Mezi nepřeberným množstvím čajových specialit se můžete často setkat s tajuplným názvem rooibos. Nutno však podotknout, že rooibos není čajem jako takovým. Jedná se o  nečajový nápoj se spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví. Nevěříte? Tento aromatický nápoj je doslova nabitý vitamíny a stopovými prvky.

Rooibos – seznamte se…

Rooibos je označení pro nápoj připravovaný z jihoafrické rostliny s latinským označením Aspalatus Linearis. rooibos znamená v afrikánštině „červený keř“ a tuto rostlinu můžeme nalézt v Kapské oblasti Jihoafrické republiky, kde roste na suchých a písčitých místech.

Zbytkem světa byl rooibos objeven až počátkem minulého století. Typická narezavělá barva, pod kterou nápoj známe, však není jeho původní. V  průběhu svého růstu na prudkém africkém slunci má tato rostlina barvu zelenou a měděně červené zabarvení získá až během přípravy, po procesu fermentace. K přípravě známého moku se používají sušené jehličky.

Z prudkého slunce na náš stůl…

Rostlina Aspalatus Linearis se sbírá v parném africkém létě formou ručního sběru. V druhé fázi se naruší struktura jednotlivých jehliček sekáním na speciálních strojích. Poté následuje proces fermentace, kdy se „lístky“ v  kupkách suší na slunci.

Sklizeň rooibosu
Sklizeň rooibosu v provincii Západní Kapsko v Jihoafrické republice. Po sesbírání se rostlina rozdrtí, oddělí a nechá vyschnout, aby se nakonec zabalila do obchodního balení, ať už ve formě sypaného čaje nebo v sáčcích. Snímek z Groenkol Rooibos Farm v okrese Clanwilliam, duben 2008. (Flickr/Rodger Bosch; South Africa Tourism)

Tehdy už získávají svou typickou barvu a dál se dosušují a balí, aby nám do Evropy přinesly nasládlou chuť Afriky.

Rooibos – vitamínová a minerálová bomba

Na co je rooibos dobrý? Nápoj má velmi dobrý vliv na lidské zdraví. Obsahuje vitamín C a řadu stopových prvků jako například železo, draslík, vápník, sodík, mangan, zinek, měď, fluor a hořčík.

Aspalatus Linearis nebo-li rooibos.
Detailní záběr rostliny Aspalatus Linearis– slavného rooibosu. (Winfried Bruenken)

Proto není divu, že popíjení rooibosu má pozitivní účinky na lidi trpící mnoha civilizačními nemocemi. Mohou ho pít lidé s onemocněním srdce a cév, vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo žaludečními potížemi.

Rooibos působí proti alergickým reakcím, léčí ekzémy a podráždění kůže. Pozitivně působí při neurózách, stresu, úzkosti, podráždění, oslabené imunitě, nespavosti nebo proti bolestem hlavy. Díky velkému počtu obsažených antioxidantů je skvělým bojovníkem proti volným radikálům.

Vhodný i v těhotenství

Rooibos připomíná klasický černý čaj, ale má jednu obrovskou výhodu. Protože na rozdíl od kávy a černého a  zeleného čaje neobsahuje žádný kofein, můžete ho bez obav dopřávat celý den. Konzumovat ho tedy mohou i děti, těhotné ženy a maminky při kojení.

Příprava rooibosu

Rooibos se většinou prodává sypaný, ale pořídit se dá i porcovaný v sáčcích, přičemž jeho cena není vysoká.

Doporučuje se zalít vroucí nebo 90 stupňů horkou vodou a nechat louhovat 3-5 minut.

Rooibos má načervenalou barvu.
Rooibos má načervenalou barvu. (Ayala Sender/Flickr.com)

Na rozdíl od běžného čaje nehrozí, že když nápoj včas nescedíte, tak bude hořký a příliš silný. Dochutit si jej můžete buď citronem, tak jak by to udělal Středoevropan s čajem klasickým, anebo mlékem, tak jak to mají rádi Angličané. Cukru nebo medu si přidejte dle vlastních preferencí.

Míchat se může i s jinými druhy bylin a čajů např. honeybush. Rooibos je bezkofeinový drink a jediným problémem pro někoho může být jeho silně aromatická chuť. Ta se dá zmírnit následujícím postupem. Lžíci rooibosu nasypte do půl litru vody a přiveďte k varu, poté slijte a po této úpravě nápoj nemá už tak silné aroma a má daleko jemnější chuť.

Pokud i přesto všechno rooibos nepovažujete za lahodný, můžete si pořídit ochucené varianty, které jsou velmi oblíbené a prodávají je snad ve všech prodejnách čajů, zdravé výživy nebo i v klasických potravinách. Pokud by vám ani to nestačilo, můžete rooibos vyzkoušet i  při přípravě polévek a omáček. Rooibos je prostě všestranný…