Dublin – „Byl to pro mě zážitek, tančili tak elegantně a přitom dynamicky, jsou velmi nadaní,” uvedl John McColgan po shlédnutí posledního ze tří představení společnosti Shen Yun Performing Arts, které proběhlo 27. března v dublinském The Convention Centre.

Pan McColgan je zakládajícím ředitelem Tyrone Productions, což je nezávislá, produkční společnost, a rovněž zastává místo předsedy rádiové stanice Today. Pravděpodobně nejvíce však proslul svojí rolí při rozvoji Riverdance. Za jeho přínos umění a zábavnímu průmyslu získal v roce 2003 čestný doktorát od Irské Národní Univerzity v Dublinu.

„Moc si to užívám, nikdy předtím jsem žádnou čínskou show neviděl,“ uvedl McColgan. „Je příjemné se něco dozvědět o pět tisíc let staré historii Číny… cítíte ty emoce a příběh vyprávěný prastarou kulturou, takže je to velmi zábavné, velmi příjemné.“

Také hovořil o své fascinaci tanečníky a tanečnicemi souboru Shen Yun a jejich výkony. „Ten tanec byl tak elegantní a přitom dynamický, jsou velmi zkušení… byla to radost je pozorovat.”

Zaujal jej také další aspekt celého představení, a sice digitální projekce.
„Projekce byla fantastická, bylo to prostě úžasné. Každá scéna se odehrávala jinde, takže to oživilo celé představení,“ uvedl po skončení vystoupení.


„Myslím, že scéna s učitelkou, děvčátky a policií, byla hodně poučná… hudba byla výborná, orchestr a dívky byly výtečné a kostýmy nádherné.“

Pan McColgan se zamýšlel nad scénami z představení, které popisovaly pronásledování následovníků Falun Gongu, což je tradiční čínská duchovní škola, kterou postavila čínská vláda mimo zákon.

Několik tanců v představení totiž popisuje život v současné Číně, kde jsou svoboda projevu společně s vírou násilně potlačovány. 

„Podle mě byla úroveň tanečníků fantastická, byli opravdu skvělí a sehraní… tenor a sopranistka byli famózní.”

„Všechno dohromady to bylo několik velmi zábavných a povznášejících hodin. Podle mě je každý tanec sám o sobě nádherný. Byla to velmi příjemná zkušenost. Všechny ženy jsou velmi krásné a elegantní. Orchestr byl výborný a čínské hudební nástroje úžasné,“ uzavřel  rozhovor pan McColgan. 

John McColgan byl na představení Shen Yun Performing Arts v Dublinu naprosto unešen tanečníky a jejich schopnostmi. (Martin Murphy / The Epoch Times)