Milan Kajínek

27. 1. 2020

Do studia deníku Epoch Times jsme pozvali redaktorku stanice Českého rozhlasu Plus paní Lucii Vopálenskou, která se dlouhodobě věnuje zkoumání situace čínských křesťanů, kteří požádali o azyl v České republice.

Zajímalo nás, jaké měli důvody k žádosti o azyl a proč z Číny utíkají. Jakým formám represí a pronásledování čínského režimu museli v Číně čelit a jak dopadly jejich žádosti o azyl v České republice.

Nejvyšší správní soud v listopadu 2019 nařídil přezkoumání některých žádostí čínských křesťanů o azyl v České republice. „Jeho závěry se nesou v kritickém duchu nejen vůči resortu, ale i krajským soudům, pokud rozhodly v prospěch Ministerstva vnitra,“ uvádí reportáž Českého rozhlasu.

Žádosti Číňanek a Číňanů tak bude muset odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra posoudit znovu a zohlednit u toho všechny výtky Nejvyššího správního soudu.

Kamera a střih: Michal Kováč.

Do ČR přišlo v době od února do května 2016 na 60 čínských křesťanů, jejichž identitu čeští obhájci odmítli prozradit s odvoláním na mimořádnou obezřetnost svých klientů, kteří se bojí, že komunistický režim bude šikanovat jejich příbuzné v Číně.

Prodlevy v azylovém řízení zřejmě způsobuje vysoká diplomatická citlivost případu kvůli ekonomickým vztahům s Čínou. Více zde…

Docent Zdeněk Vojtíšek, religionista z Karlovy univerzity, případ v minulosti komentoval: „Fakt, který se část českých politiků a dalších úředníků stále snaží ignorovat či bagatelizovat, totiž že lidová Čína jako ateistický stát, nenávidí a pronásleduje lecjaká náboženství a náboženská hnutí včetně křesťanství. Je obecně známo, že vyznavači různých církví jsou podrobováni nelítostné perzekuci včetně věznění, mučení ba i zabíjení.“

Případ přitahuje pozornost právě kvůli tomu, že přijetím křesťanů z Číny v azylovém řízení by Česká republika otevřeně deklarovala, že čínský režim porušuje lidská práva a pronásleduje věřící, což je obecně známý fakt, z něhož se pod politickými a ekonomickými hrozbami čínského režimu stalo „veřejné tajemství“, které se ve vrcholové politice příliš neskloňuje.

Související články:

(21. 2. 2018) ČR: 60 žádostí o azyl křesťanů původem z Číny se má rozhodnout do konce února 2018

(3. 12. 2017) Žadatelé o azyl, křesťané z Číny, dva roky čekají na vyjádření úřadů. České osobnosti kritizují postup ČR

(5. 5. 2016) Destrukce kostelů a pohřbívání zaživa je poslední ze série čínské anti-křesťanské politiky

(16. 1. 2015) Křesťané v Číně mohou brzy čelit tvrdším zákrokům

(13. 12. 2011) Zážitky z Číny: „Pravý” čínský křesťan musí milovat komunistickou stranu

(14. 8. 2006) Křesťané v Číně vystupují z komunistické strany

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...