Aktualizace 28. a 29. 5. 2025 o sdělení předsedů poslaneckých klubů
Ani 35 let po sametové revoluci nedošlo přes četné pokusy k zákazu komunistické strany, postavení komunismu naroveň nacismu či postihování jeho propagace. Nyní je však dle jednoho z vůdčích postav listopadového studentského hnutí jedinečná příležitost v Poslanecké sněmovně.
Dolní komoru čeká finální kolo novelizace trestního zákoníku, ve kterém navrhuje skupina poslanců úpravu §403 tak, aby výslovně postihoval podporu a propagaci komunistického hnutí.
Jeho projednávání bude pravděpodobně zařazeno do programu tento pátek.
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské paměti a svědomí k této příležitosti uspořádaly tiskovou konferenci, na které zákonodárce vyzvaly k podpoře úpravy paragrafu.
Ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna na tiskové konferenci sdělil, že jde o spravedlnost, a ne o „hon na čarodějnice“, jak občas vnímá z médií. „Komunistická ideologie má na svědomí miliony životů,“ uvádí. Ve společné tiskové zprávě jej pak doplnil Martin Mejstřík, jedna z vůdčích postav listopadového studentského hnutí a bývalý senátor, že „obětí světového komunismu bylo na 100 milionů lidí. Více, než jich zemřelo v druhé světové válce!“.
„Pokud chceme, aby nastupující generace byla odolná vůči totalitní ideologii, vůči diktátorským a autoritativním režimům, tak jí musíme předkládat nezkreslený obraz komunistického režimu,“ dodal Kudrna v narážce na „mylnou ideu“ osvobození člověka.
Na iluze o pozitivech této ideologie upozornil následně i 1. náměstek ÚSTR Kamil Nedvědický. Argumentace, že idea je dobrá, ale byla „jen zneužitá“, je dle něj mylná, protože vychází z neznalosti. „V kořenech komunistického učení a v kořenech marxismu je jedno slovo – násilí. Už Karel Marx a jeho následovníci hovořili o tom, že nemůže dojít ke změně bez použití násilí,“ zdůvodnil.
Na potřebu explicitního zakotvení do zákona pak upozornila Erika Stařecká z Muzea paměti XX. století. Dle ní totiž soudy nejsou v současnosti schopny dát naroveň zločinnou podstatu nacismu a komunismu. „Nedovedu pochopit, jak to, že není soud schopen si porovnat definitoricky, zda tyto dvě ideologie, tyto dva režimy, jsou měřitelné, nebo nejsou,“ řekla na tiskové konferenci.
Jako poslední promluvil o několika pokusech o zákaz komunismu či jeho propagace Martin Mejstřík. Zmínil např. pokus Tomáše Sokola, který jako prokurátor v roce 1990 vyzval k rozpuštění tehdejší komunistické strany. Jeho iniciativa však neměla dostatečnou politickou podporu, protože hlasy komunistů byly v tu dobu potřebné na přijímání zákonů na federálním shromáždění, načež později studenti vydali manifest „Ukradená revoluce“, ve které se dožadovali očisty společnosti od komunistických vlivů.
„Mnohé s nich jsou stále před námi, za 35 let jsme nebyli schopni je vyřešit,“ posteskl si dnes Mejstřík. Později ale dodal, že vzhledem k současnému složení Poslanecké sněmovny „je jedinečná šance, jak ten zákon prosadit“.
Stařecká s ohlédnutím se na posledních 35 let dodala, že přijímání komunismu částí společností se děje proto, že „postupně prorůstal myšlením, deformoval jej“ a u mnoha lidí jde také o „pohled do vlastního svědomí a rodiny, a na to se dívá těžko“. „Neobhajujme neobhajitelné,“ uzavřela.
Mejstřík na závěr sdělil, že komunikace s poslanci není jednoduchá, a naznačil míru podpory návrhu u některých stran. Deník Epoch Times oslovil předsedy všech poslaneckých klubů s žádostí o komentář.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek na dotaz odpověděl: „Zákaz propagace nacismu a komunismu plně podporuji. Vznesu tento bod na nejbližší schůzi poslaneckého klubu Pirátů a budu prosazovat, aby návrh podpořil celý klub. Totalitní ideologie nemají v demokracii místo – a komunismus je jednou z nich.“
Předseda poslaneckého klubu STAN Josef Cogan uvedl: „… klub STAN tento návrh plně podporuje. I všichni zástupci na jednání ústavně-právního výboru hlasovali pro tento pozměňovací návrh.“
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek sdělil pro Epoch Times: „Předpokládám, že ‚nálada‘ našeho poslaneckého klubu bude pozitivní a zmiňovanou úpravu podpoří.“
„V klubu TOP 09 panuje jednoznačná shoda na potřebě tento návrh schválit. Stojíme za tím, že podporu nacistického a komunistického hnutí je třeba postihovat,“ sdělil předseda poslaneckého klubu Jan Jakob.
Ústavně-právní výbor sněmovny se návrhem zabýval zhruba před dvěma týdny, jeho členové se však neshodli na jednotném postoji a nezaujali k němu žádné stanovisko.
Stávající znění § 403:
Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka
(1) Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.
Navrhovaná úprava § 403:
Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka
(1) Kdo založí, podporuje nebo propaguje nacistické, komunistické a jiné hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.
Článek byl 28. května aktualizován o vyjádření předsedů poslaneckých klubů Pirátů a STAN.