Článek Pirátských listů, který se věnuje vývoji epidemie koronaviru v Číně, mapuje situaci v čínském městě Wu-chanu, kde epidemie propukla a úloze čínského režimu (komunistické strany Číny), který existenci nebezpečného viru zamlčoval po dobu šesti týdnů.
Autoři článku pochybují nad oficiálními daty šířenými čínskými státními úřady, které tvrdí, že mají “epidemii pod kontrolou”.
“V těchto podmínkách (ve Wu-chanu) se virus šířil nekontrolovaně 6 týdnů. 80 000 nakažených? Odhaduji 20-50 krát více. Počet úmrtí v Číně odhaduji z dnes již známých dat v Evropě na 50-100 krát více. Sledujte poměr nakažených a fatálních případů v Itálii, Španělsku a Švýcarsku. A ti již při prvních případech o viru věděli a podnikali kroky k prevenci rozšíření epidemie,” uvádějí autoři článku na Pirátkých listech.
Dále citujeme z článku:
“Si Ťin-pching, vyzval k „lidové válce“ proti epidemii a čínská státní média v posledních týdnech označila reakci strany za úspěch a vzor pro ostatní země. Posílají i materiální pomoc západním zemím. Podle oficiálních statistik Čína porazila koronavirus. Během posledních pěti dnů zdravotnické úřady ohlásily pouze jeden nový případ komunitního přenosu Covid-19. Lživá propaganda tohoto typu je v Číně běžná. Je smutné, že tyto informace přijala bez jakéhokoliv ověření západní média (Washington Post, Reuters, atd.) a rozšířila je po celém západním světě.
13. března 2020 mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian naznačil, že armáda Spojených států mohla přinést nový koronavirus do Číny. Jeho komentář je šířen po čínských sociálních sítích a dokonce ji opakují čínští diplomaté. Je zajímavé, že při šíření tohoto bludu cenzoři v Číně nijak nezakročili a nechali informaci volně šířit. Čínská propaganda funguje dle tohoto vzoru: “Když má Čína menší problém, je to vina Japonska. Když má Čína velký problém, je to vina USA.”
Skutečná situace
Lidé umírají doma a v nemocnicích bez řádné diagnózy. Některé nemocnice odmítají již i na koronavirus pacienty testovat. Asi to už není třeba. Xi již zvítězil. Žádná diagnóza, žádný nakažený, žádný problém. Dle informací, které jsem před dvěma dny obdržel, pouze ve fakultní nemocnici TongJi ve Wuhanu přijímají denně 20-30 pacientů s “těžkým zápalem plic”. Když pacient zemře, ve statistikách je uvedena diagnóza “nespecifikovaný zánět plic”.
Provizorní nemocnice ve Wuhanu jsou uzavřeny a lidé bez testování posíláni domů. Sociální stabilita a prosperita je nutná k přežití komunistické strany Číny. Lidé museli být posláni zpět do fabrik jinak slib prosperity a s ní spojené sociální stability nemůže strana dodržet. A to by byl její konec. Konec Si Ťin-pchinga.”