Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek setká v Paříži s evropskými lídry při jednání takzvané koalice ochotných, která sdružuje země podporující Ukrajinu čelící ruské agresi, oznámil dnes Elysejský palác. Hlavním tématem schůzky budou bezpečnostní záruky pro Ukrajinu pro případ, že by se podařilo uzavřít příměří s Ruskem, které na sousední zemi už přes tři a půl roku útočí.
Schůzka představitelů koalice ochotných se uskuteční ve čtvrtek dopoledne v hybridním formátu: část účastníků se tedy připojí prostřednictvím videokonference. Zastoupení Česka, které patří mezi členy koalice, se zjišťuje. Čtvrtečnímu rokování budou předsedat francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer, upřesnil úřad francouzské hlavy státu. Jednání se zaměří hlavně na bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a také na neochotu Ruska uzavřít mírovou dohodu, dodal Elysejský palác.
Podle zdroje agentury AFP se zatím nepředpokládá, že by se schůzky účastnil i americký prezident Donald Trump.
Vznik mírových sil
Kyjev chce po svých západních spojencích v případě příměří bezpečnostní záruky, které by Rusko v budoucnu odradily od nových útoků na Ukrajinu. Někteří evropští lídři mluví o možnosti vzniku mírových sil, na nichž by se podílely jejich země. Trump naznačuje, že Spojené státy by takový plán mohly podpořit především letecky, své vojáky by ale na Ukrajinu neposlaly.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v nedělním rozhovoru s Financial Times (FT) řekla, že zástupci evropských zemí pracují na plánech týkajících se „nasazení mnohonárodních vojsk a podpory ze strany Američanů“. List napsal, že součástí možných mírových sil pod evropským velením by byly desetitisíce vojáků a že Washington nabídl podporu ve formě zpravodajských informací nebo systémů pro řízení a velení. O tom Trump s evropskými lídry a Zelenským mluvil na jejich schůzce v Bílém domě před dvěma týdny.
Ti, kdo se s Trumpem sešli ve Washingtonu, podle FT na jednání navážou tento čtvrtek. Vedle Macrona a Starmera jde dále o německého kancléře Friedricha Merze, šéfku Evropské komise von der Leyenovou a generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho.
Rusko se k myšlence nasazení mírových sil na Ukrajině staví odmítavě.
