Zachary Stieber

23. 8. 2019

Motto „In God We Trust“ (Věříme v Boha) bude dle nového zákona vyvěšeno na všech veřejných školách v americkém státě Louisiana. Z rozhodnutí Kongresu USA se toto motto začalo razit na amerických mincích již v roce 1864.

Guvernér státu Lousiana John Bel Edwards (demokraté) podepsal zákon 29. května 2018. Školy by měly motto začít zobrazovat nejpozději ve školním roce 2019–2020.

Motto je úzce spojeno s historií Spojených států a ideály, na nichž byla místní společnost založena. Motto „Věříme v Boha“ je vyraženo na amerických mincích i bankovkách. Před několika lety viselo na zdech škol v USA také biblické Desatero přikázání a výuka obsahovala ranní modlitbu.

Pod tlakem progresivních politických hnutí se USA začaly postupně odklánět od původních tradic. Dnes se objevují snahy připomínat společnosti hodnoty, na kterých byly Spojené státy založeny.

Podobné kroky uskutečnily v nedávné době další americké státy.

Guvernér Rick Scott podepsal obdobný návrh zákona v březnu 2018. Zákon požaduje, aby tuto větu zobrazovaly veřejné školy státu Florida.

Stát Východní Dakota schválil podobný zákon v březnu 2019. Podle něho mají veřejné školy zobrazovat větu na prominentní pozici, a to písmem vysokým alespoň 12 palců.

Regina Barrow (demokraté), která návrh zákona na umístění motta do škol předložila, během legislativního jednání uvedla, že podle ní „je opravdu důležité, aby mladí lidé rozuměli vlastenecké historii“ naší země, vyplývá ze zprávy WDSU.

Některé školy nápis vyvěsí na plakátech, jiné jej nechají napsat na zeď.

Jak se dostal nápis „In God We Trust“ na americké mince

Podle Ministerstva financí USA bylo heslo „umístěno na mince Spojených států převážně kvůli zvýšenému náboženskému sentimentu během občanské války“.

U zrodu motta stál ministr financí Salmon Chase, který požádal ředitele mincovny Jamese Pollacka, aby navrhl design hesla, které by vyjadřovalo víru a naděje Američanů. V původním zadání ministr financí uvedl heslo „In God is Our Trust“, ale následně škrtl spojení „is Our“ (je naše) a nahradil jej slovem „We“ (my).

dolar
Fráze „Věříme v Boha“ na americké desetidolarové bankovce. (Hugh Pinney / Getty Images)

Heslo později schválil Kongres USA a v dubnu 1864 umožnil jeho ražení na kovové mince.

V zadání, které ministr financí zaslal řediteli mincovny, napsal: „Žádný národ nemůže být silný, vyloučí-li sílu Boží, nebo v bezpečí bez Jeho ochrany. Důvěra našeho národa v Boha by měla být deklarována na našich národních mincích. Připravte bez zbytečných odkladů zařízení, na němž bude motto, vyjadřující co nejkratším a nejpřesnějším způsobem slova tohoto národního uznání.“

Nápis se dostal později také na papírové peníze. V roce 1957 americký prezident Dwight D. Eisenhower podepsal zákon, který oficiálně prohlásil větu „Věříme v Boha“ za národní heslo a nařídil jeho tisk na veškerou americkou papírovou měnu.

Eisenhower nechal rovněž zahrnout obrat „před Bohem“ do slibu věrnosti.

Původní článek newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil Milan Kajínek.

Článek byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.