Aktualizováno 21. 01. 2026 v 16:45 o správnou osobu předsedy nového podvýboru – Radima Vondráčka. Epoch Times se omlouvá za chybu.

Dolní komora Parlamentu dnes pod Ústavně-prvním výborem zřídila Podvýbor pro svobodu slova. Předsedou se podle informací redakce Epoch Times asi stane poslanec Radek Vondráček (ANO). Podvýbor bude připravovat legislativní kroky proti umlčování, uvedl člen podvýboru a předseda Svobodných Libor Vondráček.

Jedním z prvních kroků nové vlády hnutí ANO, SPD a Motoristé sobě bylo zrušení odboru strategické komunikace (Stratkom). Tento krok Libor Vondráček podle tiskové zprávy Svobodných vnímá jako první krok proti cenzurním tlakům.

​„Zrušení Stratkomu byl jen začátek konce ‚Ministerstva pravdy‘ v Česku. Jako zakládající člen nového podvýboru budu osobně dohlížet na to, aby se žádný podobný pokus o legalizaci cenzury nevrátil oknem. Svoboda slova není dar od státu, je to nezadatelné právo občana, které nesmí být omezováno žádnými gumovými paragrafy ani politickými zájmy,“ uvedl předseda Svobodných.

Libor Vondráček dále avizuje, že k zajištění svobody slova považuje za nutné vytvoření trvalých legislativních kroků, které by zabránily budoucím pokusům umlčovat nepohodlné názory. Uvedl i několik konkrétních, které chce prosadit. Jeden nich se týká případného blokování různých webových stránek, o kterém by podle něj měl rozhodovat nezávislý soud, a ne úředníci nebo tajné služby.

Jako další bod uvedl plán podvýboru vyvíjet tlak na velké technologické platformy, aby v České republice respektovaly práva na svobodný projev a neodstraňovaly legální příspěvky. Podle tiskové zprávy chce také kontrolovat nově vzniklé vládní funkce v oblasti strategické bezpečnosti. Tím plánuje zabránit tomu, aby se pod záminkou ochrany státu neobnovily mechanismy, které by mohly vést k cenzurním zásahům.

​„Cenzura není v pořádku nikdy. Zažil jsem vypínání webů bez důkazů i snahy o nálepkování kritiků vlády za dezinformátory. Dnešním dnem začíná nová kapitola. Budu v podvýboru hlasem všech, kteří byli v posledních letech umlčováni nebo se báli mluvit nahlas,“ sdělil Libor Vondráček.

Související články

Přečtěte si také

Washington a Teherán se podle médií blíží dohodě, Írán otevřel Hormuzský průliv

V souladu s příměřím v Libanonu je Hormuzský průliv zcela otevřen všem obchodním plavidlům, a to po dobu trvání příměří, uvedl na síti X íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.

Tejc podá trestní oznámení kvůli bitcoinové kauze na ministerstvu spravedlnosti

Ministr Tejc má v bitcoinové kauze podezření na trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

„Myslím, že by odešel v trenkách“. Havlíček se obul do Hřiba za zpackaný stavební zákon

„No, kdybych to řekl kulantně, nevzpomínají na ně úplně v dobrém – na Piráty," řekl Havlíček s odvoláním se na zástupce stavebního sektoru.

Daimler Truck chce v Chebu vyrábět dieselové, později bezemisní vozy

Daimler Truck chce v Chebu vyrábět převážně dieselové nákladní vozy, později očekává růst výroby bezemisních aut.

Americká vláda dle Trumpa objevila zajímavé dokumenty o UFO a chce je zveřejnit

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že jeho vláda při prověřování materiálů týkajících se neidentifikovaných létajících objektů objevila řadu "zajímavých" dokumentů a že první část z nich by měla být brzy zveřejněna.

Čína si buduje výhodu v podmořské válce prostřednictvím globálního mapování mořského dna

Čína mapuje světové oceány ve velkém měřítku, aby získala rozhodující výhodu v ponorkové válce a narušila dlouhodobou dominanci Spojených států pod hladinou.

Půl miliardy chroustů: Očekává se masové rojení

V Německu se očekává masové rojení chroustů. Sucho a zásahy člověka v regionu Hessisches Ried vytvořily ideální podmínky pro jejich přemnožení.

Nejvyšší úroveň, jakou jsem kdy viděla, říká tanečnice o umělcích souboru Shen Yun

„Chodím na něj každý rok a jsem z něho nadšená,“ řekla po zhlédnutí letošního programu učitelka a tanečnice Hana Kochová Breburdová. A jak hodnotí úroveň dovedností tanečnic a tanečníků souboru? „Nejvyšší jaké jsem kdy viděla.“

Proč jsme závislí na telefonech a jak se z toho dostat

Nadměrný čas u obrazovek souvisí se změnami v mozku, zvyšuje riziko kognitivního úpadku a vede k nutkavému používání telefonu.