Snad každý před tím, než se vydal k zubaři, pocítil mrazení v zádech, nebo ono pověstné svírání žaludku. Je málo lidí, kteří se k zubaři nebojí.

Důvody obav jsou všem jasné. Jedná se o jednak velký zásah do lidského intimního pole, ale hlavním důvodem je strach z bolesti. Bolesti velké a nezvyklé.

Prvnímu důvodu se dá jen stěží vyhnout. Zubař není schopen ošetřovat na dálku a ruce mají pouze omezenou délku. Důvod druhý lze lehce obejít. Když pomineme exotické způsoby, mezi které například patří hypnóza, nebo mezi lidmi pravidelně vzpomínaný úder paličkou do hlavy, zůstává ještě možnost chemicky zamezit přenosu bolesti mezi nervy. Tato metoda se nazývá „anestezie“.

Injekce

Pacienti všeobecně vědí o injekci, která se „dává do dásně“. Je celkem pochopitelné, že při takovémto, velice zjednodušeném a  zavádějícím popisu, si pochopitelně každý poměrně dobře rozmyslí, jestli tento děj podstoupí. Málokdo tuší, že metod, jak znecitlivět zuby je víc a že se dají úspěšně kombinovat.

Injekční anestezie je nejčastější a nejznámější formou umrtvování zubů. Dopravuje chemické látky co nejblíže nervům, kde potlačují ostrou bolest. Znamená to, že vrtání zubu je úplně bezbolestné a občas se stane, že unavený pacient si při zpravování zubu může i zdřímnout. Jediná známka, že se něco v ústech děje, je stříkání chladícího spraye do úst a kolem pobíhající sestřička. Při tahání zubu, nebo jiném chirurgickém výkonu, opět není cítit ostrá bolest, pouze tlak. Ten už celý proces znepříjemňuje a nelze říct, že by se jednalo o procházku růžovou zahradou. Navzdory němu, je však výkon snesitelný a dá se v  klidu přetrpět. Účinky takovéto formy znecitlivování zubů  přestávají asi po dvou hodinách.

Pacienti mají však často větší strach z bolesti při injekci, než ze samotného výkonu. Nemají pravdu. Bolest při aplikaci anestezie má dvojí původ. Jeden je vpíchnutí jehly a druhý vhánění anestetika do tkáně. Oba nepříjemné počitky se dají výrazně ovlivnit.

Povrchová anestezie

Při vpichu je možné použít povrchovou anestezii. Trocha potření sliznice zabezpečí bezbolestný vpich. V součastné době se používají jehly, které zabezpečí, že vpich je téměř bezbolestný i bez potírání sliznic. Také existují různé způsoby, jak odvrátit pozornost od vpichu. Pomáhá už například i to, jestli je ošetřující lékař dostatečně upovídaný. Při kombinaci vícero technik, je strach z píchnutí téměř bezpředmětný. Při aplikaci samotného roztoku, bolest způsobuje roztlačování tkání. Pokud lékař nespěchá a málo tlačí na injekční tekutinu, je její aplikace bezbolestná.

Povrchová anestezie je další forma jak něco umrtvit. Jedná se o  tekutinu, nebo gel, ve kterém je látka schopná prostoupit sliznicí úst. Jak už název napovídá, umrtvení se týká jenom povrchu úst. Proto se samostatně používá na výkony, kde postižení nezasahuje hluboko. Ve formě tekutého gelu ho používají taky lidi postiženi mnohočetnými afty, kteří mají kvůli bolestem problém se najíst.

Hlavní použití povrchové anestezie je v současnosti jako doplňkové umrtvení před injekční aplikací roztoků. Při potření místa vpichu, je bolestivost injekce téměř potlačena a moderní materiály vylepšují výkon svou příjemnou chutí.

Injekce kolem zubu

Dále je možnost dát injekci kolem zubu. Jedná se většinou o zuby před trháním, u kterých se předpokládá hladký průběh výkonu. Nutná je zvláštní sada na aplikaci a umrtvení trvá kratší dobu. Výhodou je také, že znecitlivění se týká pouze konkrétního zubu a nepříjemné brnění rtů a sliznic odpadá. Také možnost pokousání tváře a jazyka je minimální. Pokud zub zůstává na místě, tato forma anestezie přetrvává nepříjemně dlouho. Zub je navíc cítit někdy i druhý den a způsobuje pocit jako by byl „povylezlý“.

V současnosti není nutné se obávat návštěvy stomatologa. Je vybaven vším, aby nepříjemný zážitek z návštěvy jeho ordinace zmenšil a  anestezie je jedna z cest, která zajistí pacientovi pocit, že se vlastně vůbec nic neděje. Nepříjemný pocit přitom nejspíš zůstane, ale strach z bolesti už není nutný. Teď už jen vymyslet, jak ošetřovat na dálku a  problém už nebude vůbec žádný…