Návrh monumentální stavby Gustava Eiffela v centru hlavního města Francie byl zdrojem velkých polemik po mnoho let. Ale tolerance podnikavého inženýra vůči kritice, odvaha čelit tváří v tvář sporům a vytrvalá povaha vynesla jeho návrh mezi největší úspěchy moderní architektury.
Ve vládním periodiku Journal Officiel byla ku příležitosti Světové výstavy (Exposition universelle) konané v roce 1889 a také ku příležitosti stého výročí Francouzské revoluce publikována slavná soutěž s cílem vytvořit novou pařížskou dominantu. Nakonec byly mezi přibližně 107 návrhy vybrány projekty Gustave Eiffela, Maurice Koechlina, Emila Nouguiera a Stephena Sauvestreho.
Skupina průmyslníků navrhovala: „prostudovat možnost vztyčení železné věže na Champs-de-Mars (veřejný park Martovo pole) o čtvercové základně s úhlopříčkou 125 metrů a vysokou 300 metrů“.
Vítězná konstrukce zpočátku čelila velkému odporu veřejnosti. Byla považována za nepotřebnou obludnost, ošklivý monument, který by snižoval krásu města Paříže.
Petice pojmenovaná „Umělci proti Eiffelově věži“ byla publikována v deníku Le Temps na Valentýna roku 1887 a byla dokonce zaslána ministru veřejných prací (Minister of Public Works) a také architektovi Jean-Charlesu Alphandovi, který byl hlavním organizátorem Světové výstavy.
V dopise bylo psáno: „My, spisovatelé, malíři, sochaři, architekti a oddaní nadšenci až dosud nedotčené krásy Paříže, protestujeme s rozhořčením a veškerou naší silou ve jménu vytříbeného francouzského vkusu proti výstavbě této zbytečné a monstrózní Eiffelově věži.“
A dále dopis pokračoval: „Představte si na okamžik tuto směšnou věž dominující Paříži jako obrovský černý komín drtící svou barbarskou velikostí katedrálu Notre Dame, Věž svatého Jakuba, Louvre, Invalidovnu, Vítězný oblouk… všechny naše památky poníženě zmizí pod tímto děsivým snem.“
Eiffel však setrval u svého návrhu. Konstrukce věže začala 28. ledna roku 1887 a věž byla dokončena 31. března roku 1889. Okamžitě poté se na ni začalo pohlížet jako na mimořádný výkon technického inženýrství.
Vítězství Eiffelovy věže
Eiffelova věž byla vystavěna během 2 let, 2 měsíců a 5 dní. Dnes se věž tyčí do výšky 324 metrů a váží ohromujících 10 100 tun. Otevřena pro veřejnost byla v roce 1889 a nese jméno po svém tvůrci Gustavu Eiffelovi.
V prvním zahajovacím roce navštívilo Eiffelovu věž téměř 2 miliony návštěvníků.
Podle oficiálních webových stránek bylo zamýšleno, že Eiffelova věž bude stát pouze 20 let, ale byla zachráněna díky svému telekomunikačnímu významu. Kultovní věž sloužila od roku 1903 armádě pro bezdrátová spojení a v roce 1925 se přes ni přenášel první program veřejného rádia.
Eiffelova věž se tak stala příkladem francouzské vynalézavosti. Nezaměnitelný a unikátní monument také inspiroval různá umělecká díla, literaturu a film.
Když americký vynálezce Thomas Edison navštívil Eiffelovu věž během Světové výstavy v roce 1889, zapsal do návštěvní knihy následující vzkaz:
„Panu Eiffelovi, inženýrovi, statečnému tvůrci unikátní gigantické stavby moderního inženýrství od toho, který respektuje a obdivuje všechny inženýry, včetně toho Největšího Inženýra, samotného Boha.“
Pokud by se Eiffel nechal zlomit svými kritiky, pak by Paříž nikdy neměla takovou kultovní památku. Eiffelova tolerance vůči kritikům, stejně tak jeho odvaha a vytrvalost přispěla ke konečnému úspěchu.
Zdá se, že stejně tak tyto tři ctnosti mohou pomoci komukoliv s ambiciózním cílem dosáhnout svůj sen.
Tolerance
„Odpovědnost za toleranci je v rukou těch, kteří mají širší vidění.“ – George Eliotová
Pochopitelně, s úsilím o velkou věc, přichází i velké nesnáze. Avšak právě tolerance je to, co drží usilujícího člověka nad hladinou, když rozbouřená voda ohrožuje převrhnout velkou myšlenku. Pro každého, kdo má velké sny, je nutností být na oplátku tolerantní ke snům ostatních, vysvětluje anglická spisovatelka Mary Ann Evans (známá pod pseudonymem George Eliotová)
Odvaha
„Tvůj čas je omezen, tak ho neplýtvej tím, že žiješ život někoho jiného. Nebuď polapen v dogmatech, které existují jen jako výsledek myšlení jiných lidí. Nedovol, aby hlučné názory ostatních umlčely tvůj vlastní vnitřní hlas. A to nejdůležitější, měj odvahu následovat své srdce a svou intuici.“ – Steve Jobs
Je prozíravé neutíkat před kritikou. Pouze ti, kdo jsou schopni snést nejtvrdší kritiku, budou i schopni dosáhnout velkých výšek.
Eiffel snesl ve svém životě obrovské množství kritiky, stejně tak jako obchodní magnát Steve Jobs. Avšak oba muži dosáhli respektu a světového uznání díky tomu, že zůstali věrni svým principům a svým projektům.
Vytrvalost
„Pro nikoho z nás není život snadný. Ale co z toho? Musíme mít vytrvalost a důvěru sami v sebe. Musíme věřit, že jsme něčím obdarováni a tato věc je to, čeho máme dosáhnout.“ – Marie Curie
Čím větší ambice, tím větší odpor. Stejně tak čím vyšší je hora, tím velkolepější je pohled z jejího vrcholu. To, že se vytrvalost vyplácí, potvrdila také Marie Curie, nositelka Nobelovy ceny za fyziku. Víra ve vysněný cíl umožňuje pokračovat v cestě, bez ohledu na to, jak dlouhá nebo náročná může být.
Eiffelova věž se hrdě tyčí již o 110 let déle, než jak byla původně navržena. Díky Eiffelově toleranci, odvaze a vytrvalosti byly položeny základy, a tyto základy jsou stále ještě pevné.
Překlad původního článku newyorské redakce: HCHN