Milan Kajínek

21. 5. 2019

Výpověď agenta ruské tajné služby Yuriho Bezmenova často zůstává v archivech konspiračních teorií, přestože podal neuvěřitelně přesné informace. Pod pseudonymem Tomas Schuman napsal čtyři knihy. Jeho výroky se shodují s analýzami skutečných událostí, které je možné v praxi pozorovat i ověřit.

předchozím článku jsme se více zabývali jeho životopisem a útěkem ze Sovětského svazu do zahraničí nebo knihami, které napsal. Nyní bych rád rozebral a racionálně analyzoval Bezmenovovu výpověď odhalující praktický proces rozvracení společností aplikovaný na vybrané subjekty (státy) určené k rozvrácení a anexi. Mnohé z těchto praktik se používají dodnes. 

Dnes vstoupily dezinformace do světa internetu a digitálních technologií. Naplňují řetězové e-maily, webové stránky, diskusní fóra a sociální sítě.

Ve spojitosti s tím vznikla také nová zaměstnání. Existují lidé, kteří záměrně infiltrují diskusní fóra a sociální sítě, s čímž je mimo jiné svázán také moderní pojem „troll” či „padesáticentová armáda” (název odvozen z výdělku 50 centů za jeden komentář). Jednoduše řečeno, dnes jsou lidé najímáni, aby komentovali ve prospěch vybraných subjektů – politických stran, názorového proudu, konkrétních lidí, vládnoucího režimu a podobně.

Vzniká také celá řada dezinformačních webů.

Umění války – ať si „nepřítel“ myslí, že jsme přátelé

Bezmenov uvedl, že jednou z hlavních knih, kterou mají agenti KGB určenou k četbě, je dílo proslulého čínského stratéga jménem Sun C‘, který se narodil v roce 535 před Kristem. Jeho dílo Umění války tedy patří mezi jejich povinnou četbu a jeho principy jsou také aplikovány v praxi.

Zkráceně z teorie čínského stratéga přebírá KGB přístup – přesvědčit společnost nebo zemi, kterou chce tajná služba rozvrátit, že „jsme přátelé“. Celá akce začíná navázáním přátelských vztahů (nejedná se ovšem o upřímné přátelství, v pozadí stojí postranní úmysly).

Následuje šíření dezinformací, které se zpočátku zaměřují na vytváření falešného obrazu o Rusku (Sovětském svazu) s cílem ovlivnit obecný názor, co si lidé myslí o životě a lidech v té zemi, co dělají a jaké mají názory o vládnoucím režimu. Shrňme to v jedné větě – harmonická společnost podporující vládu, spokojená se způsobem života, který razí vládnoucí režim, přátelská k vaší zemi.

Samozřejmě dezinformace mohou mít mnoho dalších různých podob, záměrů a variací.

Principy bojových sportů – využít útok nepřítele k jeho zničení

Další principy činnosti KGB podle Bezmenova vycházejí z bojových umění, jakým je například Judo, kdy se bojovník vyhne útoku nepřítele a poté využije sílu, kterou do útoku vynaložil, k jeho zničení. „Vyhněte se úderu nepřítele a naveďte jeho pěst do zdi,“ řekl Bezmenov na semináři News Word International v Los Angeles v roce 1983.

V praxi se využití této strategie aplikuje jinak, než by člověk očekával. KGB pozoruje společnost a pokud v ní propukne nějaké hnutí, pokusí se co nejvíce znásobit jeho sílu a způsobit pomocí něho co největší škody. Hnutí je jako „pohyb nepřítele“, který bojovník využije k jeho zničení.

Řekněme, že například opozice zorganizuje protesty proti vládnoucí straně, nebo nějaká skupina povede kampaň na sesazení premiéra. KGB se pokusí skupinu infiltrovat a směřovat její činnost. Jednoho dne skupinu například kontaktuje člověk, který řekne: „To, co děláte, je dobrá věc a já bych vám na to rád dal nějaké finance.“

Yuri Bezmenov
Bývalý agent ruské tajné služby (KGB) Yuri Bezmenov. (Reprofoto)

Bývalý agent ruské tajné služby (KGB) Yuri Bezmenov. (Reprofoto)
Poté, co skupina k agentovi pojme důvěru a přijme ho mezi sebe, bude se agent podílet na směřování jejich aktivit tak, aby skupina co nejvíce destabilizovala společnost a způsobila co největší škody.

KGB bude využívat celou škálu různých hnutí, jednotlivců a organizací. Někdy s protichůdnými cíli. Účelem je způsobit ve společnosti vzájemné boje a napětí, podkopat důvěru ve vládu, média nebo tradiční kulturu. Výsledkem má být nestabilita a dezorientovanost společnosti.

Rozvracení a dezinformace jsou 85 % činnosti KGB

Podle Bezmenova jsou představy o agentech šířené v Hollywoodských filmech mylné, protože špionáž zabírá pouze 15 % činnosti KGB a stejně tak k této činnosti směřuje pouze 15 % financí.

„Nejsou to ty „romantické“ epizody z Jamese Bonda, agent KGB není někdo, kdo podminuje most ve vaší milované zemi a vyhodí ho do vzduchu,“ říká Bezmenov. „85 % všech financí směřuje do rozvracení.“

Ovšem v demokratických zemích není tento druh rozvracení ilegální. Je zřejmé, že hlavní záměr v pozadí je sice zločinný (pokud by byl prokázán), ale jeho nástroje a projevy na povrchu nelegální nejsou. Je tedy možné rozložit demokratickou společnost zcela legálně a justicí nepostižitelně.

KGB bude podle Bezmenova nepřetržitě pozorovat společnost a využívat příležitosti. Bude podporovat radikální hnutí, podpoří myšlenkové proudy a iniciativy, které šíří nemorální věci a podkopávají hlavní náboženskou víru té země. Cílem je rozdělit, demoralizovat a oslabit „nepřátelskou“ společnost (zemi).

Z poznámek Jamese Burkeho z listu Vision Times vyplývá, že důkazy, které vyšly najevo v posledních letech, včetně spisů z kontrarozvědného programu Venona a sovětských archivů, dokládají rozsáhlou činnost rozvracení společnosti v USA, ale i v jiných západních zemích vedenou KGB.

Převzetí moci a stabilizace (normalizace)

Rozvracení znamená tajně podporovat specifická hnutí, která jsou v rozporu s vládou, společností nebo morálním vnímáním společnosti. Cílem je, aby lidé bojovali proti sobě a podkopávali fungování a stabilitu státu a společnosti. Poté, v chaosu a krizi, je stát převzat lidmi podporovanými KGB.

To znamená, že v době krize se objeví radikální silný vůdce podporovaný KGB s jeho dezinformační kampaní, financemi a konexemi. A tento vůdce (strana, skupina…) bude tlačen na vrchol vládnoucí struktury země.

 Když je vláda převezme, začíná fáze, kterou KGB nazývá „normalizace“, vysvětluje Bezmenov. Normalizace znamená, že všechna hnutí nejprve podporovaná KGB za účelem rozvrácení společnosti budou odstraněna a všichni vůdci hnutí, kteří pomáhali organizovat převrat v zemi, budou zabiti nebo uvězněni. Je to proto, že úkol byl splněn a určená země byla anektována. Od této chvíle již KGB nepotřebuje zemi rozvracet, ale naopak „stabilizovat“.

Příklady lze nalézt v Nikaragui, kde byli v době „normalizace“ uvězněni všichni Leninističtí marxisté. V Grenadě byl popraven marxistický biskup Maurice. V Bangladéši byl zavražděn velmi pro-sovětský levičák Mujibur Rahman vlastními marxistickými vojenskými „soudruhy“ a tak dále.

Bezmenov zmínil také proces „normalizace“ v bývalém Československu v roce 1968, kdy do země vstoupily armády Varšavské smlouvy a připojily je k Sovětskému svazu. Z historie je známo, že tomuto převratu předcházela také řada politických vražd v řadách československé společenské elity (Milada Horáková, Jan Masaryk…). 

Závěrem

Bezmenov radí k obezřetnosti v činnostech, které ve vlastní zemi podnikáme. Raději podnikat konstruktivní kroky a bojovat za něco pozitivního než vytvářet agresivní hnutí bojující proti něčemu, někomu. Zpravidla je totiž v praxi snadnější zneužít k negativním záměrům radikální a emocionální než konstruktivní a pozitivní hnutí.

Více z Bezmenovovi přednášky naleznete v níže přiloženém videozáznamu a na odkazech pod ním.

Podrobnosti: (1983) Yuri Bezmenov (alias Tomas Schuman), podrobně vysvětluje schéma procesu rozvracení a převzetí cílových společností prostřednictvím činnosti KGB na přednášce v Los Angeles.

Poznámky: PDF , video: zde , audio:zde

Čtěte také: Yuri Bezmenov – příběh agenta KGB. Emigroval do Kanady a prozradil postupy rozvracení zemí pod vedením tajné služby

komunismus
Schéma a postupu rozvracení a anexe nepřátelské země. (Yuri Bezmenov)

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.