
„Globální spolupráce v oblasti zdraví je pro prezidenta Trumpa i pro mě stále mimořádně důležitá, ale pod vedením WHO nefunguje dobře, jak jasně ukázala covidová éra,“ řekl. „WHO se dosud nevypořádala ani se svými selháními během covidu, natož aby provedla zásadní reformy.“
Kennedy zároveň uvedl, že pandemická dohoda, kterou 20. května schválilo Shromáždění WHO, by pouze „zakonzervovala veškeré dysfunkce“ reakce organizace na pandemii v roce 2020.
Dohoda stanovuje soubor postupů, které mají členské státy dodržovat při prevenci a reakci na pandemie, včetně pokynů k preventivním programům, role vývojářů vakcín a kampaní pro informování veřejnosti. Kritici tvrdí, že dohoda dává WHO příliš velké pravomoci na úkor jednotlivých států a některá ustanovení by mohla vést k dohledu nad občany.
Jay Bhattacharya, nynější ředitel Národního ústavu zdraví (NIH), již dříve vyjádřil obavy, že taková dohoda by mohla převážit nad národní suverenitou a urychlit zavádění tvrdých opatření.
Dne 20. května Kennedy vyzval k „systémové reformě“ WHO a k „nové éře spolupráce“ mezi ministry zdravotnictví z celého světa.
„Vybízím světové ministry zdravotnictví a WHO, aby naše vystoupení z organizace brali jako varovný signál,“ prohlásil Kennedy.
Kennedy dále uvedl, že Spojené státy přispívaly v posledních 25 letech „lví měrou“ na rozpočet WHO a že by si přál, aby se organizace opět zaměřila na globální zdraví způsobem, který bude „spravedlivý, efektivní a transparentní pro všechny členské státy“.
Rozpočet WHO
S odchodem Spojených států čelí WHO rozpočtovému deficitu.
Ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus 19. května předložil členským státům návrh rozpočtu ve výši 2,1 miliardy dolarů a přirovnal náklady na činnost WHO k nákladům na válku.
„Pro organizaci, která působí ve 150 zemích a má rozsáhlé poslání a mandát udělený členskými státy, není 4,2 miliardy dolarů na dva roky – tedy 2,1 miliardy ročně – nijak přehnané,“ řekl. „Je to extrémně skromné.“
Částka 4,2 miliardy dolarů by pokryla období 2026–2027, zatímco rozpočet na roky 2024–2025 schválený členskými státy činil 6,83 miliardy dolarů.
„2,1 miliardy je ekvivalentem celosvětových vojenských výdajů každých osm hodin,“ poznamenal Ghebreyesus. „Je to cena jednoho neviditelného bombardéru – tedy stroje určeného k zabíjení.“
„A 2,1 miliardy dolarů je také čtvrtina částky, kterou každý rok vydá tabákový průmysl na reklamu a propagaci. Opět jde o produkt, který zabíjí.“
„Zdá se, že někdo zaměnil cenovky u toho, co má ve světě skutečnou hodnotu.“
Čínský vicepremiér Liu Guozhong oznámil 20. května v Ženevě, že Čína poskytne WHO během příštích pěti let dalších 500 milionů dolarů.
S využitím informací agentury Associated Press a Reuters.
–ete–