S pátečním ránem přišlo i další facebookové video od předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Tentokrát poděkoval prezidentovi Petru Pavlovi za podporu a opět zkritizoval dosluhující vládu. Není čas ztrácet čas, apeloval na vyřešení státního rozpočtu.
„Děkuji panu prezidentovi, že nás podpořil v naší snaze projednat návrh rozpočtu Fialovy vlády ve Sněmovně. My nežadoníme,“ poznamenal Babiš. Rozpočet už má ANO připravený, s potenciálními koaličními partnery, tedy s hnutím SPD a Motoristy sobě, ho zatím neprojednali, dodal předseda.
„Když to bude připraveno, tak to projednáme. Rozpočet, pokud to nevíte, tak se čte ve Sněmovně třikrát. Pokud to nestihneme v tomto roce, tak samozřejmě bude problém,“ poznamenal Babiš. „Zastaví se ty stavby a další věci budou v ohrožení,“ doplnil.
Prezident Petr Pavel s Petrem Fialou o rozpočtu bude údajně mluvit a vyzve ho, ať zváží jeho předložení do nově zvolené Sněmovny, uvedly Seznam Zprávy. „Když končící Sněmovna nemůže rozpočet projednat, je naprosto legitimní, aby ho projednala ta nová. Až o tom budu mluvit s panem premiérem, tak mu řeknu, že by bylo vstřícným gestem, aby ho předložil i nové Sněmovně,“ uvedl včera prezident pro portál.
„My v tom novém rozpočtu, který máme připravený, nenavyšujeme schodek, neměníme zákon o rozpočtové odpovědnosti. To zdravotnictví, které oni (končící vláda – pozn. redakce) dovedli na buben, jsme taky vyřešili mimo rozpočet,“ doplnil Babiš. Zmínil také případ, kdy policie odhalila daňový podvod za čtyři miliardy. Právě ANO má ve svém programu mimo jiné i boj s šedou ekonomikou a omezení daňových úniků, čímž plánuje pokrýt některé své kroky.
Končící vláda dle Babiše odmítá rozpočet poskytnout, protože se „poražený Fialův kabinet urazil“. Dosluhující kabinet vyzval, aby přestal dělat zásadní rozhodnutí. „Chcete si tam ještě dosadit svoje lidi?“ reagoval Babiš na vypsání výběrového řízení vládou na předsedu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Poukázal také na nákup luxusních automobilů pro státní organizace. „Přestaňte už dělat kšefty,“ řekl Babiš a dodal že o současné vládě všechno rozkryje. „Oni se bojí,“ komentoval dále.
Co na to Fiala?
Podle Fialy se Babiš pouze snaží „vytvářet si alibi pro to, aby mohl zvyšovat deficity a zadlužovat naši zemi. V tom mu pomáhat nebudeme“. Nová vláda na svém prvním zasedání může dle něj rozpočet schválit hned, „nic jí v tom nebrání.“ Rozpočet mají připravený v plném znění, doplnil včera na X Fiala.
To, že ho chce Babiš opět poslat do Sněmovny k projednání, považuje za absurdní. „Po volbách žadoní, abychom jej do sněmovny ke schválení znovu poslali. Zdá se vám to celé absurdní? Nejste sami. Ukazuje to jediné,“ napsal na X. Tvrzení, že je ANO připraveno vládnout, považuje za předvolební lež.
