Zdenka Danková

14. 12. 2017

Advent se nese ve znamení vůně jehličí, případně svíček, protože pravé zelené věnce, kterými si lidé v této době zdobí příbytky, vydechují tuto vůni. Ti starší z nás pamatují ještě další vůni a také to, jak nákupy v dřívějších dobách byly – jednoduché. Mnohé dárky se stále opakovaly. Nebylo žádné překvapení.

V dnešní hektické době, kdy si bláhoví lidé dokonce berou půjčky na vánoční dárky, aby své blízké patřičně ohromili, by mnozí takové nudné dárky, jako mýdlo v pěkné krabičce, asi vůbec neocenili.

Babiččina šatní skříň, zejména ta s ložním prádlem a s ručníky, bývala nacpaná kostkami pevného mýdla a vydávala jemnou vůni, kterou pojalo i vyžehlené a pečivě naškrobené prádlo.

Každé Vánoce se to opakovalo – dárek babičce nebo mamince – kazeta obsahující voňavé kostky, někdy s nápisem „jemné koupelové mýdlo“, Elida nebo Diplomat.

Návrat „mýdlového prince“ učiní konec době gelové?

Poslední dobou se vrací do obliby kostky pevného mýdla, nejen pro svůj sympatický vzhled, ale schopnost šetrně umýt pleť. Nakonec možná uznáme, že elegantní krabička s přírodní kostkou obsahující oleje a pečující přísady zase není tak docela nudný dárek.

Jakým čistícím přípravkem se umýváte? Zavedena jsou tekutá mýdla a sprchové gely, ale položme si otázku, zda jsou k naší kůži či pleti obličeje opravdu vhodná a šetrná? Reklamy nás přesvědčují, že tekuté mycí produkty jsou tím pravým pro naši hygienu a že o nás pečují mnohem lépe, než klasická mýdla našich babiček.

Zavedené gely a tekutá mýdla jsou praktická a už jsme si na ně zvykli, ale otázka je nastolena: jsou skutečně tím nejlepším, co můžeme své pleti dopřát? Jako u všeho zboží rozdíl je především v kvalitě. Klasická tuhá mýdla možná ztratila svou pověst, když se začala vyrábět z levných a syntetických surovin. V posledních letech se však objevují tzv. přírodní nebo ručně dělaná mýdla, jak na pleť, tak dokonce i k umývání vlasů.

Cena, pěnivost, oleje

Levnému mýdlu za pár korun v kostce se raději vyhněme. Odborníci radí, že máme věnovat pozornost nejen ceně mýdla, ale také tomu, jaké má složení. Dobré mýdlo obsahuje podobné ingredience, jak naše přípravky na obličej i tělo.

Hlavními složkami kvalitního mýdla jsou tuky, tzv zmýdelněné vyšší mastné kyseliny, kterých by toaletní mýdlo mělo obsahovat až 80 % – a přírodní oleje. Složení olejů nám napoví, které oleje jsou pro naši pokožku nejlepší nebo dobře zavedené. Obsažený olej ovlivňuje pěnivost mýdla, např. olivová pění méně, ale ta s kokosovým olejem více.

Jedním z mýtů o pevných mýdlech je, že vysoušejí pleť. Zde si opět všímáme složení a kvality, jaké tuky obsahuje a které vzácné přísady, jako třeba makadamiový, arganový, jojobový, mandlový olej. Můžeme lehce přijmout i regenerační přísady, které nám dodá kozí mléko nebo výtažky z různých bylin.

Doporučeným přírodním mýdlem může být třeba pravé levandulové mýdlo Marseille. Nezapomeňme ani na hydratující mýdla vhodná pro obličej. Pro naše ruce můžeme zvolit mýdlo antibakteriální, s příjemnou bylinkovou vůní, které dokáže zlikvidovat 99 % bakterií.

Podle odborníků máme sledovat i vysoký obsah glycerinu, který sice má zvlhčující schopnosti, ale ve větším množství může pokožku vysoušet.

Kvalitní mýdlo s jasným a čitelným složením můžeme používat nejen na tělo, ale i na obličej a vlasy. Pokud si pořídíme příhodnou krabičku, mýdlo nás bude provázet i na cestách. Kvalitní mýdla jsou vhodná i pro citlivou pleť, protože nepoškozují její obranný hydrolipidový film. Navíc je kostka mýdla odolná a zachovaná, pokud se nerozmočí.

Na západě již přišli pevným mýdlům znovu na chuť. Klasika se vrací. Barevné a voňavé kostky lahodí nejen našemu čichu a pleti, ale díky pěkným obalům i našemu oku.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.