„Tento případ nesmí být nahlášen jako úmrtí v důsledku koronaviru,“ říká policista z kontrolní skupiny, která našla mrtvé manžele v bytě v čínském městě Wu-chan v provincii Chu-pej.

Tato dvě úmrtí se na seznam nakažených a zemřelých v důsledku nakažení koronavirem pravděpodobně nedostanou. Podle rozmluvy a reakcí policistů, ale také kontextu, v němž bylo video na čínském internetu publikováno nebude tento případ prošetřován jako úmrtí v důsledku epidemie.

Původ videa

Toto a další podobná videa jsou pod časovým tlakem zachytávána a stahována z čínských sociálních sítí dříve, než je naprogramovaní systémoví roboti vymazávají nebo než je zachytí některý z členů internetové policie a příspěvek smaže.

Mnoho diváků se ptá, jakým způsobem Epoch Times tato videa získává. Lidé v Číně, kterým není situace lhostejná, vkládají takováto videa na sociální sítě, aby pomohli ostatním vidět pravdu o tom, co se v jejich zemi děje. V mnoha případech tato videa vkládají na internet sami autoři. A další stateční Číňané pak tato videa rychle sdílejí na Twitteru nebo Facebooku, než si jich čínská internetová policie všimne a smaže je. Díky tomu lze tyto cenné videozáznamy uchovat a šířit po internetu.


Přepis titulků videa:

Když policista a lidé z kontrolního koronavirového týmu vešli do bytu v paneláku, našli tam dva mrtvé. Policista se zdál být znepokojen a řekl týmu, že tento případ nesmí být nahlášen jako úmrtí na koronavirus.

Muž v červeném: Pojďte, otevřeme dveře spolu.

Policista ve žlutém: Ano, otevřete je.

Muž v červeném (zkouší otevřít dveře a znovu klepe): Učiteli Tchangu?

Muž v červeném: Pojďte sem, vyfoťte to.

Žena: Je tam nějaký problém?

Muž v červeném: Učiteli Tchangu?

Policista ve žlutém: Uvnitř jsou dva lidé.

Skupina: Ajajaj!

Žena: Každého z nich vyfoťte.

Muž 1: To je špatné. To je velký problém a potíž.

Muž 2: Dva lidé (mrtví).

Muž 3: Volejte 110 (záchranná služba).

Muž v červeném: Tento případ nemůžeme nahlásit.

Policista ve žlutém: Ne, nemůžeme.

Muž (přihlížejícímu): Jděte pryč. Na kterém poschodí bydlíte?

Muž: Sežeňte bezkontaktní teploměr, zkusíme to udělat sami, když to nemůžeme nahlásit.

Muž (křičí na přihlížejícího): Nestarejte se o to! Jděte pryč!