Zdenka Danková

23. 8. 2019

Vše, co u nás létá, je zákonem chráněno. S tím však nekoresponduje řešení zemědělců, kteří prosazují hubení přemnožených hrabošů pomocí toxické látky. Právě hraboše ve velkém loví čápi bílí v naší krajině.

Povolení k plošné aplikaci jedu Stutox II vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v pondělí 5. srpna. V pátek 9. srpna ho ministr zemědělství Miroslav Toman pozastavil a v pondělí 12. srpna jeho pozastavení potvrdil. Zemědělci nyní mohou jed aplikovat pouze do nor. 

Nejhorší obavy ornitologů a ochránců přírody se potvrdily na Opavsku, 22. srpna 2019. Dva čápi bílí na Opavsku zahynuli po otravě fosfidem zinku, který je účinnou látkou jedu na hraboše Stutox II. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody poté, co otravu potvrdil Státní veterinární ústav v Olomouci.

Čáp. Analýza u tohoto čápa nalezeného na Opavsku potvrdila otravu fosfidem zinku, který se používá v jedu na hraboše Stutox II. (ČSOP Bartošovice)
Čáp. Analýza u tohoto čápa nalezeného na Opavsku potvrdila otravu fosfidem zinku, který se používá v jedu na hraboše Stutox II. (ČSOP Bartošovice)

„Prokázaná otrava čápů na Opavsku potvrzuje, že fosfid zinku není žádný ´bezpečný jed´. Po několika desítkách otrávených zajíců na jižní Moravě tu máme důkaz, že fosfid zinku zabíjí i zvířata, která se hraboši živí. Právě čápi totiž místa s větším výskytem hrabošů vyhledávají a polykají je vcelku. Snadno tak mohou dostat smrtelnou dávku jedu,“ sdělil Zdeněk Vermouzek,  ředitel České společnosti ornitologické.

Informaci o dvou mrtvých čápech dostali v Záchranné stanici v Bartošovicích 14. srpna. Kadavery poslali na analýzu do Státního veterinárního ústavu v Olomouci. 

„Nyní jsme obdrželi výsledky vyšetření. Vyplývá z něj jednoznačně, že čápi byli otráveni. V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána reziduí vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně Stutoxu II,“ vysvětluje Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích.

„Zjištění o otravě čápů ukazuje, že aplikace Stutoxu na povrch půdy je skutečně nebezpečná a je správné, že není povolená. Problémy zemědělství musíme řešit komplexní změnou přístupu ke krajině, ne se snažit zachránit zisky ve zdevastované krajině za jakoukoli cenu,“ upozorňuje Vermouzek.

Jsou to ornitologové, kteří nadále apelují na veřejnost, aby si více všímala, co se v krajině děje.

„Pokud zjistíte, že na poli leží granule jedu nebo tam jsou uhynulí živočichové, pošlete informaci na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podatelna@ukzuz.cz a v kopii na ČSO cso@birdlife.cz,“ vyzývá ČSO.

Současně žádají o vkládání případů nalezených ptáků do databáze birds.cz nebo bližší informace o možných otravách také na email cso@birdlife.cz.


Poznámka: Česká společnost ornitologická dlouhodobě upozorňuje, že kvůli intenzivnímu zemědělství mizí z České republiky polní ptáci, zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy. Prostřednictvím petice https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/ apeluje na ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství a pestrou krajinu. Petici podepsalo už téměř 50 tisíc lidí v elektronické a papírové podobě.

Podle zdroje: TZ ČSO

Související témata

Související články