Peter Kubovič

11. 5. 2020

Americké ministerstvo zahraničí odhalilo „koordinovanou“ kampaň robotů na twitteru, která šíří dezinformace Čínské komunistické strany a je součástí kampaně Pekingu na odvrácení pozornosti od toho, že zavinil globální pandemii COVID-19.

Oddělení amerického resortu diplomacie, které odhaluje zahraniční dezinformace, nedávno identifikovalo tisíce „neautentických“ účtů na twitteru, které pomáhají čínským ambasádám a diplomatem šířit dezinformace.

„Odhalili jsme novou síť neautentických účtů na twitteru, o kterých se domníváme, že byly vytvořeny za účelem posílení čínské propagandy a dezinformací,“ řekla Lea Gabrielle, vedoucí oddělení amerického ministerstva zahraničí na tiskovém brífinku.

„Dospěli jsme k závěru, že tato síť je zřejmě využívána, aby Čínská komunistická strana rapidně rozšiřovala zprávy po celém světě, a tak ovlivnila diskuse ve svůj prospěch.“

Lea Gabrielle uvedla, že je „vysoce pravděpodobné“, že tato snaha je spojena s Čínskou komunistickou stranou, která v současnosti „vede agresivní informační kampaň a pokouší se změnit celosvětový pohled na COVID.“ Tato kampaň zahrnuje snahu vykreslit režim „jako světového lídra v reakci [na pandemii], namísto zdroje pandemie.“

V posledních měsících je stále více čínských diplomatů aktivních na twitteru, který je v Číně zakázán, na kterém oslavují snahy režimu v boji proti pandemii, kritizují jak ostatní země pandemii zvládají a propagují nepodložené teorie o tom, že virus má původ mimo Čínu, například v USA.

V jednom případě mluvčí čínského ministerstva zahraničí sdílel video, které tvrdilo, že když do Itálie přišli čínští lékaři, tak v ulicích hráli čínskou hymnu – což bylo později prokázáno jako falešná zpráva. Video také tvrdilo, že Italové na záběrech říkali „děkujeme ti, Číno“, přičemž ve skutečnosti šlo o poděkování jejich vlastním pracovníkům ve zdravotnictví.

„Čínští diplomaté a státní média však pozměnili kontext ve videu ve prospěch Pekingu a pak ho široce sdíleli,“ uvedla Lea Gabrielle, přičemž v tomto případě bylo šíření posíleno účty na sociálních sítích, které jsou spojeny s Ruskem.

Sítě robotů na twitteru

Analýzy amerického resortu diplomacie ukázaly vysoký růst následovatele účtů čínských diplomatů na twitteru od března, kdy režim vystupňoval své globální dezinformační snahy. Nových následovatelů přibývalo více než 720 denně – oproti předešlému přírůstku zhruba 30 denně. Mnoho nových následovatelů byly nově vytvořené účty.

„Náhlý nárůst následovatelů a velmi nedávné vytvoření velkého počtu těchto účtů ukazují, že je vytvářena umělá síť, která má následovat a rozšiřovat pohled čínských diplomatů a představitelů čínského ministerstva zahraničí,“ uvedla Lea Gabrielle.

Skutečnost, že jde o účty v síti robotů také odhaluje, že mnohé z těchto účtů následují účty čínských ambasád v různých zemích a více čínských představitelů, a také většina z nich byla vytvořena v Pekingském čase.

Například účty mluvčích čínského ministerstva zahraničních věci Zhao Lijian a Hua Chunying mají společných 3,423 z 10,000 z jejich posledních následovatelů. Téměř 40 procent těchto účtů bylo vytvořeno od 1. března do 25. dubna.

Twitter „bude pokračovat v politice nulové tolerance ohledně manipulace na naší platformě a jiných pokusů o oslabení integrity našich služeb,“ uvedl mluvčí společnosti. „Když identifikujeme informační kampaně, které umíme spolehlivě spojit s aktivitou podporovanou státy, ať už jde o domácí nebo zahraniční aktivity, tak je odhalíme veřejnosti.“

Twitter nedávno předběžně prověřil 5,000 účtů, na které poukázal americký resort zahraničí, a dospěl k závěru, že nepodporují tvrzení čínského režimu. Několik z těchto účtů patří západním vládním organizacím, nevládním organizacím a novinářům. Posuzování však ještě probíhá, uvedl twitter.

Ve své reakci mluvčí amerického resortu diplomacie řekl, že účty, které předaly twitteru k posouzení, představují pouze malý vzorek z celkového počtu téměř 250,000 účtů.

„Není překvapující, že v jakémkoliv vzorku jsou autentické účty,“ uvedl mluvčí. „Naše celková analýza je založena na několika faktorech, z nichž vyplývá náš závěr, za kterým si stojíme.“

Březnová studie odhalila 10,000 falešných a ukradených účtů na twitteru spojovaných s čínským režimem, které byly součástí koordinované dezinformační kampaně o pandemii. „Skutečný rozsah dezinformační kampaně je pravděpodobně mnohem větší; naše údaje naznačují, že účty, které jsme identifikovali, představují pouze část celé operace,“ uvádí zpráva nevládní organizace ProPublica.

Související témata

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.