PRAHA – Spolek Lidská práva bez hranic (LPBH) dnes vydal první část zprávy, v níž uvádí souhrn zdrojů, které poukazují na to, že čínské úřady manipulují s daty a zkreslují počty nakažených lidí koronavirem z Wu-chanu.
„Spolek Lidská práva bez hranic zaznamenal v poslední době zvýšenou aktivitu čínských úřadů, které se pokoušejí dezinformovat veřejnost, zahraniční vlády a organizace různými prohlášeními a narativy o počtu nakažených virem v Číně a původu viru,“ uvádí zpráva neziskové organizace.
Česká neziskovka není jediná, kdo pochybuje nad pravdivostí dat šířených čínskými úřady. Poslední čerstvou zprávu přinesla japonská tisková agentura Kjódó, která zveřejnila výpověď jednoho z lékařů pracujících v epicentru epidemie – čínském městě Wu-chanu v provincii Chu-pej.
„Počet léčených pacientů je záměrně snižován, aby byl zdůrazněn úspěch Siovy vlády v boji s epidemií,“ uvedl wuchanský lékař, který má v tamní nemocnici má na starost rozhodování o propuštění pacientů. Více zde…
Představitelé Wu-chanu nedávno oznámili uzavření všech provizorních nemocnic, což mělo ilustrovat, že místní úřady zvládly epidemii koronaviru. Jen několik dní poté se však objevily zprávy o tom, že na kraji města vyrůstá nová provizorní nemocnice, kterou ale nemá nikdo vidět.
Lékař, citovaný agenturou Kjódó, varoval, že čínským vládním údajům „se nedá věřit“. Před návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga, kterou v celé Číně vysílala čínská státní televize, byla podle něho náhle na pokyn epidemiologického a kontrolního úřadu z karanténních zařízení propuštěna řada pacientů, přestože u nich ještě nevymizely příznaky nemoci. Pozastaveno bylo podle lékaře také testování lidí s podezřením na koronavirus.
Po zprávách od lidí z epicentra nákazy vznikají otázky nad tím, zda klesající počet hlášených nakažení v Číně není způsobem administrativní kličkou, kdy čínské úřady mění parametry pro kvalifikování onemocnění.
Ředitel pohřební služby v čínském městě Ťi-ning sdělil Epoch Times, že některá mrtvá těla, poslaná z místních nemocnic, měla na úmrtním listě uvedenu příčinu smrti „neznámý zápal plic“.
Pořad Čína bez cenzury také citoval několik expertů, kteří uvádějí, že „snižování počtu nakažených může znamenat, že úřady mění přístup k tomu, které případy se započítávají, a které nikoliv“.
Čínská pobočka The Epoch Times před časem získala interní dokumenty čínských úřadů z provincie Šan-tung, kde úřady záměrně uváděly nižší počty nemocných.
Očití svědkové v provincii Chu-pej, kde epidemie začala, Epoch Times sdělili, že řada lidí nebyla diagnostikována, a nemohla ani tudíž být léčena, i navzdory tomu, že vykazovali příznaky. Důvodem bylo, že nemocnice v regionu byly zahlceny neustále proudícími pacienty a neměly dostatek testovacích sad.
Čínský režim také v počátku šíření epidemie umlčoval ty, kteří na nebezpečí nového, v té době ještě neznámého, viru upozorňovali. Více zde…