Když jdete po městě, ze všech výloh na vás křičí – Black Friday! Dostáváte slogan i do emailů nebo v nabídkách cestovních kanceláří. Pár let se v Česku mluví o tzv. Černém pátku, ale lidé již začínají být opatrní. Jednou ze zavádějících informací bývá právě procento slevy na ceně výrobku, zejména u elektroniky, když sleva, která je nabízena, nepochází z té předchozí ceny, ale z té původní, staré několik let.

Kdy zavřete svoje peněženky?

Černý pátek je marketingová akce podle vzoru Ameriky a Kanady, která je spojená s výprodejem a velkými slevami obchodníků. Pojmenování tohoto dne má několik teorií. Ta nejpravděpodobnější říká, že přibližně tento den se obchody dostávají z dluhů, tedy červených čísel, a přechází do zisků, tedy černých čísel.

Webová stránka Forbes naopak nabádá, abychom tento pátek svoje peněženky zavřeli. Proč? Konkrétně v pátek, 29. listopadu, se slaví současně i takzvaný „Buy Nothing Day“. Ten vás vyzývá, abyste nekoupili vůbec nic. Tento pátek založil umělec Ted Dave r. 1992 ve Vancouveru jako odpověď na konzumní způsob života a zbytečného nakupování.

Tento den si máte užít v klidu, projít se venku s přáteli, potěšit druhé třeba vlídným slovem nebo se dospat a – nekoupit si vůbec nic. Celkově to má být inspirací pro skromnější a rozumnější nákupy, a tím i vytváření méně odpadu, který zatěžuje naši společnost.

Kdy otevřete svoje peněženky?

Následuje úterý, 3. prosince, a tento den je vyhlášený jako „Giving Tuesday“, největší svátek dárcovství. Ten vznikl v USA r. 2012 jako oslava chuti pomoci druhým. Tehdy můžete bez pocitu viny otevřít svoje peněženky a dát svou pomoc. Následně už pár let na štědré úterý padají filantropické rekordy.

Na webu Svět neziskovek Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, k události říká:

„Loni se do Giving Tuesday zaregistrovalo 249 dárcovských výzev, díky kterým se podařilo na dobročinné projekty vybrat bezmála 32 milionů korun! Upřímně doufám a věřím, že letos tato čísla ještě překonáme a znovu zlomíme filantropické rekordy. Ať už půjde o pomoc dětem, hendikepovaným lidem, seniorům nebo třeba zvířatům.“

Je to nejštědřejší den před svátky Vánoc.