Aktualizováno 29.4. o vyjádření Ministerstva vnitra.
Začátkem dubna prošel Prahou Pochod pro život, jenž má podporovat ženy, které nečekaně otěhotněly. Velkou část průvodu tvořily rodiny s dětmi a i letos se jej pokoušely zastavit skupiny pro-potratových demonstrujících – podle organizátora Radima Ucháče až vulgárně. Pořádající Hnutí pro život se obrátilo na premiéra Andreje Babiše (ANO).
Letošní průvod navázal na více než dvacetiletou tradici. V prvních letech podle předsedy probíhaly pochody klidně, s větším odporem se setkávají až v těch posledních. Loni se pochod dostal až do soudních síní. Organizátoři žalovali instituce a bezpečnostní složky ze selhání v zajištění práva na svobodné shromažďování, když odpůrci průvod zablokovali v Kaprově ulici a účastníci nedošli do cíle.
E-mail pro Babiše
Letos se akce uskutečnila 11. dubna. I přes opětovný pokus aktivistů pochod zablokovat se díky organizaci vícero tras a zásahům bezpečnostních složek podařilo účastníkům dojít až na cílové Václavské náměstí. Podle předsedy Hnutí pro život Radima Ucháče však jen dojít nestačí a v dopise, který má redakce Epoch Times k dispozici, se obrátil na předsedu vlády.
Jako zklamání podle textu vnímá odmítnutí ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO), kterého hnutí žádalo o ujištění, že policie bude nestranná a ochrání občany.
„Jenže policie opět nechala extremistické radikály řádit, zastrašovat a pronásledovat rodiny i s těmi nejmenšími dětmi v centru Prahy jako lovnou zvěř. Její bezpečnostní strategie spočívala v hermetické izolaci shromáždění na Václavském náměstí, kam se báli proniknout nejen účastníci Pochodu pro život, ale především veřejnost, a to včetně slušně se chovajících oponentů,“ sdělil Ucháč. Oponenti podle něj naopak dostali prostor účastníky narušovat a zastrašovat.
Bezpečnostní složky pochybení odmítají, vyplývá z reakce vedoucí tiskového oddělení Policie ČR Evy Kropáčové pro redakci Epoch Times. „Policie ČR v souvislosti s plánovaným pochodem a dalšími akcemi připravila rozsáhlé bezpečnostní opatření, kterým zajistila veřejný pořádek a bezpečnost účastníků a návštěvníků hlavního města,“ uvedla Kropáčová s tím, že v průběhu dne policie několik osob i zajistila, převezla na služebnu a oznámila za protiprávní jednání příslušnému správnímu orgánu.
„Bereme vás za slovo, že jste předsedou vlády pro všechny občany, že podporujete rodinu a porodnost a není Vám lhostejná svoboda slova,“ napsal Ucháč Babišovi. Požádal jej, aby se k situaci veřejně vyjádřil, „aby se zastrašování a pošlapávání svobody slova“ nezametlo pod koberec. Také od něj v dopise žádá, aby policie do budoucna zajistila, „že slušní občané (neřku-li bezbranné děti) se mohou v ulicích cítit bezpečně před extrémisty a agresory, kteří nyní ničí svobodu slova a demokracii v našem státě.“
Babiš téma údajně otevře s Metnarem
Předseda vlády do publikování této zprávy Hnutí pro život neodpověděl, a stejně ani redakci Epoch Times na žádost o komentář. Podle Ucháče ale reagoval některým účastníkům pochodu.
„Během programu policie nezabránila nezákonnému shromáždění extrémní levice hned bezprostředně za našim shromážděním a ani se nepokusila ho rozehnat. Nechala celý ten dav řvát výhružky a nadávky,“ napsal v mailu premiérovi účastník pochodu Jaromír Jandl, jenž jej poskytl Epoch Times i s následnou reakcí premiéra.
Do textu přiložil i video z Týdeníku policie s tím, že za nejhorší chvíli považuje úsek od 11:28 do 11:58. „Zcela opuštěné maminky a vyděšené děti tam čelí fyzickému kontaktu, řvaní urážek a téměř násilí ze strany sprostých mladíků z progresivní levice. Nevím, kdo to natáčel. Snad ne policista, který jen přihlížel?“ dodal Jandl.
„Nehněváme se na řadové policisty, ti jen plní rozkazy. Hněváme se na velitele zásahu a jejich nadřízené. Hněváme se na ministra vnitra. Udělejte v tom pane premiére pořádek. Jste premiér všech, nebo ne? Je extrémní levice chráněnou sortou, která si může dělat téměř co chce, na úkor slušných pracujících rodin, vychovávajících slušné budoucí občany tohoto státu?“ zeptal se účastník průvodu Babiše.
„Zdravím, ano jsem premiér všech. Předám to ministrovi vnitra k vysvětlení,“ reagoval předseda vlády.
Reakce Ministerstva vnitra
Vedoucí tiskového oddělení resortu vnitra Adam Rőzler ve vyjádření pro redakci Epoch Times uvedl, že letošní koncept průvodu představoval pro policii zvýšené nároky na koordinaci sil. Upozornil také na to, že Policie ČR předem v tiskové zprávě vyzvala všechny účastníky i odpůrce této akce ke vzájemnému respektu a dodržování práv.
„Samotný postup Ministerstva vnitra i Policie ČR byl, stejně jako v minulých letech, plně v souladu s právní úpravou i soudní judikaturou týkající se ochrany výkonu shromažďovacího práva, poskytování součinnosti svolavateli a přiměřenosti použití donucovacích prostředků. Rozhodně nelze tvrdit, že by Ministerstvo vnitra nebo Policie ČR stranily komukoli z účastníků či odpůrců shromáždění,“ sdělil mluvčí.
„Nutno také podotknout, že podobná tvrzení o údajném selhání Ministerstva vnitra a Policie ČR zazněla od pana Radima Ucháče i v loňském roce, dokonce tato tvrzení byla předmětem soudního přezkumu několika desítek žalob ze strany pana Radima Ucháče a dalších účastníků pochodu na Ministerstvo vnitra a Policii ČR. Ovšem Městský soud v Praze tyto žaloby směřující proti postupu Ministerstva vnitra a Policie ČR opakovaně zamítl jako nedůvodné a konstatoval, že se nezákonného jednání nedopustili, a naopak poskytli při ochraně pochodu veškerou potřebnou a myslitelnou součinnost,“ uzavřel.
