Milan Kajínek

20. 3. 2020

Japonská tisková agentura Kjódó zveřejnila 19. března 2020 informace, které jí poskytl lékař z nemocnice ve městě Wu-chan, kde se objevily první případy nákazy koronavirem a odkud se epidemie rozšířila do celé Číny a později do celého světa.

Lékař agentuře sdělil, že čínské úřady v oblasti manipulují s údaji týkajícími se počtu nově nakažených a již vyléčených osob. Podle něho chce komunistická strana vyzdvihnout úspěchy vlády prezidenta Si Ťin-pchinga v „boji“ s epidemií koronaviru a předkládá podvržené statistiky.

Lékař, citovaný agenturou Kjódó, varoval, že čínským vládním údajům „se nedá věřit“.

„Počet léčených pacientů je záměrně snižován, aby byl zdůrazněn úspěch Siovy vlády v boji s epidemií,“ uvedl wuchanský lékař, který agenturu požádal o ochranu identity, aby jeho jméno nebylo zveřejněno. V nemocnici má na starost rozhodování o propuštění pacientů.

Lékař japonské tiskové agentuře Kjódó dále sdělil, že minulý týden před návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga, kterou masivně vysílala čínská státní televize, byla náhle na pokyn epidemiologického a kontrolního úřadu z karanténních zařízení propuštěna řada pacientů, přestože u nich ještě nevymizely příznaky nemoci. Pozastaveno byla podle lékaře také testování lidí s podezřením na koronavirus.

„Počet léčených pacientů je záměrně snižován, aby byl zdůrazněn úspěch Siovy vlády v boji s epidemií,“ – wuchanský lékař

Vzápětí na to, přišly čínské úřady s prohlášením, že ve Wu-chanu již nebyl zaznamenán žádný nový případ infekce koronavirem.

Lékař není zdaleka jediný, kdo přinesl zprávy o tom, že čínský režim manipuluje s daty, aby vytvořil dojem, že má epidemii pod kontrolou.

Podle zpráv zveřejněných projektem Sinopsis v době návštěvy čínské vicepremiérky Sun Čchun-lan ve Wu-chanu 6. března 2020 lidé hromadně vykřikovali z oken stále uzavřených bytů: „Všechno je podvod!“ 

„Pokud se ale bude pravda před veřejností skrývat, může snadno dojít k propuknutí další epidemie,“ pokouší se wuchanský lékař varovat mezinárodní společenství, které uvěřilo, že čínský režim podporovaný šéfem WHO podává o epidemii pravdivá data.

V době návštěvy čínské vicepremiérky ve Wu-chanu lidé hromadně vykřikovali z oken stále uzavřených bytů: „Všechno je podvod!“

Komunistická strana Číny na začátku epidemie zakrývala existenci nebezpečného viru. Umlčovala a zatýkala ty, kteří upozorňovali na přítomnost neznámého nebezpečného viru a volali po zavedení karantény. Tito lidé byli čínskými úřady obviňováni z „nepravdivých komentářů“, „šíření fám“ a protiprávního jednání, které narušuje společenský řád. Více zde…

Čínský režim zamlčoval informace o viru a nezvládl situaci, což umožnilo, aby se virus rozšířil v Číně a později do celého světa.


TIP: O zprávě informovaly také ECHO 24, I-Dnes, Novinky a další…

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.