Vlastimil Veselý

8. 6. 2025

Komentář

S inspirací z USA se v Evropě formuje mezinárodní odpor proti masové migraci a národní konzervativci si vyměňují zkušenosti, jak ilegály zastavit a vracet zpět.

V květnu se v Evropě konaly dvě velké mezinárodní konference, na nichž byla remigrace jedním z klíčových témat. Jedné jsem se zúčastnil osobně, z druhé sepsala své dojmy kolegyně. Pro Česko je smutným faktem, že žádné z nich se neúčastnili zástupci vládnoucí koalice ani vedení radnic našich největších měst, kterých se může problém vinou migračního paktu brzy týkat.

Remigration Summit v Miláně

V Miláně se 17. května konal první remigrační summit evropských národních konzervativců, který znamenal významný krok v evropské debatě o migraci a národní suverenitě. Remigrace znamená „návrat domů“. Politici, aktivisté a intelektuálové z celé Evropy diskutovali o potřebě návratu neintegrovaných migrantů do jejich domovských zemí a o ochraně evropské identity a suverenity.

Mezi účastníky bylo i pět českých zástupců a Nikola Zbořilová se podělila o své dojmy„Účastníci zdůraznili potřebu chránit evropské národy, kultury a hodnoty před negativními dopady masové migrace. Jejím řešením je remigrace jako legitimní a nezbytná strategie pro zachování evropské identity, stability a bezpečnosti. Z konference zazněl jednotný hlas: není-li vůle ze strany evropských vlád, musí přijít vůle odspodu – z řad občanů, kteří se nebojí říkat pravdu.“

„Nizozemská právnička Eva Vlaardingerbroek zdůraznila, že remigrace je nezbytnou reakcí na masovou migraci a její dopady na evropské společnosti. Zdůraznila zejména otřesné případy sexuálního napadení, které jsou na denním pořádku a za které jsou disproporčně odpovědní lidé neevropského původu. Podle ní se elity schovávají za mezinárodní úmluvy, aby zakryly svou neochotu jednat – přestože podle ní žádný dokument OSN nestanoví právo imigrovat do Evropy jako základní lidské právo.“

Ostudou bylo chování německé policie, která chtěla zabránit svým občanům v účasti na zahraniční konferenci – mluvit o tématech jako migrace, o kterých vlády nechtějí, abychom vůbec mluvili. Svým chováním to připomíná přístup StB ke zdejším disidentům z doby komunistické totality.

„Skupina aktivistů z Bavorska, která měla odletět do Milána, byla policií zadržena těsně před nástupem do letadla, byli vyslýcháni a prohledávali jim osobní zavazadla. To vše pro podezření, že se chtějí jet zúčastnit výše zmíněného summitu. nebylo jim umožněno vůbec odletět. Nejen to, byl jim dokonce (pouze ze strany Německa, nikoli jednotlivých zemí) zakázán vstup na území Švýcarska, Rakouska a Itálie. Zdůvodněním ze strany německého státu mělo být ohrožení národní reputace Německa v zahraničí. Aktivisté se přes to na summit svépomocí vydali a promluvili přímo na pódiu… Tento případ ukazuje, jak se západoevropské vlády stále více uchylují k metodám, které se blíží otevřené cenzuře, zatímco představují svou vlastní politiku jako ,liberální‘ a ,inkluzivní‘.“

CPAC Hungary

Pokud byl letošní Konzervativní kemp SOSP největší akcí pro české konzervativce, výroční konference CPAC Hungary (Conservative Political Action Conference), jejíž letošní ročník se konal koncem května, je tou největší na evropském kontinentu a mladší sestrou amerických CPAC. Asi 2000 účastníků spojuje patriotismus, úsilí k obnovení suverenity národních států, podpora rodiny a křesťanské víry, snaha zastavit masovou ilegální migraci, woke ideologii a cenzuru.

S licencí amerických republikánů se evropská CPAC koná už několik let v Budapešti a přehled vystupujících je opravdu impozantní. Po Trumpově videozdravici se na pódiu vystřídali např. Viktor Orbán, Geert Wilders, Mateusz Morawiecki, Herbert Kickl, Alice Weidelová, Trumpovi kongresmani, expremiér Austrálie Tony Abbott nebo americké mediální hvězdy Ben Shapiro a Dave Rubin. K tomu řada konzervativních publicistů, právníků a zástupců think-tanků z celé Evropy i Ameriky.

„CPAC určuje hlavní agendu Republikánské strany a z jejích řad pochází nemálo Trumpových exekutivců… Přes CPAC si evropští politici a především Viktor Orbán budují exkluzivní síť osobních i institucionálních kontaktů do GOP a tedy současné administrativy USA včetně intelektuálního zázemí v podobě think-tanků, vydavatelství a influencerů… CPAC Hungary je unikátním tykadlem současné americké konzervativní pravice ve střední Evropě, s globálním přesahem.“

Letos jsem se účastnil podruhé a za zmínku stojí vystoupení mimořádně kurážné dámy, které se dostalo aplausu ve stoje. Už o ní byla řeč výše. Pro Evu Vlaardingerbroek, nizozemskou právničku, jejíž X kanál se mnou sleduje přes milion lidí, byla tématem právě masová migrace. A chování unijních elit v čele s Ursulou von der Leyen, které odvážně adresovala velmi emotivní apel. Její vystoupení si opravdu nenechte ujít (za české titulky patří díky Michalu Poláčkovi), možná přispělo k pondělnímu pádu holandské vlády.

Prostě říkejme NE

Na CPAC mě zaujal také nenápadný šéfredaktor švýcarského Weltwoche, Roger Köppel. Jeho rada pro politiky v EU, jejichž vlády se nechtějí podvolit šíleným unijním regulacím, jako je např. sebevražedný migrační pakt, je „prostě říkejte NE“. A to mi přijde jako docela dobrý závěr pro summit lídrů usilujících o suverenitu svých zemí napříč (nejen) Evropou.

Prostě říkejme NE migračnímu paktu, NE dotačnímu socialismu s ESG a klimatické hysterii s podvodným bojem proti CO2, NE cenzuře s DSA, NE omezování plateb hotovosti, NE financování nevládek ze zahraničí ad. Říkejme ho nahlas všude, kde to jde – v médiích, na radnicích, ve sněmovně, v Senátu i na jednáních Evropské rady.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vláda rozhodla o delegaci na summit NATO, s prezidentem nepočítá. „Má to racio,“ řekl Babiš

Vládní kabinet dnes rozsekl spor kolem summitu NATO. Prezident do Ankary nepojede. Pavel už dříve avizoval, že na vládu podá žalobu.

Pražští radní odvolali kandidáta na primátora za ANO z další funkce. „Teď už mohu říkat vše naplno,“ reagoval Prokop

Kandidát na primátora Ondřej Prokop a dnes skončil v dozorčí radě městského dopravního podniku. Odvolali jej radní Prahy. Prokop se dnes večer vyjádří.

Vláda schválila plán vývoje veřejných financí do roku 2030, řekla Schillerová

Vláda dnes schválila plán vývoje veřejných financí do roku 2030, ještě dnes ho odešle k definitivnímu potvrzení Evropské komisi. Novinářům to po jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Minutová zpoždění, moderátoři v černém – ČT a ČRo stávkují kvůli změně financování. Co na to Klempíř?

Dnešní vysílání České televize pokryla černá. Zaměstnanci se ohrazují proti zrušení poplatků. Stávka potrvá 24 hodin. Protestuje i Český rozhlas.

Írán souhlasil s návratem inspektorů jaderné agentury, řekl J. D. Vance

Na tiskové konferenci americký viceprezident J. D. Vance po prvním kole americko-íránských rozhovorů na vysoké úrovni. uvedl, že Teherán souhlasil s návratem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii do Íránu.

Fauci se choval, jako by pro něj pravidla neplatila

Dr. Malone rozebírá informace odhalené šéfkou tajných služem USA Tulsi Gabbardovou o dr. Faucim a výzkumu ve Wuhanu. Podělil se také o vlastní pozorování kariéry Fauciho.

Andy Burnham uvedl, že bude usilovat o post šéfa labouristů a britského premiéra

Bývalý starosta Manchesteru a nynější poslanec Andy Burnham dnes oznámil, že se bude ucházet o post lídra Labouristické strany a tím i předsedy britské vlády.

Tichý prostor v hlučném světě: Jak dnešní mladé dívky prožívají víru

Hledání vnitřního ticha. Jak mladé dívky z generace Z prožívají víru a spiritualitu v chaosu moderní digitální doby.

Jak může tanec vést k výhrůžkám smrtí. Snímek UNBROKEN mapuje vliv čínského režimu v zahraničí

Pražské kino uvedlo premiéru filmu UNBROKEN o souboru Shen Yun. Dokument sleduje práci novinářů odhalujících střet umění s tlakem čínského komunistického režimu.