Majetek 500 nejbohatších lidí světa se letos dle miliardářského žebříčku Bloomberg zvýšil o 1,2 biliónů amerických dolarů.

Tito světoví magnáti nyní vlastní majetek v hodnotě 5,9 biliónů dolarů, což je oproti minulému roku nárůst kolem 25 %.

Jedničkou na seznamu je výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos. Jeho majetek se odhaduje na 116 miliard dolarů. Za uplynulý rok si polepšil o relativně skromných 8,75 miliard. Někteří další top miliardáři si vedli v růstu lépe – s několika desítkami miliard za rok 2019.

Spoluzakladatel Microsoftu, Bill Gates, je na žebříčku v těsném závěsu druhý, se jměním odhadovaným na 113 miliard dolarů. Letos se těšil z nárůstu o 23,1 miliard.

Bill Gates
Bill Gates mluví na pódiu New York Times Dealbook v New Yorku, 6. listopadu 2019. (Mike Cohen / Getty Images)

Francouzský miliardář Bernard Arnault, šéf Louis Vuitton Moët Hennessy, řetězce s luxusním zbožím, je na 3. místě žebříčku se 106 miliardami dolarů. Mezi všemi nejbohatšími si letos dle Bloombergu polepšil nejvíce, o 36,5 miliard.

 Louis Vuitton Moet Hennessy
Šéf Louis Vuitton Moet Hennessy, Bernard Arnault na návštěvě jednoho ze svých závodů v Alvarado, Texas, 17. října 2019. (Nicholas Kamm / AFP / Getty Images)

Nejbohatší ženou světa je Julia Flescher Koch, která se umístila na seznamu Bloomberg jako desátá s odhadovaným jměním ve výši 62,1 miliard amerických dolarů.

Tabulka nejbohatších lidí světa. ( Zdroj: Bloomberg Billionaire Index)

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.