inFakta

12. 12. 2022

Autorka: Markéta Dobiášová

Náměstek Bláha: „Za sebe bych se zveřejnění bránil… Materiál k diskreditaci ministerstva zdravotnictví to bude famózní.“

Z ministerstva zdravotnictví unikla interní komunikace mezi vysoko postavenými úředníky. Ukazuje jejich snahu o zatajení zápisů Centrálního řídícího týmu (CŘT), jehož součástí je i nejužší vedení rezortu zdravotnictví.

„Zkuste zjistit, zda zápisy (CŘT) můžeme (veřejnosti, pozn. red.) neposkytnout nebo říci, že neexistují,“ ukládá například náměstek ministra Milan Bláha ostatním úředníkům.

Čeho se úředníci bojí?

Právě v Centrálním řídícím týmu měla vznikat všechna odborná i manažerská rozhodnutí, jak efektivně řídit covidovou epidemii. Opírat se o rozhodnutí CŘT, jako o poradního orgánu, měla vláda, ostatní ministerstva i kraje.

Podle interní komunikace mezi úředníky to nyní vypadá, že protiepidemická opatření, doposud vyhlašována ministerstvem zdravotnictví, potažmo vládou, byla mnohdy činěna na politickou objednávku či na objednávku nejrůznějších zájmových skupin.

Potvrzují to slova Elišky Urbancové, vedoucí oddělení pohotovostního operačního centra CŘT ministerstva zdravotnictví. Podle mailové komunikace, kterou má redakce inFakta.cz k dispozici, se Urbancová dožaduje cenzury zápisů Centrálního řídícího týmu. Ty by dle zákona mělo ministerstvo zveřejnit:

„Opravdu je žádoucí tyto zápisy poskytovat i s ohledem na strategická, ale i interní rozhodnutí, která v rámci tohoto jednání vznikají?“ ptá se Urbancová kolegů včetně náměstka Bláhy. „Respektuji právo na dotaz podle zákona 106/1999 Sb., nicméně nelze získat výjimku z této povinnosti? Vím, že v minulosti tomu tak bylo. Obávám se, že některá rozhodnutí, která byla ve finále aplikována, byla v rozporu s postupy CŘT.“

Nato Urbancová podotýká: „Bude se nám velmi obtížně vysvětlovat, proč časová řada ‚zápis vs. rozhodnutí‘ neodpovídá… Jen se mi osobně zdá, že se ženeme do velkých problémů, a chtěla jsem vyvolat diskuzi na téma, zda opravdu není možná varianta zápisy neposkytnout (například na základě právního odůvodnění)…“

Celý článek naleznete zde

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie
Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie. Kromě ní se od 1. května 2004 staly členskými zeměmi bloku také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci
Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci

Klimatičtí vědci se domnívají, že než dotovat výrobu průmyslových komodit z obnovitelných zdrojů energie, Evropa by si zboží měla nechat vyrobit tam, kde je elektřina z obnovitelných zdrojů levná – i za cenu deindustrializace.

Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy
Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy

Síť stovek neziskových organizací v USA ovlivňujících společnost a politiku, sdružených pod společností Arabella Advisors, zachycuje ve své nové knize Scott Walter. Jak tato síť funguje a kým je využívána?

Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují
Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují

Když v roce 2012 přijel do Německa, byla jeho matka v Číně zatčena za to, že se věnuje Falun Gongu. Díky mezinárodnímu tlaku byla o rok později propuštěna. Nyní ale musí „bojovat“ znovu...

„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie
„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie

Poslední dobou zaznamenáváme u nás a ve světě nárůst rakoviny. Kromě známých příčin jako je kouření, životospráva či znečištěné ovzduší, by dalším důvodem mohly být i mRNA vakcíny.