Do studia deníku Epoch Times jsme pozvali redaktorku stanice Českého rozhlasu Plus paní Lucii Vopálenskou, která se dlouhodobě věnuje zkoumání situace čínských křesťanů, kteří požádali o azyl v České republice.

Zajímalo nás, jaké měli důvody k žádosti o azyl a proč z Číny utíkají. Jakým formám represí a pronásledování čínského režimu museli v Číně čelit a jak dopadly jejich žádosti o azyl v České republice.

Nejvyšší správní soud v listopadu 2019 nařídil přezkoumání některých žádostí čínských křesťanů o azyl v České republice. „Jeho závěry se nesou v kritickém duchu nejen vůči resortu, ale i krajským soudům, pokud rozhodly v prospěch Ministerstva vnitra,“ uvádí reportáž Českého rozhlasu.

Žádosti Číňanek a Číňanů tak bude muset odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra posoudit znovu a zohlednit u toho všechny výtky Nejvyššího správního soudu.

Kamera a střih: Michal Kováč.

Do ČR přišlo v době od února do května 2016 na 60 čínských křesťanů, jejichž identitu čeští obhájci odmítli prozradit s odvoláním na mimořádnou obezřetnost svých klientů, kteří se bojí, že komunistický režim bude šikanovat jejich příbuzné v Číně.

Prodlevy v azylovém řízení zřejmě způsobuje vysoká diplomatická citlivost případu kvůli ekonomickým vztahům s Čínou. Více zde…

Docent Zdeněk Vojtíšek, religionista z Karlovy univerzity, případ v minulosti komentoval: „Fakt, který se část českých politiků a dalších úředníků stále snaží ignorovat či bagatelizovat, totiž že lidová Čína jako ateistický stát, nenávidí a pronásleduje lecjaká náboženství a náboženská hnutí včetně křesťanství. Je obecně známo, že vyznavači různých církví jsou podrobováni nelítostné perzekuci včetně věznění, mučení ba i zabíjení.“

Případ přitahuje pozornost právě kvůli tomu, že přijetím křesťanů z Číny v azylovém řízení by Česká republika otevřeně deklarovala, že čínský režim porušuje lidská práva a pronásleduje věřící, což je obecně známý fakt, z něhož se pod politickými a ekonomickými hrozbami čínského režimu stalo „veřejné tajemství“, které se ve vrcholové politice příliš neskloňuje.

Související články:

(21. 2. 2018) ČR: 60 žádostí o azyl křesťanů původem z Číny se má rozhodnout do konce února 2018

(3. 12. 2017) Žadatelé o azyl, křesťané z Číny, dva roky čekají na vyjádření úřadů. České osobnosti kritizují postup ČR

(5. 5. 2016) Destrukce kostelů a pohřbívání zaživa je poslední ze série čínské anti-křesťanské politiky

(16. 1. 2015) Křesťané v Číně mohou brzy čelit tvrdším zákrokům

(13. 12. 2011) Zážitky z Číny: „Pravý” čínský křesťan musí milovat komunistickou stranu

(14. 8. 2006) Křesťané v Číně vystupují z komunistické strany